ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت ازادی ایران در گذشت

فوری/ دکتر ابراهیم یزدی وزیر خارجه‌ دولت موقت بازرگان و دبیرکل نهضت ازادی ایران درگذشت. 

پیکر وی برای خاک سپاری در ایران از ازمیر به تهران منتقل خواهد شد 

Ebrahim Yazdi former Iran Foreign Minster passed away 

ایرکانیوز- irca News- یکشنبه 27 آگوست 2017 برابر با 6 شهریور 96

 ابراهیم یزدی متولد سال 1310 در قزوین بود. او دارای مدرک داروسازی از دانشگاه تهران بود.  یزدی از موسیسن انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در امریکا در زمان شاه بود . وی بعداز درگذشت بازرگان به سمت  دبیرکل نهضت آزادی ایران  که توسط ایت الله خمینی ممنوع اعلام شده بود ، انتخاب شد .است. ابراهیم یزدی در دوران اقامت ایت الله  خمینی در نوفل‌لوشاتو، فرانسه از مشاوران او بود.و پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران، به همراه وی  به ایران بازگشت.

وی  به سمت وزیر امور خارجه دولت موقت انقلاب دولت مهندس بازرگان منصوب شد و در الجزیره همراه با مهندس بازرگان  و چمران با برژینسکی  مشاور کارتر در حاشیه 25 مین سال انقلاب الجزایر دیدار کرد که  بدون اطلاع ایت الله خمینی بود که باعث حمله  گسترده جناج رفسنجانی به بازرگان و استعفای دولت منجرشد . وی شدیدا مورد حمله ارگان حزب توده و روزنامه چلنگر از انتشارات حزب توده ایران بود . یزدی  در دور اول به نمایندگی مجلس از شهر تهران انتخاب شد .

وی در دوران دبیر کلی حزب بسیار محافظه کاران عمل کرد و قبل از گرفتن هر گونه امتیاز و یا مذاکره ای مردم را به شرکت در انتخابات تایید می کرد در حالیکه خودش و نیروهای عضو نهضت ازادی رد صلاحیت می شدند . وی در سالهای اخر عم بخش های ناگفته از جنگ ایران و عراق و ایت الله خمینی را با 30 سال تاخیر بازگو کرد . در سالهای اخیر هاشمی رفسنجانی به وی نزدیک تر شده بود .

. دکتر یزدی که سالها به سرطان مبتلابود ، برای دیدار با فرزندانش در ازمیر ترکیه به سر می‌برد که به رحمت ایزدی پیوست .

دکتر ابراهیم یزدی یکی از نیروهای سیاسی مستقل وملی مذهبی ایرانی محسوب می شد.  وی ابتدا عضو حزب خدا پرستان سوسیالیست و بعد به جبهه ملی در زمان ملی شدن نفت پیوست .

تسلیت به خانواده ابراهیم یزدی و نهضت ازادی ایران 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *