اسکاتلندی ایرانیِ تبار ،هکر و جنگجوی ضد داعش در بازداشت خانگی پلیس انگلیس

اسکاتلندی ایرانیِ تبار -هکر و جنگجوی ضد داعش  در بازداشت خانگی پلیس انگلیس

اخبار ایرانیان کانادا_Irca News- جمعه 31 مارچ 2017 – 11 فروردین 96

Bitcoin entrepreneur Amir Taaki quizzed over fighting in Syria

– پلیس انگلیس «امیر تاکی»، یکی از اعضای اصلی گروه هکرهای انانیموس را به اتهام عضویت در یک گروه آنارشیست کُرد سوریه و مبارزه علیه داعش تحت بازداشت خانگی قرار داده است.

به گزارش خبرآنلاین، جوان 29 ساله ایرانی-اسکاتلندی که نقش عمده‌ای در رونق پول مجازی بیت کوئین داشته و به‌عنوان برنامه‌نویس در بخش گیم مشهور است، به دلیل عضویت در گروه کُردِ ضد داعش به نام Rojava movement تحت بازجویی پلیس متروپلیتن قرارگرفته است.

پاسپورت وی که سال 2016 از سوریه به انگلیس برگشت، در اختیار مقامات پلیس قرارگرفته و فعلاً با قید وثیقه در خانه تحت مراقبت قرارگرفته است.

«تاکی» متولد 1988 در لندن از پدر ایرانی و مادر اسکاتیش در پروژه‌های بزرگ گیم مشارکت داشته و در سال 2010 واحد پولی مجازی به نام Britcoin را در راستای توسعه بیت کوئین ایجاد کرد که به‌عنوان ارز قابل‌مبادله با بیت کوئین در سال 2011 مورد قبول قرار گرفت.

برنامه‌نویس و هکر خودآموخته در سال 2015 به سوریه رفت و در کنار مبارزان کرد علیه داعش با یک کلاشینکوف عضو گروه Rojava  شد که از دید انگلیس هرچند با داعش مبارزه می‌کند، اما یک گروه آنارشیستی محسوب شده و به همین دلیل پس از بازگشت به انگلیس به قید ضمانت به ظاهر رها شد و حالا تحت بازجویی قرارگرفته است.

وی که سخنگوی زبان اسپرانتو نیز هست، پیش‌تر نیز عضو گروه آنارشیستی ضد جی 8 / anti-G8 شده بود و پس از رفتن به سوریه به چریکهای کرد سوری گروه  به YPG پیوست تا  برای آزادسازی رقه از دست داعش کمک کند.

A London-based software developer and “hacker” has said he is under police investigation after going to Syria to fight against the Islamic State group.

Amir Taaki, 29, a leading developer of online currency Bitcoin, was once named by Forbes as one of the most influential young people in technology.

Mr Taaki told the BBC he returned to the UK from Syria in 2016 and has spent the past 12 months on police bail.

The Foreign Office warns people not to travel to Syria for any reason.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *