بازشدن سفارت ایران در کانادا منوط به مصونیت سیاسی دیپلماتها هست – معاون ظریف

مجید تخت روانچی معاون وزارت امور خارجه ایران اما درباره بهبود روابط با کانادا گفت که این مسئله دچار مشکلات قانونی است.

Iran Deputy Foreign minister : Canada has to reinstate Iranian diplomats immunity to open Embassy

اخبار ایرانیان کانادا_Irca News- دوشنبه 30 ژانویه 2017- 11 بهمن 95

منع قانونی رابطه با کانادا

تخت روانچی  در پاسخ به سوالی در ارتباط با روند گفت‌وگوها بین ایران و کانادا و این‌که چه عاملی مانع شده این گفت‌وگوها به نتیجه محسوسی تا کنون دست پیدا نکند، گفت: دولت قبلی کانادا ( هارپر -محافظه کار ) بسیار مواضع تندی علیه ایران داشت و تلاش می کرد که مواضع خود در مورد ایران را با کشورهایی تنظیم کند که با ما ضدیت ( اسراییل )  داشتند.

وی افزود: مقامات  دولت جدید کانادا در زمان تبلیغات انتخاباتی و همچنین بعد از روی کار آمدن  جهت بهبود روابط دو کشور اظهار علاقه کرده بودند و حتی موضوع باز شدن سفارت‌خانه های دو کشور را مطرح کردند. ما نیز از این مقوله استقبال و تاکید کردیم که حاضریم با کانادا بر اساس حقوق بین‌الملل و همچنین اصل عدم مداخله در امور یکدیگر از موضع برابر، رابطه داشته باشیم.

وی ادامه داد: در این فرآیند مانعی وجود دارد و آن مانع قانونی است که در زمان دولت قبلی کانادا در مجلس این کشور تصویب شد و آن لغو مصونیت سیاسی ایران در این کشور است.

این مانع حتما باید برداشته شود و بخشی از صحبت‌هایی که بین دو کشور در حال جریان است مرتبط با این موضوع است. البته به نظر می رسد که این فرایندی زمان‌بر باشد. ما نیز عجله‌ای در این ارتباط نداریم. یعنی علاقه‌مند هستیم که با کانادا در چارچوب اصول بین‌الملل و اصول خودمان که برای آن انقلاب کردیم رابطه حسنه داشته باشیم ولی تاکید بر رفع این مشکل داریم و به نظر می رسد که حل آن زمان می‌برد.

وی با بیان این‌که «صحبت‌ها بین ایران و کانادا همچنان ادامه دارد»، افزود: آن‌ها اظهار علاقه می‌کنند که با ایران وارد وادی جدیدی از روابط شوند، ما نیز این صبحت‌ها را خوب و مثبت می‌دانیم ولی تاکید بر این داریم که این صبحت‌ها باید ترجمه به عمل شود که مصداق روشن آن می‌تواند لغو قانونی باشد که به آن اشاره کردیم.

وی تاکید کرد: همان‌طور که اشاره کردم گفت‌وگوها بین دو کشور در جریان است و باید ببینیم که به مرور زمان به چه سمتی پیش می‌رود.

*نخست‌وزیرکانادا جاستین ترودو  در جون 2015 قول انتخاباتی برای تجدید ارتباط با ایران داده بود که به ان عمل نکرده است .

 

takht ravanchi 2 journalsit«با آمریکا ارتباطی نداریم»

این مقام وزارت امور خارجه ایران در مورد آینده روابط ایران با دولت آمریکا نیز گفت که دولت هیچ ارتباطی با دولت جدید آمریکا نگرفته است و در حال حاضر برنامه‌ای برای ارتباط در آینده ندارد.

او درباره تماسها با مقامات آمریکایی در مورد اجرای برجام نیز گفت: «تا پیش از این در چارچوب آن با تمام کشورهای ۱+۵ از جمله آمریکا ارتباطاتی داشتیم و باید ببینیم که در ادامه، روند کار چگونه خواهد بود. قاعدتا چارچوب گفت‌وگویی که اکنون با۱+۵داریم باید ادامه پیدا کند ولی باید کمی صبر کنیم ببینیم که امور چگونه پیش می‌رود.»

 

 گفت‌وگو از: اکرم احقاقی خبرنگار ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *