تضادهای خامنه ای

سعید سلطانپور

13 ژانویه 2023- 23 دی 1401

خامنه ای این روزها با دیدارها و سخنرانی های متعدد سعی در کاهش اسیب های اعتباری به رهبری وی / شیوه برخورد نظام با مخالفان که وی انها را اغتشاش گر می خواند ولی می گوید با باتوم هم جوان ، اصلاح نمی شود، پایگاه سنتی را نگهدارد و نیز طیف مخالف امریکا و دخالت انها را ، با خود همراه کند. خامنه ای قصد دارد قبل از امدن سالروز انقلاب ، شدت فشارهای داخلی را کم کند . فشارهای اقتصادی شدید به اقشار مختلف بغیر از رانت خوارها و پولدارها ، نیاز به تحولات جدی دارد . ریسی توانایی تغییرات اقتصادی را ندارد .
سیاست خامنه ای از انتخاب ریسی به عنوان ریس جمهوری یکی از اشتباهات بزرگ وی بود هم بدلیل عدم تجربه ریسی در مدیریت اداری ، و اقتصادی و هم اینکه وی یک اخوند ( روحانی ) بود . من نمی دانم چه گونه فکر می کنند . مسلما با افزایش سابقه ضد دینی -روحانی در بین افکار عمومی ایرانی ها و اقشار که بر نهادهای امنیتی و سپاه پوشیده نبود ، اصرار بر ریس جمهوری یک معمم ، یک اشتباه استراتژیک بود . زیرا افکار عمومی با دیدن یک مدیر ضعیف در تلویزیون و رسانه ها بخصوص یک معمم ، مسلما هم ضدیتش با حاکمیت زیاد تر میشود و اسلام ستیزیش بیشتر می شود بخصوص نسل جوانتر / که صحنه میدانی تظاهرات و اعتراضات سراسری در ایران و خارج ، این را نشان داد . ریسی به عنوان فردی که فساد اقتصادی نداشت و ریس قوه قضاییه بود درانجا موثرتر میتوانست عمل کند . شاید خامنه ای با انتصاب ریسی ، میخواست وی را از جانشینی رهبری ، دور کند . ریسی در قوه قضاییه بعداز مرگ خامنه ای ،بطور موقت از نظر قانونی ، جانشین ولایت فقیه می شود .
شکی نیست که مقامات اصلی جمهوری اسلامی الان بهتر از دیگران می دانند کشور در چه وضعیتی هست ، انها در چه موقعیتی قرار دارند / چالش های روبرویشان در صحنه داخلی ، خاورمیانه ، و جهانی چقدر بزرگتر شده است که بدون مشارکت طیف های بیشتر ، مسلما به بی اعتباری بیشتر حکومت و بالطبع ان ایرانی ها چه در داخل و چه در خارج ، خواهد انجامید .
خامنه ای نگران دخالت نظامی نیست نگرانی جدی هم از اپوزیسیون برانداز ندارد ولی سیاستمدار کار کشته ای هست و می داند با جامعه بشدت دو قطبی که خودش ، در دوقطبی شدن و حذف بخشی از حاکمیت ، اصلاح طلبان ، حلقه انتقاد را از دور خودش برداشته است و خودش وسط سیبل قرار گرفته است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *