جعفر والی هنرمند پیشکسوت ایرانی کانادایی هم رفت

جعفر والی پیشکسوت تئاتر و سینمای ایران  در سن 83 سالگی درگذشت.
اخبار ایرانیان کانادا-IRCA NEWS -شنبه 17 دسامبر 2016-27 آذر 95

JAFAR VALLY IRANIAN CINEMA AND THEATRE VETERAN PASSED AWAY

ایرکا نیوز به خانواده جعفر والی و دوستداران هنر ایران درگذشت وی را تسلیت می گوید .

جعفر والی پیشکسوت تئاتر درپی  دوره بیماری ریوی و بستری شدن در بیمارستان درگذشت .

جعفر والی متولد ۱۳۱۲ تهران، فارغ التحصیل بازیگری دانشکده هنرهای دراماتیک دانشگاه تهران است . . والی  بازیگری و کارگردانی تئاتر را از سال ۱۳۳۶ شروع کرد و از سال ۱۳۳۷ به عنوان کارگردان به استخدام وزارت فرهنگ و هنر درآمد و ده سال در کار دوبله فیلم های سینمایی فعالیت کرد. والی فعالیت در سینمای حرفه ای را از سال ۱۳۴۸ با بازی در فیلم “گاو” آغاز کرد و تا سال ۱۳۶۶ به تدریس بازیگری در دانشکده هنرهای زیبا اشغال داشت.

از ۳۶ نمایشی که نام او را بر خود دارد، ۲۷ نمایش را کارگردانی کرده و در ۲۴ نمایش بازیگر بوده. او همچنین در ۲۵ فیلم سینمایی نیز بازی کرده است.

جعفر والی در  کارنامه هنری اش با فیلم های به یادماندنی «گاو»، «تنگسیر»، «خاک» و ده ها فیلم و نمایشنامه در بیش از شصت سال ماندگار است .
والی در سال‌های اخیر در نمایش‌های «اتاق شماره شش» و «ویتسک؛ یک داستان ناتمام» بازی کرده بود. از این پیشکسوت تئاتر، نمایش‌های «آی باکلاه آی بی‌کلاه»، «چوب به دست‌های ورزیل» و «گاو» روی صحنه رفته است.

از جعفر والی  در ۱۱ ژانویه ۲۰۱۵ در سالن بنیاد پریای شهر مارکهام انتاریو  قدردانی شده بود .

در هنگام بستری شدن وی ، بدلیل تمام شدن دفترچه بیمه درمانی اش با مشکلاتی روبرو شده بود که با همت دست اندرکاران کارهای درمانی وی درست شد.

اخبار ایرانیان کانادا  IRCA NEWS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *