در گذشت علی اشرف درویشان از نویسندگان با سابقه ایران Veteran writer Ali-Ashraf Darvishian dies at 76

در گذشت علی اشرف درویشان از نویسندگان با سابقه ایران Veteran writer Ali-Ashraf Darvishian dies at 76

علی اشرف درویشیان نویسنده نامدار  ایران در سن 76 سالگی بر اثر بیماری ریوی  درگذشت.

ایرکانیوز- Irca News- اخبار ایرانیان کانادا – جمعه 27 اکتبر 2017 – 5 آبان 96

شهناز دارابیان، همسر این پژوهشگر ادبیات عامه  علت درگذشت آقای درویشیان را نارسایی ریوی اعلام کرد.

وی صدای صمد بهرنگی بود و  یاد صمد را زنده نگهداشت ،   درویشیان خالق رمان ها، مجموعه های داستانهای کوتاه و آثار پژوهشی  «خاطرات صفرخان»، «آبشوران»، «بیستون»، «رنگینه» و «روزنامه دیواری مدرسه ما» و «سلول ۱۸» می باشد .

درویشیان هم مثل بسیاری از نویسندگان ایرانی معلم بود و اعتقاد داشت باید نسل نو را در مدارس بار آورد. درویشیان از جمله نویسندگانی بود که بارها به خاطر عقایدش به زندان افتاد و بسیاری از داستان های او به نوعی حبسیه به شمار می آید. “

علی اشرف درویشیان پیش از انقلاب از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ بدلیل فعالیت های سیاسی چندین بار دستگیر و روانه زندان و به سبب نوشتن کتاب «از این ولایت» ممنوع القلم شد. وی کتاب های «فصل نان» و «رنگینه» را در زندان به رشته تحریر درآورد.

علی اشرف درویشیان  عضو کانون نویسندگان  همواره نسبت به محدودیت های نویسندگان معترض بود، پس از انقلاب اسلامی نیز با سانسور مواجه شد. وی در مصاحبه‌ای با علی کاکاوند با یادآوری یک خاطره از حضور در مراسم شب شعری در دانشگاه کرمانشاه خطاب به مسئولین دانشگاه گفته بود: «شما خیال کردید کتاب های مرا سانسور کنید می آیند کتاب های شما را می خوانند؟ نه، ملتی که به سانسور عادت کند نه کتاب شما را می خواند، نه کتاب من را.»

تسلیت به همسر و خانواده وی و اهالی ادبیات ایران برای فقدان علی اشرف درویشیان

Ali Ashraf Darvishian(3 August, 1941-25 October,2017) an eminent Iranian writer and activist died today.

Darvishian  born in Kermanshah in 1941. ..

  • He was imprisoned a few times for some political activities during the Shah time. some of his books was banned after revolution , too.

“Bisotun”, “Season of Bread”, “Along with My Daddy’s Melodies”, “Fire at the Children’s Library”, “Cloudy Years”, and “My Favorite Stories” are some of his credits.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *