محسن رفیق دوست درمورد اعدام هویدا و خلخالی و دهه 60 و ساختمان پلاسکو

محسن رفیق دوست درمورد اعدام هویدا و خلخالی و دهه 60 و ساختمان پلاسکو

مصاحبه محسن رفیق دوست وزیر سابق سپاه در دولت رفسنجانی و ریس بنیاد مستضعان در زمان تشکیل  با فاطمه استیری

اخبار ایرانیان کانادا_IRca News_ پنج شنبه 1 فوریه 2017- 12 بهمن 95

Refigh Dost on Execution of Hoveida by Khalkhali – PLasco Building

اقای رفیق دوست شما جایی گفته بودید بهتر بود هویدا انقدر با عجله اعدام نمی شد؟

hoveida -ghafari

بله.  هویدا را وقتي به مدرسه رفاه آوردند من تحويل گرفتم، من اولين كسي بودم كه با او صحبت كردم. بعد هم كه به زندان قصر منتقل شد يكي دو بار با او ملاقات كردم. او شروع كرده بود مثل فردوست مي‌خواست مطالبي را بگويد. آنهايي كه در اعدام هويدا عجله كردند مي‌گفتند دولت موقتي‌ها مي‌خواهند كاري كنند كه هويدا اعدام نشود درحالیکه بايد اعدام شود. میکنیم اگر فردوست فوت نمي‌كرد دستگاه حالا حالاها او را اعدام نمي‌كرد شايد اصلا اعدام نمي‌كرد.

 

تیمسار حسین فردوست - دوست دوران کودکی محمد رضا شاه و مسول بخش شایعات ساواک
تیمسار حسین فردوست – دوست دوران کودکی محمد رضا شاه و مسول بخش شایعات ساواک

كتاب خاطراتش واقعا خيلي به دردبخور است. هويدا من را خواست و گفت از زندان بيرون بياييم من مي‌خواهم كمي قدم بزنم.

حاج اصغر رخ صفت ریس زندان قصر بود . برادرشمرحوم آقاي محمد رخ‌صفت محافظ ايشان در زندان بود. با هم بيرون آمدند و در محوطه بيرون زندان بين ديوار و ساختمان دو ساعتي با من قدم زد. هویدا مي‌گفت وقتي شما انقلاب كرديد مطمئن بودم كه خيلي دوام نمي‌آوريد و نمي‌توانيد حكومت كنيد اما از همين نظمي كه در اين زندان است و هيچكدامتان سابقه زندان‌باني نداريد یکی کاسب است یکی فرش فروش است و …مشخص است که مي‌توانيد بمانيد. به من فرصت دهيد مي‌خواهم خيلي حرف‌ها بزنم.

*اعدام‌هاي اوايل انقلاب دهه 60 خيلي محل انتقاد است و برخی معتقدند چهره ای خشن از انقلاب را به نمایش گذاشت، شما چه نگاهی دارید؟

همه‌شان نه. افرادي مثل نصيري و خسروداد كه اين همه جنايت كرده بودند باید اعدام می شدند، مورد مطالبه مردم بود كه اعدام شوند.

*تصميمات آقاي خلخالي را برخی منتقد هستند و می گویند سریع تصمیم به اعدام کردن می گرفته است، این نگاه درست است ؟

khalkhali -hovied

 

خدا ايشان را بيامرزد. به هر حال اين حق به ايشان داده شده بود و تشخیص ایشان بود.

*بهرحال شما از نزدیک با ایشان برخورد داشتید، فکر می کنید واقعا در دادن احکام اعدام عجله می کردند؟

من در كاري كه او بود نبودم و نمي‌توانم بگويم در مواردي عجله كرده است. آقاي محمدي گيلاني خيلي بيشتر از او حكم داده است، هر دو هم از دنيا رفته‌اند ولی به ایشان انتقاد نمی شود، فقط به آقاي خلخالي انتقاد مي‌شود.

mohamadi lajevardi

*چرا؟

حتما تندروي كرده است.

*شما در بنياد مستضعفان بوديد اين انتقادهايي كه در مورد جريان پلاسكو نسبت به بنياد مي‌شود و گفته می شود مسئولیت اش با بنیاد

plasco tehran

اين ساختمان‌ها فقط اسكلت شان متعلق با بنياد است و 560 مالك دارد. با توجه به اينكه امروز اصل بهاي هر ساختماني سرقفلي آن است بارها هم به هيات مديره گفتند بايد اينجا را درست كنيد. امروز يك خانه كوچك در دورترين نقطه مملكت ماهانه يك ميليون تومان اجاره‌اش است در حالیکه اجاره محله‌هاي تجاري پلاسكو 54 يا 45 هزار تومان بوده است. لذا بنياد مسئوليتي نداشته اما الان خوشبختانه وارد شد، گفت ما اينجا را حداكثر دو ساله می سازیم. بعد هم جا براي اينها بنياد تعيين كرده است. فروشگاه قدس ميدان خراسان و فروشگاه قدس مولوي.

*شما مقصر را چه ارگان و نهادی یا فردی می دانید؟

نمي‌شود الان قضاوت كرد. معتقدم نبايد اينجا بگوييم مقصر كيست. مثلا همین چند روز پیش به بنياد گفتيم شبيه همين ساختمان چند خیابان آن طرف تر هست.

*از همین القانیان؟

بله ساختمان آلومينيوم در همان نزديكي پلاسکو در خيابان نادري است. و قدمتش هم 50 سال است. تا وقتي كه بريزد بنیاد باید در مورد اين ساختمان حكم بگيريد. زماني كه در بنياد بودم از اين ساختمان بازديد كردم و به هيات مديره گفتم شماها استفاده غيرصحيح و غيرمجاز از اينجا مي‌كنيد. همه راهروها انبار شده و راهي براي فرار نداريد. حتا كتبي هم گزارش داديم. اما الان بايد هياتي باشد كه واقعا جاهايي كه امكان خرابي دارد را دوباره بسازند.

*یعنی زماني كه در بنياد بوديد احتمال اين …

نه. آن موقع هنوز ساختمان نو بود. ساختمان 20ساله بود.

*یكسري کاربران كامنت گذاشته بودند چون اين ساختمان غصبي بوده به اين روز افتاده است.

 

Elghanian_dadgah

هر كسي حرفي مي‌زند. القانيان كسي بود كه در جنگ اعراب و اسرائيل، دو فروند فانتوم از آمريكا خريد و به اسرائيل هديه كرد. گرفتن مال القانيان غصبي است؟ اين افراد دو دسته‌اند؛ يك دسته لائيك‌هاي جامعه هستند كه اصلا به دين معتقد نيستند. يك عده مرتجعين مسلمان هستند. والا من خودم وقتي به بنياد رفتم در مورد مهندسی كه مي‌شناختم شك داشتم كه چرا اموالش مصادره شد. كسي بود كه تا وقتي مي‌شناختم مذهبي و نمازخوان بود و ثروتمند شده بود. ثروتمند شدنش برايم مهم نبود. مي‌خواستم بدانم چرا اموالش مصادره شده است. پرونده‌اش را كه آوردند ديديم ايشان در تاريخي با يكي از شاهپورها (غلامرضا يا عبدالرضا) ارتباط برقرار كرده بود. با نامه‌نگاري و واسطه قرار شده بود ايشان چند كارخانه ديگر بسازد و از ماليات، گمرك و همه مواردي كه براي ديگران لحاظ مي‌شود معاف شود و در مقابل 36 درصد كارخانه‌ها را به شاهپور بدهد. به نظرتان اين مال بايد مصادره شود يا نه؟

طبيعي است. رانت كه مي‌گويند همين است كه با اين روش‌ها دو تا كارخانه تبديل به 20 كارخانه مي‌شود. اما بالاخره در يك انقلاب احتمال دارد طبق گفته تر و خشك با هم مي‌سوزند چند تر هم قاطي خشك‌ها سوخته باشند. خود من وقتي به بنياد رفتم تعدادي از احكام را دوباره به دادگاه فرستادم كه رسيدگي شود.

از همین اموال مصادره شده؟

بله به آقاي محمدي گيلاني نامه فرستادم و خيلي از اموال به صاحبانشان برگردانده شد.

عکس‌ها از مژده هادی زاده

منبه خبر انلاین

Iranian Canada news

https://goo.gl/Q61Wpj

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *