مسعود بارزانی قربانی جاه طلبی – بارزانی از اول نوامبر از ریاست اقلیم کردستان عراق استعفا می کند Iraqi Kurdish leader to step down over fallout from independence poll

مسعود بارزانی قربانی جاه طلبی – بارزانی  از اول نوامبر از ریاست اقلیم کردستان عراق استعفا می کند
Iraqi Kurdish leader to step down over fallout from independence poll
ایرکانیوز irca news- اخبار ایرانیان کانادا – یکشنبه 29 آکتبر 2017 – 7 آبان 96
مسعو بارزانی که در نظر داشت با رفراندوم جدایی کردستان عراق و تبدیل ان به کشور کردستان ، اولین ریس جمهوری ان باشد بدلیل شکست طرح رفراندوم و انزوای کامل جهانی و منطقه ای ، زیر فشار افکار غمومی کردستان عراق ، استعفای خودش را به مجلس اقلیم داد . مجلس اقلیم کردستان امروز استعفای مسعو د بارزانی را پذیرفت . مجلس کردستان شامگاه یکشنبه با 70 رأی موافق و 23 رأی مخالف با توزیع اختیارات ریاست منطقه کردستان بین قوای مقننه، مجریه و قضائیه موافقت کرد.
بارزانی دیروز شنبه نامه‌ای به جعفر ایمنکی، معاون پارلمان کردستان ارسال کرد که امروز یکشنبه آن را در جلسه غیر علنی قرائت کرد.
 
در این نامه بارزانی گفته است که قصد تصدی ریاست منطقه کردستان را ندارد و از پارلمان خواسته اختیاراتش تا برگزاری انتخایات ریاستی و پارلمانی بین 3 قوا توزیع شود.
 
دوره ریاست بارزانی یک ماه نوامبر (10 آبان) به پایان می‌رسد.
ذولت حیدر عبادی جاضر شند تا زمانی که کردها طرح رفراندوم را کنار نگذارند با انها مذاکره کند . در حالیکه بارزانی به توصیه اسراییلی ها و عربستان سعودی ،  فکر می کرد با طرح رفراندوم که بدون رضایت و هماهنگی کشورهای ایران – ترکیه و عراق و سوریه انجام شده بود ، می تواند برگ برنده  برای اختیارات بیشتر از بغداد بگیرد .
 
بارزانی از سال ۲۰۰۵ تاکنون ریاست منطقه کردستان عراق را بر عهده دارد. وی نخستین بار در سال ۲۰۰۵ از طریق پارلمان منطقه کردستان و دومین بار در سال ۲۰۰۹ از طریق آراء مردمی به سمت ریاست این منطقه برگزیده شد.
 
دوره ریاست بارزانی باید در تابستان ۲۰۱۳ پایان می‌یافت، اما نمایندگان اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان در نشست پارلمان این منطقه در ژوئن ۲۰۱۳ با تصویب ماده‌ قانونی شماره‌ ۱۹ توافق کردند که انتخابات ریاست منطقه و همه‌پرسی قانون اساسی برای دو سال به تعویق بیافتد. در عین حال مقرر شد تمدید ریاست منطقه کردستان به دو سال محدود شود و قابل تمدید دوباره نباشد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *