وزیر نیروی کابینه روحانی فارغ التحصیل دکتر از کانادا / رای اعتماد وزیر نیرو و علوم Iran Parliament qualifies 2 proposed ministers

وزیر نیروی کابینه روحانی فارغ التحصیل دکتر از کانادا  / رای اعتماد وزیر نیرو و علوم  Iran Parliament qualifies 2 proposed ministers

ایرکانیوز- irca News- اخبار ایرانیان کانادا – یکشنبه 29 اکتبر 2017 – 7 آبان 96

روحانی: شما مذاکره دیروز را زیرپا می‌گذارید؛ کشورهای آسیای شرقی مگر دیوانه‌اند با شما مذاکره کنند؟/ امروز بین دو وزیر شرق و غرب را جمع کرده‌ایم؛ وزیر نیرو – دکتر اردکانیان در کانادا و وزیر علوم  – منصور غلامی -در استرالیا تحصیل کرده‌اند/ مشکل اول ما آب است؛ علت دعوت از اردکانیان مهارت، تخصص و دانش او در زمینه مساله آب بود رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه باید در وزارت نیرو بیشتر از تدبیر سخن بگوییم،گفت: همه می دانیم که آب یکی از مسائل مهم امروز و فردای ما است.

ایرکانیوز- irca News- اخبار ایرانیان کانادا – یکشنبه 29 اکتبر 2017 – 7 آبان 96

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه باید در وزارت نیرو بیشتر از تدبیر سخن بگوییم،گفت: همه می دانیم که آب یکی از مسائل مهم امروز و فردای ما است.روحانی در بیان نکته آخر خود، اظهار داشت: شرایط پیش‌آمده در تخلفات پیاپی آمریکا است. در طول تاریخ و دولت‌ها از گذشته تاریخ یکی از راه‌های تعامل با یکدیگر بستن عهدها و پیمان‌ها است. اصل وفای به عهد فراملی است، فرادینی است، اصل وفای به عهد اصلی است که همه انسان‌های عاقل و با تدبیر با هر مذهب و دینی به‌عنوان یک اصل مهم به آن احترام گذاشته‌اند. یک معیار برای تمدن یک ملت، یک معیار برای قانونی بودن و حرکت صحیح یک دولت وفای به عهد است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: اگر دولتی وفای به عهد نکرد، اعتبار خودش را از دست می‌دهد. اگر یک تعهد بین‌المللی را دولتی مثل دولت آمریکا بگوید به آن متعهد نیستم و استدلال آن نیز این باشد که سر دولت قبلی کلاه رفته است، خب، در هر کشوری هر دولتی که روی کار می‌آید، می‌تواند این ادعا را داشته باشد، پس تداوم مسئولیت دولت‌ها چه می‌شود، پس تداوم تعهدات چه می‌شود. تعهدات که دو ساله و چهارساله نیستند، تعهد یک ملت با یک ملت است. تعهد یک دولت با یک دولت است. تعهد یک نظام با یک نظام است. حالا اگر آمریکا را بگوییم نظام یا رژیم، به‌هرحال اگر رژیم هست، تعهد یک رژیم در برابر یک نظام بزرگ بنام جمهوری اسلامی ایران نه‌تنها ایران و حتی 5 کشور دیگر، این یک تعهد بین‌المللی است که در برابر این تعهد متعهد به اجرای بوده و باید عمل کند.

وی بابیان اینکه داستان مضحکی در هفته‌های اخیر اتفاق افتاده و بد نیست که به آن داستان مضحک اشاره کنم، خاطرنشان کرد: برخی‌ها می‌گویند تعهدی که قبلاً با هم بسته‌ایم فعلاً این قرص و محکم نباشد و متزلزل باشد، بیاییم راجع‌به موضوعی دیگر با هم مذاکره کنیم. این یکی از حرف‌های خنده‌دار تاریخ است. یک کسی عهدی می‌بندد و می‌گوید پای پیمان خودم تا آخر ایستاده‌ام و به آن عمل می‌کنم و جایزه من این است که راجع به موضوع دیگر گفت‌وگو کنیم. این حالا قابل بحث است، اما کسی که همان تعهد اول را زیرپا گذاشته است و دارد با زبان عملش اعلام می‌کند که من اهل مذاکره نیستم، آمریکایی‌ها دارند اعلام می‌کنند که ما اهل مذاکره نیستیم، ما اهل تعهد نیستیم، ما اصول اخلاقی را نمی‌شناسیم، ما اصول بین‌المللی را نمی‌شناسیم، معنایش این است. خب، اگر کشوری در این مسیر قرار گرفت، آیا دیگر کشوری می‌تواند به آن اعتماد کند؟

کشورهای شرق آسیا مگر دیوانه شده‌اند که با آمریکا مذاکره کنند

وی ادامه داد: به بعضی از کشورهای شرق آسیا پیغام می‌دهند که با ما مذاکره کن، این کشورها مگر دیوانه شده‌اند که با شما مذاکره کنند. شما علناً مذاکره دیروز را زیرپا می‌گذارید، شما مذاکره امضاشده‌ای که به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده، به آن بی‌اعتنا هستید، بعد کشورها بیایند با شما مذاکره کنند؟ آمریکا باید با این شیوه‌ای که در پیش گرفته است آینده مذاکره و تعهدات خود نسبت به کشورهای دیگر را برای همیشه کنار بگذارد. بعد می‌گویند مشکل ایران چیست. ایران که در بحث هسته‌ای به تعهدات خودش عمل کرده است.

وی افزود: می‌گویند چرا ایران از لحاظ دفاعی و نظامی توانمند و قدرتمند است. چرا کشورهای منطقه به ایران احترام می‌گذارند؟ این مشکل کیست، این مشکل شما آمریکایی‌ها است. شما آمدید در منطقه امنیت عراق را به‌هم زدید، شما ثبات و امنیت افغانستان را به‌هم زدید. شما با آوردن تروریست در منطقه امنیت سوریه را به‌هم زدید. شما امنیت لبنان را به هم ریختید، شما که تروریست منطقه را پرورش داده‌اید، آیا شما باید جایزه بگیرید؟ اما کشور ایران که به کمک مردم عراق رفته است و به کمک مردم سوریه رفته، شما نسبت به کشوری که یار ملت‌های دیگر بوده است، شما می‌خواستید عراق را تجزیه بکنید، این ملت عراق و ارتش عراق و این ملت ایران و کشورهای منطقه بودند که نگذاشتند تمامیت ارضی عراق خدشه‌دار بشود. (فریاد مرگ بر آمریکای نمایندگان)

رئیس‌جمهور ادامه داد: اگر بنا است به این مسائل اعتراض کنید، ما از شما می‌پرسیم ملت ایرانی که حامی کشورهای مظلوم در برابر تروریسم بوده، در برابر تجزیه‌طلبی بوده، این ملت از نظر شما رفتارش خوب نیست و شما که امنیت را به هم زده‌اید و داعش را به وجود آورده‌اید و شما که طالبان و دیگر گروه‌های تروریسم را ساخته‌اید و منافقان را پناه داده‌اید. شما که به ملت ایران در طول تاریخ ظلم کرده‌اید، شما سکوی نفتی ملت ایران را زدید، آیا سکوی نفتی میدان جنگ بود، سکوی نفتی هواپیما و تانک بود که آن را زدید؟ شما در داستان طبس تجاوز کردید و قبول ندارید که کشور متجاوز هستید.

وی اضافه‌کرد: شما هواپیمای مسافربری ما را زدید، آیا قبول ندارید که متجاوز هستید؟ شما بارها بی‌ادبانه ملت ایران را تروریسم خواندید، ملت ایران در طول تاریخ با تروریست‌ها مبارزه کرده است. ملت ایران منافقین تروریست را از این کشور بیرون رانده است. گروهک‌های تروریستی دیگر را از کشور بیرون رانده است، داعش را در عراق به زانو درآورده است. تروریست‌ها را در سوریه به زانو درآورده است. شما به جمهوری اسلامی ایران ایراد می‌گیرید به خاطر تلاش‌هایش در منطقه و از آن طرف به موشک‌های ما ایراد می‌گیرید، ما برای دفاع از تمامیت ارضی خودمان، برای دفاع از ملت‌مان هر نوعی نیاز داشته باشیم در تولید کردن آن، در انبار کردن آن و در زمان لازم برای دفاع لازم در استفاده کردن از آن تردید نخواهیم کرد.

روحانی خاطرنشان کرد: ما موشک ساخته‌ایم، می‌سازیم و خواهیم ساخت و با هیچ‌یک از قوانین بین‌المللی در تضاد و تنافی نیست. ما راه دفاع از امنیت ملی‌مان را ادامه خواهیم داد و بدانید که هر نقض عهدی که شما بکنید، به ضرر شما خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران به شما پاسخ قاطع خواهد داد، به حول و قوه الهی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *