پرویز کلانتری نقاش برجسته مکتب سقاخانه ای در گذشت

پرویز کلانتری نقاش برجسته ایران زمین بدرود حیات گفت
ایرکانیوز – جمعه 20 مه 2016- 31 اردی بهشت 95
Prominent Iranian graphist Morteza Momayez passes away
این نقاش که از جمله هنرمندان مکتب سقاخانه‌ای محسوب می‌شود… او در نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی متعددی در داخل و خارج از کشور، شرکت کرده است و یک اثر از آثار این تصویرگر ایرانی در فهرست تمبرهای ویژه سازمان ملل به چاپ رسیده است…

پر
پرویز کلانتری، نقاش، طراح ، تصویرگر و نویسنده، جمعه شب ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵ در۸۵ سالگی درگذشت. وی که کآذرماه سال ۹۳ دچار سکته مغزی شده بود و طی ماه‌ها گذشته دوران نقاهت را سپری می‌کرد جمعه شب به دلیل عوارض ناشی از این سکته و کهولت سن دارفانی را وداع گفت.

پرویز کلا‌نتری طالقانی، متولد اول فروردین سال ۱۳۱۰ در زنجان بود. او در دانشکده هنرهای زیبای تهران به تحصیل پرداخت و درسال ۱۳۳۸ در رشته هنرهای تجسمی دانش آموخته شد.

او دورانی درگیر فضای سیاسی و جزو مخالفان شاه بود اما پس از دستگیری در جریان ملی شدن نفت، از سیاست فاصله گرفت و تا انتهای عمرش همین رویه را ادامه داد: «هم کلاسی هایم گرایش های سیاسی متنوعی داشتند من هم طرفدار نهضت ملی شدن نفت بودم و به خاطر پخش کردن اعلامیه دستگیر و زندانی شدم و یک ماهی به یک کمپ نظامی حد فاصل خرمشهر و آبادان تبعید شدم و همان جا بود که از سیاست متنفر شدم و فهمیدم که باید فقط نقاشی کنم و زندان باعث شد که با فعالیت سیاسی خداحافظی کنم.»

این نقاش که از جمله هنرمندان مکتب سقاخانه‌ای محسوب می‌شود از سال ۵۳ با شروع نقاشی‌های کاهگلی، دوره تازه‌ای را در زندگی هنری خود آغاز کرد که تا واپسین روزهای عمرش ادامه یافت. تابلوهای او جلوه‌ای ملموس از زندگی مردمان کویر را در خود داشتند.

کلانتری در دوران تحصیل در دانشگاه با همایون صنعتی‌زاده که رئیس دانشکده هنرهای زیبا بود، آشنا شد و همین آشنایی سبب شد به مؤسسه انتشارات فرانکلین که کتاب‌های درسی و نشریه‌های “پیک” را منتشر می‌کرد، راه یابد.
پرویز کلانتری تصویرگر تصویرهای آشنای «روباه و زاغ»، «حسنک کجایی؟»، «کوکب خانم» و «دهقان فداکار» برای بچه‌های دهه‌ی 60 است. یکی از معروف‌ترین کارهای این هنرمند برای کودکان، تصویرگری آلبوم «رنگین‌ کمون» با شعر و موسیقی ثمین باغچه‌بان است. آلبومی که برای کودکان دهه‌های گذشته پر از خاطره و تصویرهای شاد است.

همسر پرویز کلانتری درباره‌ی همکاری این هنرمند با ثمین باغچه‌بان برای آلبوم «رنگین‌ کمون» نیز گفت: پرویز بسیار به این آلبوم علاقه‌مند بود و آن را دوست داشت. او به این تصویرگری‌ها اهمیت زیادی می‌داد و بارها با ثمین باغچه‌بان درباره این آلبوم و نوع همکاری‌شان صحبت کرده بود.

او که بخش عمده‌ای از تصویرگری‌های فانتزی کتاب‌های درسی را به‌عهده داشته، خالق نقاشی درس‌های معروفی همچون «مرغابی‌ها و لاک پشت»، «روباه و خروس» و البته داستان «روباه و زاغ» است. این هنرمند بیش از ۴۰ سال به تصویرگری پرداخت و نزدیک به ۲۶ کتاب کودک همچون “کدو قلقله زن”، “جمجمک برگ خزون”، “گل اومد بهاراومد” و “رنگین کمان” را تصویرگری کرده

کلانتری، در مراکز هنری از جمله دانشکده هنرهای زیبای تهران و کالج هنری کودکان در کالیفرنیا تدریس کرد و مدتی مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تهران بوده است.

کلانتری حتی یک‌بار و در مهرماه 91 هم نمایشگاهی از آثار تصویرگری این کتاب‌ها را با نام «به یاد کودکی» برپا کرد تا تجدید خاطره‌ای باشد برای کسانی که از این شخصیت‌های کتاب‌های درسی خاطره دارند.

او در نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی متعددی در داخل و خارج از کشور، شرکت کرده است و یک اثر از آثار این تصویرگر ایرانی در فهرست تمبرهای ویژه سازمان ملل به چاپ رسیده است. همچنین تابلوی مشهور “شهر ایرانی” او در مقر سازمان ملل در نایروبی قرار دارد.

زنده یاد کلانتری دستی هم در نوشتن داشت و کتاب‌هایی مانند “ولی اوفتاد مشکل‌ها”، “چهار روایت”، “نیچه نه، فقط بگو مشد اسماعیل” را روانه بازار نشر کرده است.

کلانتری همواره کوشیده بود نوشتنش در سایه نقاشی‌اش قرار نگیرد و در همین ارتباط تاکید داشت: «شما در واقع با 3 نفر روبرو هستید پرویز کلانتری نقاش و کلانتری تصویرگر و کلانتری که میل وافری به نوشتن دارد. اگر چه در نقاشی های من درخت و پرنده کم مشاهده می کنید اما در تصویر سازی هایم برعکس است. در داستان هایم نیز در برخی موارد درختان حضور دارند.»

همچنین مقالات بسیاری در مورد هنر و هنرمندان ایرانی از این نقاش و تصویرگر در نشریات منتشر شده‌اند و او در سفرهای خود به خارج از ایران برای معرفی هنر ایرانی به مخاطبان خارجی تلاش زیادی کرده است.

«ایرکانیوز » درگذشت پروز کلانتری را به خانواده وی و جامعه فرهنگ و هنر تسلیت می‌گوید. یادش اگرامی . روحش شاد

اخبار ایرانیان کانادا Iranian Canadian news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *