گردهمایی اهالی موسیقی در اعتراض به لغو کنسرت‌ها

گردهمایی اهالی موسیقی در اعتراض به لغو کنسرت‌ها

Iran Music industry event to protest concert illegal cancellation by

آِیرکانیوز_ irca News- چهارشنبه 2 اوت 2017 – 11 مرداد 96

 اهالی موسیقی با گردهمایی در خانه موسیقی، خواهان رسیدگی رییس جمهور به ماجرای لغو کنسرت‌ها شدند.

، در گردهمایی اهالی موسیقی در اعتراض به لغو کنسرت‌ها که عصر روز چهارشنبه 11 مرداد در خانه موسیقی برگزار شد، نامه‌ای خطاب به دکتر روحانی، رییس جمهور، به امضا هنرمندان رسید.

اولین سخنران این مراسم، حمیدرضا نوربحش، مدیرعامل خانه موسیقی بود. او صحبت‌های خود را با تاکید بر لزوم همبستگی صنوف مختلف با یکدیگر آغاز کرد و گفت: «امروز اعضای دیگر صنوف جامعه هنری هم مایل بودند در کنار ما حصور داشته باشند، از جمله اعضای خانه سینما، زیرا بر مبنای حرف سعدی بزرگ؛ «چو عضوی به درد آورد روزگار/ دگر عضوها را نماند قرار»؛ ما باید نسبت به هم احساس وظیفه کنیم و اگر مشکلی پیش آمد پشت هم بایستیم. این گردهمایی را نیز برای آغاز پشتیبانی‌مان از هم به فال نیک می‌گیریم.»

مدیرعامل خانه موسیقی افزود: «ما در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، دست به دست هم دادیم و با هم همراه و همدل شدیم که حاصلش استقرار دولت دکتر حسن روحانی، دولت مورد قبول عامه مردم و هنرمندان شد. اما متاسفانه در مقطع فعلی عده‌ای هستند که می‌خواهند شیرینی‌ها را به کام ما تلخ کنند. ما همه می‌دانیم مشکل کجاست و تصور نکنند که از زوایای موضوع ناآگاهیم. دولت محترم همواره همه تلاش خود را مصروف کرده تا کار هنرمندان را تسهیل کند و این‌ها چیزی نیست که از چشم ما دور مانده باشد. تعداد اندک کنسرت‌هایی که لغو شده در مقابل تعداد بالای کنسرت‌هایی که هرشب در تهران و شهرستان‌ها برگزار می‌شود چیزی نیست، اما برخی اتفاقات برای ما هنرمندان سنگین است، از جمله اتفاقی که در قوچان برای شهرام ناظری رخ داد.»

او با اشاره به کمپینی که اسفند 94 در حمایت از علیرضا قربانی تشکیل شده بود، ادامه داد: «آن زمان کنسرت علیرضا قربانی در چناران خراسان لغو شد و خانه موسیقی بر حسب وظیفه برای ابراهیم رییسی که دادستان وقت کشور بود، نامه‌ای نوشت، ایشان معاون‌شان را به عنوان نماینده نزد ما فرستادند که تاکید داشت اینگونه اعمال به هیچ عنوان با سیاست‌های قوه قضاییه سازگار نیست و تخلف محسوب می‌شود. بعد از آن در سال 95 ناآرامی خاصی نداشتیم تا اینکه اتفاق عجیب اخیر رخ داد.»

مدیرعامل خانه موسیقی تصریح کرد: «ما یقین داریم که این مسایل سیستماتیک نیست و این‌طور نیست که دادستانی با برگزاری کنسرت مشکلی داشته باشد. بلکه بی‌تدبیری یک نفر موجب هزینه برای مسئولان و مدیران شده است. ماجرای لغو کنسرت شهرام ناظری مانند بمبی خبری در همه رسانه‌های داخل و خارج منتشر شد و این با بی‌تدبیری یک نفر بود که ما هم از ماجراهای پشت پرده آن خبر داریم و می‌دانیم که تقابل‌های شخصی افراد منجر به آن شده است. بهانه واهی نگرانی برای جان افراد به علت ناایمن بودن ساختمان که در دقیقه 90 منتشر شد، منجر به سردرگمی مردمی شد که برای دیدن کنسرت شهرام ناظری برنامه‌ریزی کرده بودند.»

نوربخش ادامه داد: «شنیده‌ام نماینده مردم قوچان بابت این اتفاق عذرخواهی کرده است ، ما هم امروزه آمده‌ایم تا علاوه بر اعلام پشتیبانی‌مان از دولت دوازدهم مطالبات‌مان را از رییس جمهور طی بیانیه‌ای که نوشته‌ایم، اعلام کنیم.»

پایان بخش صبحت‌های نوربخش اشاره به چرایی نبود ساز و کاری برای جبران خسارت مادی که با لغو کنسرت به هنرمندان می‌رسد، بود.

پس از پایان صبحت‌های مدیرعامل خانه موسیقی، محمود سراجی قصد خواندن بیانیه را داشت که با درخواست تقی ضرابی رییس انجمن موسیقی تهران برای قرار گرفتن پشت میکروفن مواجه شد، ضرابی که کمی هم برافروخته بود، خطاب به نوربخش گفت: «شما می‌گویید تعداد کنسرت‌های لغو شده در قیاس با کنسرت‌هایی که برگزار می‌شود، عدد قابل اعتنایی نیست اما من می‌گویم ما هنرمندان آینه‌ای در مقابل زشتی‌ها هستیم و اگر با ما زشت برخورد می‌کنند، ما هم باید زشت برخورد کنیم.»

ضرابی در ادامه، بخشی از پیام امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری را در دفاع از هنر و موسیقی قرائت کرد و با جمله متاسفم که زورمان به تکالیف‌مان نمی‌رسد، صحبت‌های خود را پایان داد.

این بیانیه‌ تا یک هفته در خانه موسیقی خواهد ماند تا هنرمندان برای امضا آن اقدام کنند.

متن این یه بیانیه شرح زیر است:

«جناب آقای دکتر حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام

احتراما همان‌گونه که استحضار دارید بخش عمده‌ای از جامعه فرهنگی هنری ایران تحت فشار و ظلمی مضاعف قرار گرفته و روز به‌روز سرمایه‌های مادی و معنوی آنها تحلیل می‌رود.

لغو غیر قانونی کنسرت‌ها در سالیان اخیر و اوج‌گیری این بلیه در زمان دولت یازدهم جان‌های شیرین را به لب رسانده و متاسفانه فریاد و فغان اهالی هنر موسیقی هم راه به جایی نمی‌برد.

جناب آقای رئیس جمهور

برپایی کنسرت همانند ساختن بنایی رفیع و توسط یک گروه چند ده نفره صورت می‌پذیرد که لغو آن را می‌توان به تخریب ساختمانی آماده سکونت تشبیه کرد! آیا قانونگذار برای فرد یا افرادی که ساختمانی را تخریب می‌کنند مجازات و تاوانی در نظر نگرفته است؟

آیا بنایی را که پس از اخذ مجوزهای لازم و با خون‌دل‌های بسیار ساخته می‌شود می‌توان خراب کرد و بدون عواقب و بدون هیچگونه پرداخت خسارت کنار نشست و نظاره کرد؟

آقای دکتر روحانی شما از بدو قبول مسئولیت خطیر ریاست جمهوری خوشبختانه از حقوق شهروندی سخن به میان آوردید و از لزوم بهره‌مندی و دفاع تمامی شهروندان از حقوق حقه خودشان صحبت کردید… طرح آن مسئله دلگرمی و امیدواری بسیاری بویژه در بین فعالان حوزه موسیقی پدید آورد. حال سوال اینجاست: آیا لغو کنسرت‌های قانونی مصداق بارز ضایع کردن حقوق شهروندی هنرمندان نیست؟ چه کسی پاسخگوی تضییع حقوق بر باد رفته این عزیزان است؟

جناب آقای روحانی اکثریت قابل توجه مردم ایران و به‌ویژه اکثریت قاطع اهالی فرهنگ و هنرمندان ایران در انتخابات به جنابعالی رای دادند، چرا که به راه و دیدگاه فرهنگی شما باور داشتند و شما مشاهده کردید و دیدید که چگونه قاطبه هنرمندان در صحنه حاضر شدند و جانانه از انتخاب شما به عنوان رئیس جمهور حمایت کردند و اینک این هنرمندان پاکباخته نیازمند حمایت شما هستند.

هنرمندان و اهالی موسیقی هیچگاه افزون طلب نبوده و نیستند،آنها مطالبه زیادی ندارند؛ هنرمندان عرصه موسیقی فقط می‌خواهند موانع فعالیت قانونی آنها برچیده شود؛ آیا این خواسته زیادی است؟

هنرمندان و اعضای خانه موسیقی خواسته‌های به حق خود را بدین شرح اعلام می‌دارند:

1- در آستانه تشکیل دولت دوازدهم ما هنرمندان موسیقی تقاضا داریم برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فردی آگاه،شجاع و مدافع حقوق هنرمندان را که دلسوز فرهنگ و هنر ملی ایران باشد انتخاب نمائید تا به تبع آن، مدیران کل ارشاد در شهرها و استان‌های کشور به سادگی و به سرعت تسلیم گروه‌های فشار و مخالفان فرهنگ و هنر نشوند.

2- دولت باید پشتوانه محکمی برای مجوزهای صادره خود باشد و پس از صدور مجوز برای کنسرت‌ها و یا هر برنامه دیگری تا پایان، پای کار بوده و از کیان و حرمت مجوزهای صادر شده دفاع نماید.

3- در صورت لغو هر برنامه مجوز دار دولت باید ساز و کار جبران خسارت و پرداخت تمام و کمال غرامت‌ها را در نظر بگیرد تا از این پس هیچ هنرمندی متضرر رفتار غیرقانونی و اعمال سلیقه شخصی افراد نشود.

4- دولت باید به طور شفاف و روشن پشت پرده گروه‌های فشار و عواملی را که موجب لغو کنسرت‌ها می‌شوند،اعلام و نسبت به محکوم کردن آنها در حمایت از هنرمندان اقدام نماید.»

منبع :  خبرآنلاین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *