شب ادوارد سعید درتهران Edward Said book Night Tehran

شب ادوارد سعید به مناسبت ترجمه اخرین مصاحبه زنده یاد به فارسی –

یکشنبه 18 نوامبر 2018 – 27 آبان 97 – ایرکانیوز

 

شب ادوارد سعید
n
شب ادوارد سعید

به مناسبت انتشارترجمه کتاب اخرین مصاحبه ادوارد سعید به زبان فارسی با مقدمه حمید دباشی توسط عظیم طهماسبی مجله بخارا شبی از شبهای فرهنگی وادبی خود را در ساعت پنج بعد از ظهر یکشنبه ۲۷ ابان ماه به ادوارد سعید اختصاص داده است .
ادوارد سعید(1935-2003)، اندیشمند، نظریه پرداز و منتقد ادبی فلسطینی-آمریکایی و فعال سیاسی. در خانواده ای مسیحی در بیت المقدس زاده شد. او دوران کودکی و نوجوانی خود را در قاهره و بیت المقدس گذراند و در مدارس این دو شهر تحصیل کرد. در پی ناآرامی ها و درگیری هایی فلسطین که به تاسیس اسرائیل در 1948 انجامید، خانواده ی سعید ناگزیر در 1947 فلسطین، سزمین آبا و اجدادی شان، را ترک کردند و در قاهره سکونت گزیدند. سعید به خواست پدرش ودیع در 1951 برای ادامه ی تحصیل راهی آمریکا شد و در دبیرستان شبانه روزی ماونت هرمان درس خواند و سپس در دانشگاه پرینستون پذیرفته شد و در رشته ی تاریخ و زبان و ادبیات انگلیسی تحصیل کرد. در این دوره سعید دانش فراوانی در تاریخ موسیقی، فلسفه و ادبیات اندوخت و مدرک کارشناسی خود را در 1957 دریافت کرد. او مقطع کارشناسی ارشد و دکتری خود را در دانشگاه هاروارد گذراند و از 1963 به عنوان استادیادر ادبیات تطبیقی در دانشگاه کلمبیا پذیرفته شد. سعید در 1978 سومین اثر خود یعنی کتاب شرق شناسی را منتشر کرد که شهرتی جهانی را برایش به ارمغان آورد. این اثر توجه منتقدان، متفکران و پژوهشگران حوزه ی علوم انسانی غرب و شرق را به خود جلب کرد و تحولی اساسی در مطالعات شرق شناسی پدید آورد. او تحت تاثیر اندیشه های گرامشی، فوکو، انور عبدالملک و دیگران و نیز بهره گیری از دانش ژرف خود در نقد ادبی و ادبیات به تحلیل و تفسیر چگونگی شکل گیری مفهوم شرق در آرشیو شرق شناسی پرداخت و پیوند پنهان و آشکار نهاد شرق شناسی(دانش) و امپریالیسم و استعمار غربی در قرن نوزده و بیست پرداخت. کتاب شرق شناسی سعید را می تواند سرآغاز جدی مطالعات پسااستعماری برشمرد که همچنان در حال گسترش و شکوفایی است و تاثیر آن را می توان در حوزه ی نقد ادبی و مطالعات ادبی، تاریخی، اجتماعی، فیلم، موسیقی و نظایر آن رصد کرد.
سعید نمونه ی درخشان روشنفکر و متفکر آزاد و گریزان از محدودیت های نظام دانشگاهی متصلب و تخصص محور غربی است که توانسته در نوشته های نقدی، سیاسی، ادبی، و نیز در مصاحبه ها و فیلم های مستد و در دیدگاههای سیاسی اش وارستگی انتقادی، و نیز آگاهی و درکی ژرف به مخاطبانش ارائه دهد و ستایش اندیشمندان، منتقدان، شاعران، هنرمندان و سایر پژوهشگران علوم انسانی را برانگیزد، افرادی مانند نوام چامسکی، تری ایگلتون، محمود درویش، گایاتاری اسپیواک، انور عبدالملک، دانیال بارنبایم، سمر امین، رابرت جی یانگ و…
برخی دیگر سعید عبارتند از: ژوزف کنراد و داستان اتوبیوگرافی(1966)، آغازها: هدف و روش(1975)، مسئله فلسطین(1979)، جهان، متن و منتقد(1983)، فراتر از واپسین آسمان(1986)، فرهنگ و امپریالیسم(1994)، نقش روشنفکر(1994) و اومانیسم و نقد دمکراتیک(2004).
در شب ادوارد سعید اقایان : مسعود فرهمند فر .عظیم طهماسبی .بهرام پروین گنابادی سخنرانی خواهند کرد. همچنین فیلم مستند در جستجوی فلسطین و مرثیه محمود درویش با ترجمه فارسی به نمایش در می اید.
خانه اندیشمندان علوم انسانی . خیابان نجات الهی (ویلا) . چهارراه ورشو . تالار فردوسی

 


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *