به بی شعورهای سیاسی ایرانی تبار و کاخ سفیدی ها Iran economic crisis ,sanction hurt Democracy

به بی شعورهای سیاسی ایرانی تبار و کاخ سفیدی ها  Iran economic crisis ,sanction hurt Democracy

سعید سلطانپور – 3 سپتامبر 2018 – 12 شهریور 97
 
با توجه به بالا رفتن ساعتی دلار ، و گرانتر شدن همه مایحتاج مردم ایران ، آزادی و نهاد مدنی و دمکراسی ، و آزادی بیان ، در اولویت پایین تری قرار می گیرد . دغدغه نان ، و گذران زندگی ، اولویت اصلی و روزانه می شود . سپاه کنترل کشور را در دست می گیرد . مانند دوران جنگ ، کالاهای اصلی ، سهمیه بندی می شود . آنها که دستشان به دهنشان می رسد ، مهاجرت می کنند ، بقیه هم مانند ادوارهای قبلی ، مجبور به ماندگاری هستند.
جمهوری اسلامی و خامنه ای آنقدر نیروی وفادار و مسلح خواهد داشت که از سیستم حکومتی دفاع کنند. اپوزیسیون سالم و منسجمی وجود ندارد . هنوز یک نفر هم از گرسنگی در ایران نمرده است . بنابراین ، هیچ تغییر و اصلاحی در چشم انداز یکساله اینده نخواهد بود . تحریم های آمریکا به حکومت ایران فشار سیاسی وارد می کند ولی حکومتی را در کوتاه مدت 5 ساله هم از پا نینداخته است . تجربه کوبا و عراق و زیمبابوه و ونزوئلا و کره شمالی در دوره های اخیر شواهد زنده ، از واقعیت تاریخی ، سیاسی است .
تاریخ نشان داده است که ، ایرانیها هرگاه از نظر معیشتی ، دستشان به دهنشان رسیده است ، مطالبات مدنی و حقوقی را از حکومتها و دولتها مطالبه کرده اند .یعنی روند  مطالبات مدنی مسالمت آمیز کند می شود.
 
یک مقایسه تطبیقی ایران با کانادا ،
چند نفر از مهاجران که مجبورند روزانه ساعتها کار کنند تا قادر باشند ، قسط خانه و ماشین و اجاره و خرج زندگی را بدهند ، در فعالیتهای سیاسی و یا اجتماعی کانادا ، دخالت می کنند هزاران خانواده ، فرصت دیدار و نشستن سر یک میز ناهار و صبحانه و شام را ندارند . تازه مهاجرین کانادا از حداقلهای رفاه اقتصادی و امنیت سیاسی و اجتماعی برخوداریم .
 
سعید سلطانپور – 3 سپتامبر 2018 – 12 شهریور 97

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *