درسهایی برای ما ایرانیها ی خارج از کشوری در حوادث اخیر فرانسه ، Lessons from France Yellow vest for Iranian diaspora

 درسهایی برای ما ایرانیها ی خارج از کشوری در حوادث اخیر فرانسه ،   Lessons from France Yellow vest for Iranian diaspora

 نه به خشونت

چهارمین هفته اعتراضات مردمی علیه ماکرون و سیاستهای کاخ الیزه سپری شد . ماکرون امشب قرار است باتاخیر یک ماهه سخنرانی زنده ای یرای مردم و بازگشت آرامش داشته باشد .

هر چند ماکرون که از طرف بانکدارها ، به ریاست جمهوری برای تغییرات ریشه ای در فرانسه به قدرت رسید ، در حالیکه می خواست اتحادیه ها و فرهنگ کار کردن راحت ( در مقایسه با آلمانها ) را ندیده بگیرد ، محلی برای مطالعه و تعمق دارد .  درسهایی که برای ایرانی ها مفید می تواند باشد.

سعید سلطانپور – یکشنبه 9 دسامبر 2018 – 18 آذر 97 – تورنتو

paris yellow vest
1- چند تا از فعالین سیاسی و پناهندگان ایرانی در پاریس و فرانسه ، در این تظاهرات شرکت کردند . از ان حمایت رسمی کردند ، در مورد آن گزارش میدانی تهیه کردند . هیچ گاه حضور میدانی مانند خواندن گزارش رسانه ای نیست . دقیقا مانند حضور در تظاهرات ضد شاه سال 57 .
از اقای بنی صدر ، تا رجویون و جدا شده ها ، و جمهوری خواهان کمونیست ها و ملی مذهبی ها . اقایان کاظمیان – تقی رحمانی و علیزاده – و خود روشنفکر خوانده هایی مانند اقای جلال ایجادی
این در حالیست که مدت اقامت آنها درفرانسه اگر تاکنون شهروند آن نشده باشند ، مدت طولانی به چند دهه می رسد . نمی شود شما در برابر آنچه در پیرامونتان و زندگی روز مره می گذرد ، کم فعال و یا غیر فعال باشید ولی در مورد همه مسایل ایران ، دخالت کنید . ا ایران دوستی و وطن دوستی شما قابل فهم و پذیرش ، ولی انسان دوستی و تلاش برای سیاست سالمتر در کشوری که در آن زندگی می کنید ، چه نقشی در زندگی شما که فعال سیاسی هستید ، دارد ؟
این دقیقا همان مشکلی بودکه قشر دانشجو و تحصیلکرده ایرانی که درغرب درس خواند ، هیچ گاه بغیر از محیط دانشگاه فراتر نرفت . و نتوانست ارتباط دمکراسی و مشارکت سیاسی اجتماعی مردم را درک کند . یک لایه ظاهری را دید و بعد هم انرا در دوره شاه در کنفدراسیون و داخل دانشگاه ها ، بزرگ نمایی و پررنگ کرد . بدون اینکه متوجه شود زیر ساختهای نهادهای مدنی ، سیاسی ، برای دمکراسی پایدار و اقتصاد سالم تر چه هست ؟ و نتیجه آن ، انقلاب مردمی با کمترین آگاهی سیاسی جامعه و احزاب و فعالین سیاسی آن بود .تحلیل در مورد انقلاب 57 زیاد شده است ،ولی یکی از ضررهای عمده اش ، فرار و یا مهاجرت و یا تبعید هزاران نفر از فعالین سیاسی و اجتماعی ایرانی به غرب بوده است . هرچند این مهاجرت تحمیلی ، تلخ و دردناک بود ولی جبر سیاسی ، حداقل این مزیت را باید داشته باشد که بدلیل اقامت طولانی تر و شناخت بهتر ما ن از سیاست و اقتصاد دنیای بین الملل، بتوانیم کمی بدون تعصب تر و آگاهانه تر ، به شناخت جامعه پیرامون در محله و شهرهای کشور های اروپایی و کانادایی و آمریکایی بپردازیم . این امر باعث می شود اشتباه دوباره کنفدراسیون و اپوزیسیون در سیاه و سفید دیدن و تقیسم جامعه به خلق و ضد خلق ، امپریالیسم و سوسیالیسم ، را تکرار نکنیم
همه پدیده ها ، دارای نقاط مثبت و منفی هستند وباید بومی سازی شوند .
شاه و طبقه بوروکرات دولتی ایران ، عمدتا تحصیلکرده غرب بودند ولی انها هم در بین دانشگاه و اپارتمان پدری ، در تردد بودند و چیزی از پیشرفت این کشور ها نفهمیدند . باضافه اینکه این قشر به نقش مردم در معادلات سیاسی و مشارکت سیاسی و اجتماعی باور نداشتند .
من قصدم انتقاد شخصی نیست . این یک تجربه تاریخی هست . اجازه بدهید ، مردم ایران خودشان ، دمکراسی را بومی سازی کنند . اگر تجربه ای دارید انرا در اختیار آنها بگذارید ولی برای آنها نسخه نپیچید .
paris yellow vest2paris yellow vest3jpg
مسلما از نظر آزادی و دمکراسی بین ایران وفرانسه تفاوت های اساسی وجود دارد . اتفاقا بدون شناخت جوامع نمی شود و نباید تشابه سازی کرد . ایران راه زیادی تا حقوق شهروندی و حق تظاهرات ، و ازادی نسبی رسانه ها در فرانسه دارد . ولی ایران در خاورمیانه قرار دارد و فرانسه در قلب اروپا با یک سابقه تاریخی ، اجتماعی و سیاسی و مذهبی متفاوت .
خشونت ، حرکتی است که دولت برای نامشروع قراردادن و توجیه حضور پلیس و نیروهای امنتتی و سرکوب ، از سوی آنارشیستها و کوته نظران ، تمایل دارد . خشونت دولتی و پلیس نیاز به مجوز دارد که انر از یک حرکت اشتباه اتش زدن ماشین و یا خورد کردن شیشه مغازه ای ، بدست می اورد و نیروها عادی را از جنبش جدا می کند. و جنبش را از مسیر اصلی دور می کند . نه به خشونت ، رمز موفقیت است .
تجارب ایران با تجارب فرانسه تفاوت جعرافیایی دارد نه تفاوت ماهیتی . 
دولت ها در برابر منطق و حضور در خیابانها ی مردم ، مجبور به کوتاه آمدن و ادای حق هستند. paris yellow vest4jpg
 
  نه به خشونت ، رمز موفقیت است 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *