شهادت ایرانی‌ها در دادگاه علیه ترامپ و قانون تبعیض گرایانه ممنوعیت

شکایت  چهار تشکل‌ ایرانی – آمریکایی به نتیجه رسید

شهادت ایرانی‌ها در دادگاه علیه ترامپ

اخبار ایرانیان کانادا _Irca News- شنبه 22 آوریل 2017 –  2 ارديبهشت 1396

Iranian-Americans, livid over Trump visa ban, to get their day in court

اغلب ایرانی‌ها شکایات خود را از ترس اقدامات تلاقی‌جویانه ایالات متحده با اسم مستعار پر کرده‌اند. دولت ترامپ با صدور مجوز برای شهادت زنده مخالفت کرده است.

نویسندگان: جاش کرستین و نهال توسی

دیپلماسی ایرانی: اقدام پرزیدنت دونالد ترامپ برای وضع ممنوعیت صدور روادید برای تعدادی از کشورهای مسلمان، باعث بروز خشمی غیرعادی و کنشگری در میان اعضای گروهی ثروتمند، به شدت تحصیلکرده و عموما بی اعتنا به سیاست در ایالات متحده شده است: ایرانی – آمریکایی ها.

حالا آن ها در دادگاه رفت و آمد می کنند و نخستین شانس برای ایراد شهادت حضوری در دادگاه علیه ممنوعیت سفر به ایالات متحده را به دست آوردند. رهبران گروه هایی که علیه طرح محدودیت سفر مبارزه می کنند از این فرصت استفاده می کنند تا جزئیات صدماتی که دستور اجرایی ترامپ ممکن است به دانشجویان، محققان پزشکی و دیگرانی که از ایران به آمریکا می آیند را علنی کنند.

شهادتی که نزد (خانم) قاضی تانیا چوتکان، قاضی دادگاه ناحیه ای ایالات متحده انجام گرفت، لحظه ای مهم نه فقط برای سرنوشت یکی از طرح های امضا شده ترامپ، بلکه برای ایرانی – آمریکایی هایی است که از قانونی که به گفته آن ها اثرات غیرمنطقی، معکوس و با ابعاد غیرمعمول بر تشکل آن ها دارد مبهوت شده اند.

سیروس مهری، وکیل حقوق مدنی که این دعوای قضایی را رهبری می کند، می گوید: “این (طرح) خنجری بر قلب من به عنوان فردی از جامعه ایرانی آمریکایی بود. من واقعا این طرح را نقطه جوش این جامعه دور از وطن دیدم، بیش از نیم میلیون آدم قدرتمند که کارهای بسیاری برای مشارکت در این کشور انجام داده اند و حالا با خطری این چنینی مواجه شده اند که بالقوه آن ها را گوشت قربانی کرده است.”

یک بخش اصلی از دستور اجرایی اخیر ترامپ با هدف محدود کردن مهاجرت قانونی این بود که صدور ویزای ایالات متحده به شهروندان ایران، لیبی، سومالی، سوریه، سودان و یمن موقتا متوقف شود. بر اساس آمار وزارت خارجه ایالات متحده طی دو سال اخیر بیش از نصف ویزاهای صادر شده برای شهروندان این شش کشور برای پاسپورت های ایرانی بوده است.

ممنوعیت صدور ویزا اینک با دستور دادگاه هایی در مریلند و هاوایی متوقف شده است، این دادگاه ها دستور اجرایی ترامپ – که بررسی درخواست های پناهندگی را متوقف می کند – را به دلیل آلوده شدن به تعصبات ضد مسلمانان خلاف قانون اساسی ایالات متحده تشخیص دادند. هر دو تصمیم در مرحله تجدیدنظرخواهی است.

این هفته دو شکایت مرتبط با ایران مطرح شد. یکی از آن ها در ماه فوریه توسط گروه های حقوقی، از جمله شورای ملی ایرانی آمریکایی و اتحادیه مصالح عمومی ایرانی آمریکا، تنظیم شده بود.

شاکیان شامل زنانی هستند که می خواهند در ایالات متحده ازدواج کنند و سعی دارند پدر و مادر خود را از ایران به آمریکا بیاورند، یا محققان پزشکی که نگران هستند اگر به ایران بروند نتوانند به آمریکا باز گردند، و اعضای جامعه همجنسگرایان که به دنبال قوانین ضد همجنسگرایی خواستار پناهنگی هستند. اغلب آن ها شکایات خود را از ترس اقدامات تلاقی جویانه ایالات متحده با اسم مستعار پر کرده اند. دولت ترامپ با صدور مجوز برای شهادت زنده مخالفت کرده و می گوید اقامه دعوای مکتوب کافی است.

شکایت دوم ماه گذشته توسط انجمن مسلمانان جهان مطرح شد، گروهی مسلمان و شیعه که با وکلای مدافع مسلمان، مرکز قانون فقه در جنوب و گروه های دیگر هماهنگ هستند. این گروه استدلالش این است که دستور ترامپ به طور ویژه تاثیری وخیم بر مسلمانان شیعه می گذارد چرا که بسیاری از روحانیون و پژوهشگران برجسته این شاخه از اسلام در ایران مستقر هستند.

ترامپ ممنوعیت صدور ویزا را به عنوان ابزار حفظ امنیت ملی با هدف دور نگه داشتن تروریست های بالقوه، به ویژه آن هایی که تحت استخدام گروه هایی همچون داعش قرار دارند، وضع کرده است. ایران از آنجا هدف این دستور اجرایی قرار گرفته است که ایالات متحده آن را به دلایلی همچون حمایت از حزب الله، گروه شبه نظامی مستقر در لبنان که مقصر بمبگذاری در سفارت ایالات متحده در بیروت در سال 1983 شناخته می شود، به عنوان یک دولت حامی تروریست معرفی می کند.

ماه گذشته، مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه گفته بود:” این کشور خودش را نشان داده است…قادر به صدور تروریست ها و تروریسم به آن سوی مرزها.”

از آنجا که اغلب ایرانی ها شیعه مذهب هستند، خودشان هدف کشته شدن توسط گروه های افراط گرای سنی مذهب، همچون داعش قرار دارند. در حقیقت، شبه نظامیان تحت حمایت ایران در کنار نیروهای عراقی تحت پشتیبانی ایالات متحده برای عقب راندن داعش جنگیده اند.

الهام خاتمی، مدیر توسعه شورای ملی ایرانی آمریکایی می گوید: “در چشم ما، این طرح ذاتا نوعی از مجازات دسته جمعی مردم و حکومت ایران است. بیش از همه به نفع حاکمیت ایران است که بگوید ایالات متحده قصد ندارد با ایرانی ها رفتاری را داشته باشد که با دیگران دارد.”

جیمز جفری، سفیر سابق ایالات متحده در عراق و ترکیه، می گوید برخی محدودیت ها بر حکومت ایران منطقی است، اما با اعمال ممنوعیت برای ایرانی هایی که آرزو دارند به ایالات متحده بیایند مخالف است: ” این کار اصلا با عقل جور در نمی آید.”

President Donald Trump’s attempts to impose a visa ban on a set of majority-Muslim countries has sparked unusual anger and activism among members of a wealthy, highly educated group that generally avoids U.S. politics: Iranian-Americans.

Now, they’re about to get their day in court, winning the first chance to present in-person testimony against the travel ban. Leaders of groups fighting the travel restrictions plan to use the opportunity to detail how students, medical researchers and others coming to America from Iran could be disproportionately hurt by Trump’s executive order.

The testimony in Washington on Tuesday, allowed by U.S. District Court Judge Tanya Chutkan, is an important moment not just for the fate of one of Trump’s signature initiatives, but also for Iranian-Americans stunned by a measure they say is illogical, counterproductive and outsize in its impact on their community.

“It was a dagger in my heart as someone of Iranian-American heritage,” said Cyrus Mehri, a civil rights attorney who is leading the litigation. “I really saw it as a flash point for this diaspora, over half a million strong, that has done so much to contribute to this country and is now in such danger of being potential scapegoats.”

Iranian Canada News

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *