سه ماه زندان برای مشاور حقوقی دفتر نمایندگی ایران درسازمان ملل Ex-consultant to Iran’s UN mission gets three months prison

سه ماه زندان برای مشاور حقوقی دفتر نمایندگی ایران در نیویورک به اتهام نقض تحریم های امریکا

شیخ زاده اتهام جدید  ترتیب دیدار یک دانشمند هسته ای با روحانی در سفر نیویورک  را رد کرد

احمد شیخ زاده
اخبار ایرانیان کانادا -irca news- ایرکانیوز – 

 دادگاه فدرال آمریکا در  بروکلین  نیویورک، روز جمعه ۱۳ بهمن احمد شیخ زاده، مشاور حقوقی  ( سابق ) دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل، را به جرم ارائه اظهارنامه مالیاتی نادرست و همکاری برای نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران به سه ماه حبس محکوم کرد. شیخ زاده در ماه مارچ دستگیرشده بود.

احمد شیخ زاده  در جایگاه شهود قرار گرفت و اتهامات مطرح شده توسط دادستانی در تیرماه سال جاری را رد کرد.

دادستان ها در تیرماه سال جاری گفتند، اسنادی دراختیار دارند که نشان می دهد احمد شیخ‌زاده مقدمات دیداری را بین یک دانشمند هسته‌ای مستقر در آمریکا با حسن روحانی، رئیس جمهور کنونی ایران و مسئول پیشین پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی، و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، فراهم کرده بود.

در حالی این اتهام های تازه علیه احمد شیخ زاده مطرح شد که وی در آذرماه سال گذشته اتهامات در خصوص فرار مالیاتی و نقض تحریم های علیه ایران را پذیرفته بود.

احمد شیخ زاده، به رییس دادگاه گفت که  ماموران اف بی آی  او را تحت فشار گذاشته اند تا اطلاعات درون  نمایندگی ایران در سازمان ملل را در اختیار اف بی ای  قرار دهد.

مشاور اسبق دفتر نمایندگی ایران تصریح کرده است: این خط قرمزی بود که من انجام نمی دادم.

وی همچنین تاکید کرده است که با پذیرش اتهامات، مسئولیت آنچه را که انجام داده برعهده گرفته است.

پالما چن، قاضی منطقه بروکلین گفته است که اتهامات مطرح شده در خصوص رابطه با دانشمند هسته ای را مد نظر قرار نمی دهد.

احمد شیخ زاده پس از دادگاه در گفتگو با خبرنگاران حکم صادره را «ناعادلانه» خوانده است.

در دادخواست داستانی آمده بود که آقای شیخ‌زاده روابط تجاری خود با ایران را به وزارت خزانه داری آمریکا اطلاع نداده و بنابراین مقررات مربوط به کنترل و اعمال محدودیت بر روابط اقتصادی بین دو کشور را نقض کرده است.

براساس مدارک دادستانی، او ازسال ۲۰۰۸به عنوان مشاور هیات نمایندگی ایران از این نهاد به صورت نقدی و ماهانه حقوق می گرفته و در «سیتی بانک» این پول‌ها را پس انداز می کرده است.

دادستان‌ گفت که  احمد شیخ زاده از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ میزان در آمد خود را کمتر از میزان واقعی به اداره مالیات آمریکا اعلام کرده بود. وی بدلیل تحریمها نقدی از دفتر نمایندگی ایران حقوق می گرفته است و انرا در حساب سیتی بانک پس انداز می کرده است . وی از این حساب برای سرمایه گذاری در ایران هم بدون کسب مجوز از خزانه داری امریکا اقدام کرده بود که خلاف قوانین تحریم های ایران محسوب می شده است .

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *