نشست سنای آمریکا با وزیر دفاع و وزیر امور خارجه ؛ Pompeo says there’s ‘no direct reporting’ connecting crown prince to Khashoggi murder

نشست   غیر علنی سنای آمریکا با وزیر امو خارجه پمپئو  و وزیر دفاع – ژنرال متیس

پمپئو: برای ارتباط  بن سلمان با قتل جمال خاشقچی شواهد قطعی ندارد

Pompeo in Senate:  ‘no direct reporting’ connecting crown prince to Khashoggi murder

 

pompeo

ایرکا نیوز – چهارشنبه 28 نوامبر 2018 – 7 آذر 97

به نقل از رویترز، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا  گفت : «هیچگونه شواهد قطعی دال بر اینکه دستور قتل جمال خاشقجی از سوی محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی صادر شده باشد، وجود ندارد”

تعدادی از سناتورهای دمکرات  این  نشست را ترک کردند. مقام امنیتی که نوار قتل خاشجقی را شنیده است ، اجازه شرکت در کمیته داده نشد .

سناتور جمهوری خواه  «باب کورکر» رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس سنا یه خبرنگاران گفت: «فکر نمی کنم در این کمیته  کسی باشد که باور نداشته باشد او [محمد بن سلمان] مسئول [قتل خاشقجی] است». وی در ادامه افزود: «محمد بن سلمان هنوز مسئولیت این مرگ را نپذیرفته است».

«لیندسی گراهام» سناتور جمهوریخواه نیز گفت تا زمانی که سازمان سیا در خصوص قتل جمال خاشقجی نشست توجیهی برگزار نکند، از رأی دادن در مورد هرگونه موضوع از جمله لایحه بودجه دولت خودداری خواهد کرد.

تعدادی از سناتورهای دمکرات  اعلام کردند  که اطلاعات دریافتی، آنها را در مورد نقش ولیعهد عربستان در قتل خاشقجی- روزنامه نگار واشنگتن پست و مقیم آمریکا- متقاعد کرده است. پمپئو در مورد یمن نیز در کمیته صحبت کرده بود  وی گفت که آمریکا  برای پایان دادن به بحران ( جنگ ) در یمن قدمهای لازم را برمی دارد . از سوی دیگر ترامپ تهدید کرد  ، لایحه سنا در مورد پایان حمایت از سعودی در جنگ  یمن را که 63 بر 37  روز چهارشنبه تصویب شد   ،را  وتو خواهد کرد .  سنای آمریکا در دست جمهوری خواهان هست ولی با ضدیت با سعودی ، عملا ترامپ را که سر خود عمل می کند زیر فشار قرار می دهند  .

مایک پمپئو روز چهارشنبه در مقاله ای در «وال استریت ژورنال» نوشت؛ با کم اهمیت جلوه دادن ماجرای قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی، از عربستان به عنوان نیرویی قدرتمند در حفظ ثبات خاورمیانه یاد کرد و ادامه داد که آنهایی که قتل خاشقجی را دستاویزی برای انتقاد از سیاست‌های ترامپ در قبال عربستان قرار داده‌اند؛ همان‌هایی هستند که از اقدامات اوباما در بهبود رابطه با ایران حمایت می‌کردند».

وی در این باره نوشت: «تولید نفت و ثبات اقتصادی عربستان از مؤلفه‌های کلیدی برای حفظ ثبات امنیت انرژی در سطح منطقه و جهان است».

پمپئو با انتقاد از سیاستمدارانی که  از سیاست های ترامپ برای بهبود رابطه سعودی – آمریکا حمایت نمی کنند گفت  : «تضعیف این پیوند اشتباهی بزرگ درقبال تامین امنیت ملی آمریکا و متحدانش خواهد بود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *