خبر تلخ درگذشت هنرمند تاتر و سینمای ایرانی کانادایی لوان هفتوان – Sad News on Lost of Levon Haftvan

خبرکوتاه ولی سنگین ، لوان هفتوان از میان ما رفت و به خیل هنرمندان جهانی پیوست .

  Sad News on Lost of Levon Haftvan Iranian Canadian cinema , Theater actor

ایرکانیوز- اخبار ایرانیان کانادا – irca news- شنبه 10 مارچ 2018- 19 اسقند 96

سعید سلطانپور – متاسفانه هنرمند خوب  ، مردمی و  دوست داشتنی  ایرانی تبار ارمنی  تاتر و سینمای مقیم شهر تورنتو  روز جمعه 9 مارچ   در صحنه فیلم برداری سریال عروس تاریکی دچار جمله قلبی شد و  پس از اتنقال د ربیمارستان در گذشت .

haftovan - dgoLevon Haftvan

تسلبت به خانوااده و اهالی هنر ایران و  دوستان وی و بویژه دنا رباطی  در تورنتوی کانادا برای ازدست دادن

لوان هفتوان ساکن تورنتو بود که  دو ماه پیش برای بازی در فیلم و سریال به ایران رفته بود . زنده یاد لوان ، نمایشنامه بازی بالتا را در  15سپتامبر 2017  همراه با و وحید رهبانی  را درسالن کتابخانه فیرویو مال به روی صحنه برده بود.

مراسم یادبود و بزرگداشت هنری وی در تورنتو با مشورت دوستان و هنر دوستان برگزار و به اطلاع همگانی خواهد رسید .

 

Sad News on Lost of Levon Haftvan of Iranian Canadian cinema and Theater acbazi yatator

مجید برزگر (کارگردان فیلم پرویز) گفت: لوان هفتوان با وجود آنکه شب گذشته حال مناسبی نداشت، صبح امروز سر صحنه سریال عروس تاریکی ساخته محمود معظمی حضور یافت اما در ساعت 11 صبح؛ به دلیل گرفتگی قلبی؛ به بیمارستان منتقل شده و در همانجا درگذشت.

 

 

به گفته وی، شورای خلیفه‌گری ارامنه درباره محل و زمان خاکسپاری این هنرمند تصمیم‌گیری خواهد کرد.

لوان خانکلدیان هفتوان، ۶ فروردین ۱۳۴۵ در خانواده‌ای ارمنی در محله حشمتیه به دنیا آمد. سال ۱۳۶۳ در رشته هنرهای نمایشی دانشگاه تهران پذیرفته شد و در سال ۱۳۶۹ نمایش اسب نوشته محمد چرمشیر را به عنوان پایان‌نامه خود در رشته بازیگری و کارگردانی به اجرا درآورد. بازی در نقش کوتاهی در فیلم در کوچه‌های عشق ساخته خسرو سینایی از کارهای او در این دوران است. وی وقتی در سال ۱۹۹۱ برای شرکت در یک جشنواره تئاتر در ارمنستان به سر می‌برد، پاسپورتش را گم کرد و نتوانست به ایران برگردد. در پی این اتفاق به مسکو رفت و فوق لیسانس خود را در رشته کارگردانی تئاتر از آکادمی هنرهای نمایشی روسیه دریافت کرد. در سال ۱۳۷۴ به کانادا مهاجرت کرد و با تأسیس کمپانی تولیدات هنری”لماز” و گروه تئاتری”ریرا” در شهر تورنتو تا به امروز نمایشنامه‌های متعددی را کارگردانی و اجرا کرده که ازجمله آنها می‌توان به: «آهای کی اونجاست؟» (ویلیام سارویان)، «عاشق» (هارولد پینتر)، «دارم خواب می‌بینم. نمی‌بینم ؟» (لوئیجی پیراندلو)، «مرغ دریایی» (آنتوان چخوف)، «شاید رؤیا» (لوئیجی پیراندلو) و «یکشنبه» (هارچ تارونیان) اشاره کرد.

لوان هفتوان در تابستان ۱۳۸۹ پس از ۱۹ سال دوری از وطن به ایران بازگشت. او در ایران نیز به عنوان کارشناس تئاتر همکاری‌هایی با جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در زمینه داوری و انتخاب نمایشنامه‌های ایرانی و غیرایرانی را آغاز کرد و در همین زمان پیشنهاد بازی در فیلم لرزاننده چربی و سپس پرویز را دریافت کرد و دور جدیدی از فعالیتهای او در ایران آغاز شد.

بازی در فیلم‌های دراکولا، کوپال، کار کثیف و پرویز  از آخرین آثار اوست    Sad News on Lost of Levon Haftvan of Iranian Canadian cinema and Theater actor

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *