آغازدادگاه غیر علنی ایرانی کانادایی به اتهام جاسوسی در برجام در استانه انتخابات ریاست جمهوری

آغازدادگاه غیر علنی ایرانی کانادایی به اتهام جاسوسی در برجام  در استانه انتخابات ریاست جمهوری

محاکمه رسول دری اصفانی شهروند ایرانی کانادایی انگلیس به اتهام جاسوسی در جریان مذاکرات 5+1 در پشت درهای بسته در تهران اغاز شد 

اخبار ایرانیان کانادا _IRca News- پنج شنبه 11 ماه مه 2017 – 21 اردی بهشت 96

Iranian Canadian accused of espionage on trial in Iran behind closed door

Abdol rasul Dori Isfahani was adviser on financial issue during 5+1 negotiation

جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد این خبر را اعلام کرد . وی گفت 4 نفر جاسوس در تیم هسته ای ایران بودند که 3 تن از انها موفق به فرارشده اند .

عبدالرسول دری اصفهانی حسابدار خبره متهم است از طرف  انگلیس با حقوق 6500 پوند استخدام شده بوده است .

قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورا هست . اتهام جاسوسی در ایران همه از سوی حکومت و هم از سوی اپوزیسیون در خارج از کشور رایج است .   عدم حضور رسانه ها در دادگاه ، بر ابهامات و غیر شفافیت پرونده و اتهام می افزاید .

دولت کانادا در مورد دری اصفهانی تاکنون موضع گیری نکرده است . انگلیس ها هم به صورت علنی موضعی تا کنون نگرفته اند .

جواد کریمی قدوسی

این در حالیست که در تاریخ ۱۰ شهريور ۱۳۹۵ – 2016 حمید بعیدی نژاد رییس تیم کارشناسی مذاکره کننده هسته ای بو گفت که دری اصفهانی سابقه بیش از دو دهه حضور در دعاوی بین المللی را دارد و اصرار بر جاسوس خواندن او توهینی آشکار به نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ایران است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی اعلام کرده بود : “اخبار دستگیری جاسوس نفوذی درست است. اقدامات قانونی انجام‌شده و او اکنون به قید وثیقه آزاد است.”
وی ادامه داد: دری اصفهانی مشاور رئیس کل بانک مرکزی، آقای سیف بوده است. ایشان به دعوت آقای نهاوندیان به تیم مذاکره کننده دعوت می شوند و ماموریت رفع تحریم های بانکی را به عهده می گیرد
اما کریمی قدوسی از مخالفان روحانی و برجام می گوید

کریم قدوسی دری اصفهانی  فردی است که تابعیت کانادا، انگلیس و امریکا را دارد افزود: دری اصفهانی حتی در خزانه داری امریکا هم سمت داشته و مسئول میز انگلیس در این وزاتخانه بوده است. دری اصفهانی به ظاهر مسئول لغو تحریم های اقتصادی از طرف ایران بوده ولی از طرف دیگر ماهیانه 6500 پوند از انگلیسی ها حقوق می گرفته است که تحریم ها را حفظ کنند.

نماینده مردم مشهد در ادامه بیان داشت: وظیفه ایشان به این نحو بوده که قرارداد ایران و 1+5 طوری نوشته شود که  تفسیر و تفهیم به نفع امریکایی ها و انگلیسی ها تمام شود و در نهایت بشود آن چیزی که امروز شاهد آن هستیم.

نماینده مردم تبریز، ‌آذرشهر و اسکو  – محمد اسماعیل سعیدی می گوید : عضو کمیته مالی برجام قبلا به علت فعالیت به نفع آمریکا در پرونده‌های دادگاه لاهه، بازداشت و از وزارت دفاع اخراج شده بود اما حال معلوم نیست به چه علتی دوباره به عضویت کمیته مالی برجام درآمده است.


سعیدی می گوید وی عضو  PWC  بود ه است که کمیته‌ای است  که در بین عموم به اتاق جنگ اقتصادی آمریکا مشهور است و عضو ایرانی کمیته مالی برجام در ازای ارائه مشاوره، ماهانه از این کمیته 7500 پوند حقوق دریافت می‌کرده است.
این نماینده مجلس دهم با بیان اینکه حضور چنین شخصی در کمیته مالی برجام به عنوان نماینده بانک مرکزی جای تامل بسیاری دارد، ابراز کرد: شواهد نشان می‌دهد فعالیت این فرد در تیم مذاکره کننده مشکوک به جاسوسی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *