آمریکا: فساد مالی در ایران مانع اصلی سرمایه‌گذاری خارجی است

آمریکا: فساد مالی در ایران مانع اصلی سرمایه‌گذاری خارجی است

ایرکانیوز به نقل از دویجه وله – 29 مه 2016- 10 خرداد 95

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید که این کشور برای معاملات دلاری ایران با بانک‌های خارجی سدی ایجاد نمی‌کند اما مانع دسترسی بانک‌های ایران به سیستم مالی آمریکا خواهد شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکاوزارت خزانه‌داری آمریکا

آدام زوبین، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه ۲۵ مه (۵ خرداد) با حضور در کمیته روابط خارجی مجلس آمریکا گفت که کشورش هیچ مانعی برای تجارت قانونی با ایران ایجاد نمی‌کند.

زوبین افزود که تحریم‌های اصلی ایالات متحده مربوط به اتباع آمریکایی است که چه کار می‌توانند و چه کاری را نمی‌توانند بکنند و آمریکا مانع از دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا خواهد شد.

پیش از این کمیته روابط خارجی آمریکا نگرانی خود را نسبت به “دسترسی غیرمستقیم” ایران به نظام مالی ایالات متحده ابراز داشته بود.

زوبین افزود که ایالات متحده از سوی دیگر نمی‌تواند مانع از مبادلات تجاری و مالی نهادهای بانکی غیرآمریکایی در دنیا شود، زیرا فعالیت این نهادها و اشخاص غیرآمریکایی، خارج از حوزه نظام حقوقی و قضایی آمریکا است و ایالات متحده کنترلی بر فعالیت‌آنها ندارد. بنابراین آنها می‌توانند با هر ارزی وارد مبادله تجاری با ایران شوند.

 

آدام زوبین، معاون وزارت دارایی آمریکاآدام زوبین، معاون وزارت دارایی آمریکا

معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا تصریح کرد که ایالات متحده اجازه دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا را نمی‌دهد. او افزود، آمریکا دسترسی ایران به اموالش را مسدود نکرده و هیچ کشوری را نیز به این کار تشویق نمی‌‌کند.

زوبین گفت که اگر ایالات متحده چنین کاری بکند، انگیزه ایران برای اجرای مفاد توافق هسته‌ای کاهش می‌یابد و از سوی دیگر به اعتبار آمریکا در سطح بین‌المللی لطمه خواهد زد.

جک لو، وزیر خزانه‌داری آمریکا پیش از این بارها گفته بود که ایالات متحده به هیچ یک از بانک‌های ایران اجازه ورود به نظام مالی آمریکا را نخواهد داد.

مقامات جمهوری اسلامی و رسانه‌های ایران بارها ابراز داشته‌اند که شرکت‌های خارجی از ترس مجازات‌های قضایی در آمریکا از سرمایه‌گذاری در ایران و معامله با این کشور اجتناب می‌کنند.

 

معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در این رابطه گفت: «شرکت‌های خارجی بیشتر از فساد در ایران ترس دارند و ایران باید با اصلاحاتی مشخص، فضایی امن برای تجارت فراهم کند.»

چندی پیش جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در نشست فعالان اقتصادی اروپایی شرکت و آنها را تشویق و ترغیب کرده بود با ایران وارد معامله شوند و از بابت تحریم‌های آمریکا نگرانی به خود راه ندهند.

 

دولت اوباما با این حال اعلام کرده است که یک رشته از تحریم‌هایی که علیه ایران در ارتباط با حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر و فعالیت‌های موشکی ایران وضع شده‌اند، به قوت خود باقی خواهند ماند و شامل توافق هسته‌ای نخواهند شد.

اخبار ایرانیان کانادا       Iranian Canadian News

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *