آیامتهم جاسوسی دستگیرشده تیم هسته ای ایران ، شهروند کانادا هست ؟

دستگیری چاسوس هسته ای دو تابعیتی ایران در مذاکرات 5+!
ایرکانیوز – به نقل از خبرگزاریها – دوشنبه
۰۸ شهريور ۱۳۹۵ 29 اوت 2016
ایران جاسوس هسته‌ای را به جرم افشای اسرار به غرب بازداشت کرد

عبدالرسول دری اصفهانی حسابداری که گمان می‌رود ملیت دوگانه انگلیسی یا کانادایی داشته باشد، مشکوک به جاسوسی است.

. خبرگزاری ایرنا به نقل از غلامحسین محسنی اژه‌ای در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی اعلام کرد: “اخبار دستگیری جاسوس نفوذی درست است. اقدامات قانونی انجام‌شده و او اکنون به قید وثیقه آزاد است.”

“اما هنوز اتهامات وی ثابت نشده‌اند.”

رسانه‌های ایران روز یکشنبه گزارش دادند فردی دوملیتی به نام عبدالرسول دری اصفهانی که حسابدار ارشد در امور بانکی مرتبط با مذاکرات هسته‌ای بود به اتهام جاسوسی دستگیرشده است.

خبرگزاری ایرنا به نقل از غلامحسین محسنی اژه‌ای در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی اعلام کرد: “اخبار دستگیری جاسوس نفوذی درست است. اقدامات قانونی انجام‌شده و او اکنون به قید وثیقه آزاد است.”

“اما هنوز اتهامات وی ثابت نشده‌اند.”

عبدالرسول دری اصفهانی

روز 16 اوت، 5 مرداد 95 دادستان تهران خبر دستگیری یک فرد ایرانی- انگلیسی به ظن ارتباط با سرویس اطلاعاتی بریتانیا را اعلام کرد.

اما مشخص نشد آیا دری اصفهانی همان فرد دوملیتی ایرانی- بریتانیایی است یا خیر.

در دیگر گزارش‌ها آمده دری اصفهانی ایرانی- کانادایی است. آسوشیتد پرس روز یکشنبه به نقل از خبرگزاری‌های ایران در روز چهارشنبه 24 اوت اعلام کرد مقامات قانونی فردی ایرانی کانادایی به نام دری اصفهانی و عضو موسسه کانادایی حسابداران خبره در انتاریو را دستگیر کرده‌اند.

ایران، آمریکا، بریتانیا، چین، آلمان و روسیه قبل از امضای توافق تاریخی ژوئیه 2015، بیش از دو سال مذاکره کردند که طبق آن برخی تحریم‌های بین‌المللی درازای محدودیت فعالیت‌های هسته‌ای ایران، لغو شد.

هفته‌نامه‌ای محافظه‌کار به نام “رمز عبور” به نقل از جواد کریمی قدوسی یکی از نمایندگان تندرو مجلس در روز چهارشنبه 24 اوت عنوان کرد: ” اصفهانی تیم مذاکره‌کننده را دور زده و اطلاعات ارزشمندی را در اختیار آمریکا قرار داده است.”

او مدعی است اصفهانی از بریتانیا و کانادا دستمزد دریافت می‌کرده.

اما خبرگزاری ایسنا گفت که متهم عضو تیم مذاکره‌کننده یا وزارت امور خارجه نبوده است. متهم ” تنها در مواردی خاص و در صورت اعلام نیاز از سوی یکی از بخش‌های اقتصادی کشور، در تیم مذاکره حضور می‌یافته است .

اخبار ایرانیان کانادا  iranian Canada news

حاجی‌دلیگانی:

دری اصفهانی در همراهی با ظریف قصد فرار از ترکیه به کانادا را داشت که دستگیر شد

نماینده مردم شاهین‌شهر گفت: “دری اصفهانی” در تیم مذاکره کننده زیر مجموعه تیم بعیدی نژاد بود و هنگامی که به وی مشکوک می‌شوند، زمانی که قصد فرار به کانادا داشته در پروازی که در ترکیه و همراه آقای ظریف بوده، دستگیر می‌شود.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس در گفتگو با خبرگزاری بسیج با ادعای بازداشت عبدالرسول دری اصفهانی مسوول بانکی تیم مذاکره کننده هسته ای در جریان سفر وزیر امور خارجه به ترکیه، اظهار داشت: آقای دری اصفهانی قبل از انقلاب با خزانه داری آمریکا کار می کرده است و نماینده خزانه داری آمریکا در بخش کشور انگلستان بوده است.

 

وی افزود: آقای دری اصفهانی بعد از انقلاب به عنوان کارشناس حقوقی در وزارت دفاع مشغول کار می شود و پرونده های مربوط به تجهیزاتی را که از آمریکا خریداری می کرده ایم را به او می دهند و روند کارهایی که باید به نفع ما حکم گرفته می شد به صورتی پیش رفت که در ادامه  متوجه شدیم که همه آرا به ضرر ما  و به نفع آمریکایی ها تمام شده است.

 

حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: آقای دری اصفهانی تابعیت کانادایی دارد و اخیرا به عنوان مشاور آقای سیف در بانک مرکزی مشغول به کار بوده و از چندین جا نیز حقوق گرفته است؛ او از بانک مرکزی ماهیانه 7500 پوند معادل حدود 35 میلیون تومان حقوق دریافت و همچنین مبالغ دیگری از جاهای دیگری دریافت کرده است که به عنوان مثال از کمیته برجام و بانک سامان که از طرف آقای سیف عضو هیات مدیره آنجا شده بود، حقوق دریافت می کرده است.

 

این نماینده مجلس تاکید کرد: آقای دری اصفهانی در تیم مذاکره کننده زیر مجموعه تیم آقای بعیدی نژاد بود و هنگامی که به وی مشکوک می‌شوند، زمانی که قصد فرار به کانادا داشته است در پروازی که در ترکیه و همراه آقای ظریف بوده است، دستگیر می شود.

 

وی در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه که حضور این فرد را به همراه ظریف در هواپیما و در سفر به ترکیه تکذیب کرده است، اظهار داشت: اتفاقا امروز با معاون وزیر امور خارجه که بودیم ایشان می گفت که هواپیمای آقای دری اصفهانی اختصاصی بوده اما واقعیت این است که آقای دری اصفهانی جزو تیمی بوده که به ترکیه سفر کرده است؛ ما که نمی گوییم که ایشان اختصاصی به ترکیه سفر کرده است؛ ایشان به همراه تیم آقای ظریف بوده و احتمالا در ترکیه قصد جداشدن از تیم را داشت و قصد داشته است که به کانادا سفر کند.

 

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که چه کسانی از فرار این فرد متهم به جاسوسی مطلع شدند پاسخ داد: بالاخره افرادی که متولی امنیت کشور هستند، اقدامات آقای دری را زیر نظر داشتند و به زودی و پس از رسیدن به جمع بندی نهایی، اطلاع رسانی خواهند کرد.

 

حاجی دلیگانی در پاسخ به این سوال که تکلیف کسانی که اینگونه افراد را وارد محرمانه های نظام می کنند چیست، اظهار داشت: دستگاه های امنیتی باید این مسائل را رصد کنند.

 

حاجی دلیگانی در پایان تاکید کرد: تا آنجایی که بنده مطلع هستم اتهام آقای دری اصفهانی، جاسوسی است و ایشان همراه با تیم آقای ظریف به ترکیه سفر می کرده که از آنجا قصد فرار به کانادا را داشته است.

 

بر اساس این گزارش، عبدالرسول دری‌اصفهانی امروز در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی بانک مردم مدعی شده است که اخبار مرتبط درباره او کذب است. وی در اینباره گفت: من که دارم با شما صحبت می‌کنم در بانک مرکزی هستم و بازداشت نشدم.  من تمام وجودم را برای اعتلای ایران تقدیم کرده‌ام. تمام تلاش من در طول عمر خدمت به ایران و اعتلای کشورم بوده و خواهد بود! وی افزود: تمام این مطالبی که در سایت‌ها و رسانه‌ها منتشر شده کذب محض است و نمی‌دانم این خبررسانی‌ها چرا و با چه هدفی انجام می‌شود.

 

نکته قابل توجه اینکه بانک مرکزی هنوز نسبت به این موضوع واکنش نشان نداده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *