استقلال یک طرفه کردستان و تجربه رفراندوم استقلال کبک کانادا

استقلال یک طرفه کردستان و تجربه رفراندوم استقلال کبک کانادا 
استقلال یک طرفه کردستان در سال 2017 و سوالاتی که بارزانی به ان جواب نداده است تجربه رفراندوم کبک – کانادا 1995
Iraq Kurdistan referendum and Quebec 1995 Referendum, Barezani any economic discussion 
ایرکانیوز-irca News – یکشنبه 17 سپتامبر 2017 – 26 شهریور 96
سعید سلطانپور –تورنتو – دوستان کرد عراقی ایا دولت اقلیم به مشکلات و موانعی جدی اقتصادی یک کردستان مستقل فکر کرده است ؟ ایا به انها پاسخ داده است ؟ ایا انها را با مردمش در میان گذاشته است ؟ هیچ سند و یا گزارشی که بارزانی در این مورد تحقیق و مطالعه کرده است ، نداشته است .
 
آیا شما فکر کرده اید در صورت استقلال یکطرفه ، و عدم رسیمت ان توسط کشورهای همسایه و سازمان ملل ، چه عواقب اقتصادی سختی برای کردستان عراق داشته باشد . اگرترکیه دست به تحریم بزند . کشورهای همسایه اجازه پرواز هواپیما از اسمان کشورهای همسایه را برای حمل دکالاها و مسافران و سرمایه گذاران و توریست ها را ندهند .؟
 
؟ 2- مرزهای زمینی هم همین طور – چه واحد پولی را می خواهید در کردستان راه اندازی کنید . ؟ با استقلال کردستان عراق ، ارزش دینار عراق سقوط خواهد کرد ، کردستان هم دچار مشکلات اقتصادی جدی خواهد شد
3- ایا بانک مرکزی کردستان عراق وجود دارد ؟ چه کسی ریاست ان را خواهد داشت و چگونه می تواند کمبود نقدینگی و دارایی برای اداره استانی که هزینه های بالایی دارد ، را بگذراند .
3- سرمایه گذارها ی خارجی الان بدلیل حضور امریکایی ها و امنیت منطقه در ان سرمایه گذاری می کنند در صورت نبود امنیت که تحقق ان مشکل خواهد بود ، سرمایه گذاری ریسک بالایی دارد . این رشد اقتصادی را هم در این چند سال کردستان داشته است دچار رکود اقتصادی می شود . اسراییل اصلا قدرت اقتصادی نیست که بتواند سرمایه گذاری کلان در هیچ کشوری انجام بدهد وضعیت کشورهای جدا شد ه بلوک شوروی سابق و اروپا کاملا با کردستان عراق متفاوت هست .
آیا مردم کردستان عراق می توانند و حاضرند سالها در شرایط سخت زندگی کنند در حالیکه زیر ساخت های اداری و اقتصادی انها هنوز در اندازه های اواسط قرن 20 می باشد .
4-اینها در صورتی هست که اختلافات قومی ، دامن زده نشود – موضوع اقلیت ها در کردستان چه می شود ترکمن ها و اعراب که مورد حمایت ترکیه و بغداد خواهند بود .
 
5- دعواهای قضایی در محاکم بین المللی در صورت تصویب استقلال کردستان ، نفس گیر خواهد بود .
در جریان جدایی کبک از کانادا در زمان نخست وزیری کریتین 1995 ، انها اماده بودند که تمامی پولهای دولت کانادا را از بانکهای کبک خارج کنند . هنوز ضربه ای که به صنایع – املاک مستغلات و اقتصاد کبک بخاطر استقلال طلبی – جدایی طلبی – خورده است ، بعداز بیش ازدو دهه ترمیم نشده است .
اینکه ایا کبکی ها می توانند از دلار کانادا به عنوان پولشان استفاده کنند سوالات جدی بود .
قربانی فرصت طلبی رهبران سیاسی کرد که سابقه روشنی در دفاع از حقوق مردم کردستان در شرایط سخت نداشته اند ، نشوید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *