اولین ملاقات رسمی هیئت پارلمانی ایرانی با نماینده مجلس کانادا

ملاقات هیت پارلمانی ایران با مجید جوهری نماینده لیبرال ریچموندهیل

ایرکانیوز irca news-  به نقل از ان ای تی وی نیوز شنبه 19 نوامبر 2016- 29 آبان

-Iranian Parliamentary delegate  met Liberal MP in Richmond Hill

هیئت پارلمانی مچلس ایران  با مجید جوهری، نماینده پارلمان فدرال کانادا از ریچموندهیل ملاقات کرد. دو طرف در این دیدار درباره‌ی موضوعاتی چون تسهیل روابطبانکی بین دو کشور، از سر گیری روابط کنسولی و بازگشایی دفاتر دیپلماتیک، برقراری پرواز مستقیم بین کانادا و ایران و کمک به مذاکرات دولت ایران با بمباردیه تبادل نظر کردند.

مجید جوهری به خبرنگار اتش  گفت که او در دیدار با اعضای هیات پارلمانی ایران درباره‌ی حساسیت‌های کانادا در مورد رعایت مسائل حقوق بشر و حقوق اقلیت‌های مذهبی و بومی صحبت کرده است. جوهری همچنین در این دیدار به مساله بهبود ایمنی پرواز اشاره کرده و گفته که باید به این موضوع جدای از مسائل سیاسی توجه شود.
هیئت نمایندگان مجلس ایران  در تاریخ دوشنبه 7 نوامبر در مونترال  از موسسه هوا وفضا  بازدید کرده بودند . این گروه پارلمانی  برای بحث و تبادل نظر درباره فعالیت‌های عمرانی و صنعت هواپیمایی به کانادا آمده بود.

سرپرستی این گروه  یوناتن بت کلیا، نماینده آشوریان درمجلس  . علیم یارمحمدی، نماینده زاهدان، مهرداد بائوج لاهوتی، نماینده لنگرود و علی بحرینی، دبیر کمیسیون عمران مجلس، اعضای هیئت پارلمانی ایران بودند و حسنعلی شهبازی لر، نماینده دائمی ایران در سازمان ایکائو نیز این گروه را همراهی می‌کرد.

گفتگو برای تجدید رابطه بین ایران و کانادا در مراحل اولیه ان می باشد . این دیدار اولین دیدار با یک نماینده مجلس کانادا بعداز بسته شدن سفارت خانه ها بدستور نخست وزیر محافظه کار هارپر در سال 2013 می باشد . جاستین ترودو نخست وزیر لیبرال در 25 جون 2014 قول داده بود که ارتباط ایران و کانادا را برقرار کند.

اینکه این دیدار در چه روزی انجام شده است ، در گزارش نیامده است ولی اعلام مطبوعاتی خبر از طرف مجید جوهری   ، یک قدم مثبت شفاف سازی محسوب می شود .
اخبار ایرانیان کانادا   Iranian Canada news

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *