هیاهو و بزرگ نمایی در جشنواره معمولی کانادا

هیاهو و بزرگ نمایی  ایرانی تبار ها در جشنواره معمولی کانادا

جنجال بر سر جایزه جشنواره معمولی کانادا و بزرگ نمایی برای هیچ -روایت های امیر گنجوی و پژمان هادوی از جایزه اولین جشنواره فیلم های اروپایی و اسیایی در شهر کوگیتالم – ونکور- کانادا

1st Canada Europe & Asia International Film Festival

Opening Ceremony at Evergreen Culture Theatre Coquitlam

اخبار ایرانیا ن کانادا – IRca News – چهارشنبه 15 فوریه 2017- 27 بهمن

در کانادا بدلیل وجود اقلیت های فراوان ، جشنواره ها و مراسم هنری فرهنگی زیادی هم برگزار می شود . بر اساس سنت سیاسی کانادا ، نمایندگان مجلس تقدیرنامه های از طرف نخست وزیر و یا روسای دولتهای استانی به هنرمندان شرکت کننده می دهند. بدلیل اینکه یک سنت است و صدها تقدیر نامه در سال صادر می شود به خودی خود، اعتبار محسوب می شود. شاید دولتمردان کانادایی می دانند که اقلیت های قومی با این تقدیر نامه ها ، بزرگ نمایی می کنند.  این جشنواره هم  برای اولین سال برگزار می شده است . خبرگزاری ایسنا در این مورد دو مطلب داردیکی از امیر گنجوی و دیگری پاسخ  پژمان هادوی .

اخبار ایرانیا ن کانادا – IRca News – چهارشنبه 15 فوریه 2017- 27 بهمن 95

سوءاستفاده از نام سینماگر مطرح در جشنواره فیلم کانادا

لوك بسون
لوک بسون

دوشنبه / ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ 

 امیر گنجوی  از دست اندرکاران پخش فیلم های سینمایی در تورنتوی کانادا با طرح این ادعا که در تبلیغ جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کانادا، اروپا و آسیا در ونکوور از نام “لوک بسون” سوءاستفاده شده است،

Amir-Ganjavi

وی در مطلبی که در اختیار ایسنا قرار داده در این‌باره توضیح داد: «مدتی پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه اولین دوره‌ی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کانادا، اروپا و آسیا در شهر ونکوور برگزار شده است. طبق این خبر، سه فیلم «بادیگارد» (ابراهیم حاتمی‌کیا) ‌،‌ بارکد (مطصفی کیایی) و تراژدی (آزیتا موگویی) در این جشنواره از طرف ایران شرکت کرده و در نهایت جایزه ویژه استعداد نو در بازیگری به پژمان هادوی برای فیلم «تراژدی» به کارگردانی آزیتا موگویی تعلق گرفت.»

وی ادامه داد: «طبق این گزارش، لوک بسون رییس اصلی جشنواره بوده است، ولی آن طور که از شواهد بر می‌آید چنین چیزی صحت ندارد، چون پس از جستجو در اینترنت  به جز منابع فارسی در هیچ جا اشاره‌ای به حضور لوک بسون به عنوان داور در جشنواره نشده است. به دنبال تماسی که با «پیتر نیکولز»، نماینده‌ی حقوقی لوک بسون در لس‌آنجلس گرفته شد، دفتر نیکولز این خبر را کاملا تکذیب و اعلام کرد که در جریان چنین اتفاقی نیست و بسون در هیچ جشنواره چینی در ونکوور شرکت نکرده و به کسی از ایران جایزه نداده است.»

امیر گنجوی اضافه کرد: «به نقل قول از این دفتر اگر چنین خبری صحت داشت، حتما خبر انگلیسی آن در اینترنت و گوگل موجود بود چون لوک بسون آنقدر نام بزرگی در سینما است که اگر واقعا به ونکوور آمده بود، همه‌جا خبررسانی می‌شد. جشنواره‌های بزرگ دنیا مثل کن و ونیز می‌توانند او را به عنوان داور دعوت کنند و نام او چنان بزرگ است که حتی برای جشنواره‌ی بین‌المللی ونکوور هم ممکن نیست که فردی مثل او را در بین داوران یا مهمانان خود داشته باشد، حالا چه برسد به یک جشنواره‌ی محلی بی اعتبار و بی نام و نشان که متشکل از تعدادی چینی ناشناس و یک ایرانی است که سابقه‌ی چندان خاصی در سینما ندارد.»

گنجوی ادامه داد: «به نظر گروه چینی پای خود را از ماجرا بیرون کشیده در وب سایت چینی جشنواره خبری را پیرامون این موضوع نمی‌توان یافت! اما طبق تبلیغ پوستر ایرانی برنامه، نه تنها لوک بسون داور بوده،‌ بلکه پژمان هادوی که جایزه بازیگری را گرفته خود جزو هیات داوران بوده و در واقع خود داور به خودش جایزه داده است! در هر حال طبق گزارش دفتر حقوقی نیکولز، خبر حضور لوک بسون به عنوان داور در این جشنواره واقعی نیست و تنها برای اعتبار دهی به یک جشنواره بی نام و اعتبار در ونکوور و دو چندان کردن ارزش جایزه ایرانی آن استفاده شده است.»

این روزنامه‌نگار با اشاره به اینکه «این نمونه خبررسانی‌های دروغ نه تنها اعتباری را برای ایران به ارمغان نمی‌آورد» گفت: «باید منتظر ماند و دید که آیا این دفتر حقوقی که نماینده افراد بسیار مشهوری در سرتا سر عالم هنری است، در پی شکایت از عوامل این فستیوال خواهد افتاد یا خیر. این روزها در غیاب دستگاه نظارتی بین‌المللی به نظر می‌آید که هر کس در هر گوشه و کنار به اسم فستیوال و پخش فیلم ایرانی در خارج کشور در فکر کلاه‌برداری فرهنگی از اسم و رسم سینمای ایران است تا بودجه‌ای را از جایی بگیرد.»

اما پاسخ پژمان هادوی به امیر گنجوی

بازیگر ایرانی به یک ادعا پاسخ داد

چهارشنبه 27 بهمن 1395 – – ایسنا نوشت: پژمان هادوی بازیگر برگزیده جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کانادا، اروپا و آسیا درخصوص شایعاتی مبنی بر حضور او در تیم داوری و منتخب شدنش در همان جشنواره توضیح داد.

برگزیده بخش بازیگری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کانادا، اروپا و آسیا در ونکوور تاکید کرد، هیچ دخل و تصرفی در داوری این جشنواره نداشته و فقط به عنوان مشاور در این رویداد هنری شرکت داشته است.

پژمان هادوی بازیگر فیلم «تراژدی» به کارگردانی آزیتا موگویی درباره ادعایی که با انتقاد از داوری او در یک جشنواره فیلم در کانادا و جایزه گرفتنش در همان جشنواره مطرح شده است گفت: «جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کانادا، اروپا و آسیا در ونکوور که بنده در آن به عنوان مشاور حضور داشته‌ام از تاریخ دو تا هشت نوامبر ۲۰۱۶ (حدود چهار ماه قبل) برگزار شده و برایم باعث تعجب است که چطور الان ابهاماتی درباره این جشنواره مطرح می‌شود.»

او با اشاره به گزارشی که چندی پیش درباره سوءاستفاده بخش تبلیغ جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کانادا، اروپا و آسیا در ونکوور از نام لوک بسون منتشر شده بود، توضیح داد: «مهم‌ترین بخش افشاگرانه آن مطلب مربوط می‌شود به سوءاستفاده جشنواره‌ای که مدیران و برگزارکنندگان آن از کشور چین بوده و جشنواره نیز در کشور کانادا برگزار می‌شده، شخصی هم که مورد سوءاستفاده قرار گرفته یک فیلمساز شهیر مقیم آمریکاست. حالا در این میان چگونه این فرد شهیر نمی‌تواند از یک فستیوال کانادایی که نخست وزیر کانادا برای افتتاحیه آن نامه رسمی می‌فرستد (جشنواره‌ای که عنوان می‌شود بی‌اعتبار است) شکایت کند و خبرنگار ایرانی مقیم کانادا مسئولیت این امر خطیر را به عهده می‌گیرد خود جای سوال و تعجب است. بدیهی است هرگونه سوال و ابهام در مورد جزئیات برگزاری و داوری این جشنواره به مانند همه جشنواره‌های دیگر بر عهده بانیان و مدیران آن است.»

او همچنین در مورد پوستر توزیع شده این جشنواره که نام او را به عنوان یکی از داوران این رویداد نشان می‌دهد توضیح داد: «با توجه به انتخاب شدن فیلمی که در آن به ایفای نقش پرداخته بودم، طبیعتا از داوری انصراف داده و این تبلیغات مربوط به زمان پیش از انصراف بنده است.»

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-02-15 06:02:38Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com
Image processed by CodeCarvings

Iranian Canada News

https://goo.gl/MNJxAj

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *