جاستین ترودو، ، درمجلس  روز سه شنبه  متعهد شد، ناقضین قانون مقابله باترویسم  را که به داعش پیوسته‌اند تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

ترودو  اعلام کرد که  دولتش تلاش خواهد کرد تا با بازسازی این افراد ، امکان بازگشت انها را به جامعه فراهم کند .

ترودو گفت: ما متوجه هستیم که بازگشت حتی یک نفر از افرادی که به داعش پیوسته‌اند، می‌تواند پیامدهای امنیتی ملی جدی‌ای را در پی داشته باشد. ما قصد داریم آنان را رصد کنیم و همچنین به آنان کمک خواهیم کرد تا آن ایدئولوژی تروریستی را رها کنند.

نزدیک به ۱۸۰ کانادایی برای پیوستن به داعش به خارج از این کشور سفر کرده‌اند. بر اساس آمار دولتی در سال ۲۰۱۶، حدود ۶۰ تن از این افراد به کانادا بازگشتند. تاکنون تنها دو تن از افراد بازگشته، بر اساس قانون ضد تروریسم  کانادا که در زمان نخست وزیر محافظه کار قبلی – هارپر – تصویب شده بود  تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند. چند نفر از این افراد نیز در درگیری ها در عراق کشته شدند .

رالف گودال، وزیر امنیت داخلی کانادا، هفته گذشته درباره دشواری‌های جمع‌آوری مدارک در مناطق جنگی به منظور رسیدگی قانونی موفقیت‌آمیز به جرایم توضیح داد.

با وجود اینکه او بهره‌گیری از قتل‌های بدون محاکمه توسط متحدان کانادا برای حل این مشکل را تکذیب کرد، به شبکه ‌CBC گفت: کانادا در جوخه‌های مرگ  دست ندارد.

سی بی سی در خبری اعلام کرد که 5 میلیون دلار بودجه قبلا برای ضد رادیکال شدن ( افراطی گری ) درنظر گرفته شده بود ولی هیچ اطلاعات و یا اماری در این مورد برای مردم در دسترس نیست .