بیانیه توضیحی عضو هیت علمی دانشگاه مموریال در مورد دستگیری دانشجوی ایرانی تبار در شهر “سنت جان ” کانادا

بیانیه توضیحی عضو هیت علمی دانشگاه مموریال در مورد دستگیری دانشجوی ایرانی تبار در شهر “سنت جان ” کانادا

اخبار ایرانیان کانادا _irca News- شنبه 22 اوریل 2017 – 3 اردی بهشت 96

  Statement by a faculty member of Memorial University on Phd student Massih AllahBakhshi   

بنام خدا
با سلام،
درپی انتشار خبر کذب و ناقص با عنوان ” دستگیری دانشجوی ایرانی به خاطر اقدام شیطانی با دختر دانشجو در تپه های شهر سنت جان کانادا ” که موجب جریحه دار شدن قلبهای هموطنان داخل و خارج از کشور گردید،

اینجانب عضو هیات علمی دانشگاه مموریال کانادا و استاد راهنمای دانشجوی دوره دکتری آقای مسیح الله بخشی وظیفه اخلاقی و وجدانی خود دیدم تا ضمن ارایه برخی اطلاعات در خصوص حادثه اتفاق افتاده، نهایت تاسف خود را از دروغ پردازی و بی بند و باری برخی رسانه نماها به اطلاع عموم رسانده و گامی هر چند کوچک در اعاده حیثیت این عزیز هموطن بردارم. بر خلاف سیاه نمایی زشت رسانه ای منتشر شده، مسیح الله بخشی دانشجویی نخبه، با اخلاق، با آبرو، متخصص، سر بزیر، مهربان، سخت کوش و با احساس مسوولیت فوق العاده بوده و در یکسال گذشته به عنوان دانشجوی دکتری اینجانب با دریافت بالاترین بورس تحصیلی از دولت کانادا در یکی از دشوارترین و پیچیده ترین پروژه های پژوهشی مهندسی در دانشگاه مموریال کانادا مشغول به تحصیل بوده است. انتشار وجود دختر دانشجو در حادثه بوجود آمده و موضوع آزار و اذیت کذب محض بوده و در این اتفاق دانشجو مسیح الله بخشی به همراه یکی دیگر از دانشجویان پسر بوده که صمیمی ترین دوست وی نیز میباشد و به هیچ عنوان هیچ نزاع و درگیری در بین نبوده است.

 

بروز افسردگی بویژه در میان دانشجویان دکتری خارج از کشور بدلیل سختی های کار و تحصیل در غربت و دور از خانواده چیزتازه ای نیست و این مشکلی بوده که ظاهرا مسیح الله بخشی مدتی با آن درگیر بوده و تلاش میکرده است تا مانع اثرات منفی آن بر روی تحصیل و زندگی وی شود. در چنین شرایط روحی گاهی اتفاقات کوچکی مانند تغییرات دارویی یا تغییر شرایط زندگی میتواند منجر به بروز رفتارهای لحظه ای کاملا غیر ارادی و گاه خطرناک شود که متاسفانه در این مورد در یک شرایط زمانی و مکانی نا مناسب واقع شده و منجر به سقوط این دو دانشجوی عزیزاز لبه پرتگاه گردیده که به لطف خدا بطور معجزه آسایی از این حادثه نجات پیدا کرده اند که به جز چند خراش سطحی اتفاقی برای هیچ کدام از ایشان نیفتاده است.

لذا موضوع اقدام عاقلانه و عامدانه به قتل به شکلی که منتشر شده به هیچ عنوان صحت نداشته بطوریکه دانشجوی آسیب دیده بارها به پلیس و مراجع قضایی اعلام نموده که شکایتی از مسیح الله بخشی نداشته و خود مستمرا پیگیر آزادی این دانشجوی هموطن میباشد. علی ای حال قوانین امنیتی و قضایی کشورکانادا همانند هر کشور دیگری ایجاب میکند که تمامی حواشی مساله بوجود آمده را با دقت تمام تحت بررسی قرار دهد که البته تلاشهای ایشان و نیز پیگیریهای شبانه روزی مسوولین دانشگاه مموریال در حمایت از این دانشجوی عزیز جای کمال قدردانی را دارد. لذا اینجانب در درجه اول به تمام کسانی که دانسته یا نا دانسته با انتشار اخبار کذب و ناقص و عکس نامبرده منجر به خدشه دار شدن آبروی این هم وطن عزیز گردیده اند توصیه مینمایم توبه نموده و برای جبران مافات و باز گرداندن اعتبار وی با انتشار این نامه تمام تلاش خود را بکار بندند. در درجه دوم به خانواده عزیز، دوستان و آشنایان آقای مسیح الله بخشی، این دانشجوی نخبه و با اخلاق ایرانی عرض میدارم که مسیح عزیزی است که مایه مباحات و سربلندی هر ایرانی است و نه مایه سر افکندگی. بنده به پدر و مادر محترم و رنجدیده مسیح به خاطر تربیت فرزندی با اخلاق، پر تلاش، و سر به زیر تبریک عرض مینمایم و ایشان را در این کوران حوادث دنیا به صبردعوت نموده یاد آور میشوم که این شرایط برای هر کسی ممکن است پیش آید. به امید روزی که بزودی مسیح به آغوش خانواده بازگردد و تلاشهای خالصانه و پر ثمر خویش را در زندگی از سر گیرد.
با احترام
ح.ش
عضو ایرانی هیات علمی دانشگاه مموریال کانادا
20 آوریل 2017
سنت جونز – نیوفاندلند – کانادا

 

ایرکا نیوز- پلیس سنت جان مسیح  الله بخشی را ابتدا به چرم ضرب و شتم یک دانشجو در هنگام ظبیعت گردی ، متهم کرده بود . متاسفانه سایت جام جم انلاین با تیتر دانشجوی ایرانی با نیت شیطانی علیه دانشچوی دحتر ایرانی در شهر کوچک سنت جان ، خبررسانی غیر واقعی و تحریف شده ای انجام داده بود که در این مورد از مسولین سایت جام جم انلاین ، منبع خیر درخواست شده بود .

 

15 thoughts on “بیانیه توضیحی عضو هیت علمی دانشگاه مموریال در مورد دستگیری دانشجوی ایرانی تبار در شهر “سنت جان ” کانادا

 • آوریل 23, 2017 at 4:13 ق.ظ
  Permalink

  راهش شكايت خانواده به پليس فتا. براى جامجم پرونده درست كنن دادگاهيش كنن تا از اين غلطا نكنه و آبروى جوان مردم را بازيچه نكنه .

  Reply
  • می 1, 2017 at 11:04 ق.ظ
   Permalink

   با سلام
   1- سایت جام جم آنلاین این خبر را به نقل از سایت “”رکنا”” گذاشته است پس مسئولیت مستقیم در این محتوا ندارد.
   2- تصویر این شخص در سایت جام جم آنلاین شطرنجی شده و قابل تشخیص نیست. اما در خبر شما عکسی با چهره کامل و بدون پوشش کار شده پس مشخص است که منبع شما جام جم آنلاین نبوده است.
   3- در خبر جام جم آنلاین نام این شخص بصورت کامل آورده نشده و فقط به حروف اول نام و نام خانوادگی وی اکتفا شده زیرا فعلا متهم است ولی مجرم نیست پس زمانی که وقوع جرم ثابت نگردید نباید نام کامل او اعلام گردد.

   Reply
 • آوریل 23, 2017 at 3:38 ب.ظ
  Permalink

  باسلام.
  با تشکر و سپاس فراوان از این استاد عزیز و مسئولیت پذیر که خارج از وظیفشون از این دانشجو حمایت کردن.

  Reply
 • آوریل 23, 2017 at 5:47 ب.ظ
  Permalink

  جالب اينجاست كه كسي خودش مي تونست جلو اين اتفاق رو مرحله ابتدايي بگيره با حمايت به موقع اش ، الان طلب توبه مي كنه .
  آقاي ح.ش محترم ، شما بايد زودتر از دانشجوي نخبه و با آبروت دفاع مي كردي ، بيچاره شد .
  متن نامه درست و صحيح اما خودتون هم توبه كنيد ، تا مگر خداوند ببخش شما رو.
  مگر اينكه خدا هم در انحصار خودتون بدونيد و بقيه رو لازم التوبه !
  ر.خ

  Reply
  • آوریل 24, 2017 at 1:18 ق.ظ
   Permalink

   مثلا چکار میکردن که نکردن؟؟؟ یک عده نادان و از خدا بیخبر دور گود واستادن میگن لنگش کن!!! قطعا بچه سالی و بی تجربه که اینطور نظر میدی!!

   Reply
   • آوریل 25, 2017 at 1:12 ق.ظ
    Permalink

    بزودي دانا و نادان و مقصر و غير مقصر در اين قضيه مشخص ميشه.

    Reply
   • آوریل 25, 2017 at 6:27 ق.ظ
    Permalink

    از عجله در تايپ كردن ، خيلي تشخيص دادنش سخت نيست كه از روي احساسات نظر دادين.
    توهيني به كسي نشده تو اين پيام. بحث در اين هست كه “طلب توبه كردن” هر فرد شخصي است ، نمي شه در يك نامه سر گشاده خواست كه طلب بخشش كنيد اي ايهالناس .
    در ضمن علامت تعجب رو در ادبيات فارسي جايي مي گذارند كه خود گوينده از گزاره گفته شده متعجب است.
    پس شما هم متعجب از پيامتون .
    تبريك بابت حدس شما ، بله من كم تجربه هستم در منزه دانستن خودم و ترغيب بقيه به طلب بخشش.
    ذ.ژ

    Reply
    • آوریل 25, 2017 at 1:41 ب.ظ
     Permalink

     جنآب الف.خ.گ. فکر کنم شما نوشته خودتونم دارید تکذیب می کنید پس به بنده حق بدید از سرتا پای وجود شما تعجب کنم!!!

     Reply
  • آوریل 24, 2017 at 2:43 ب.ظ
   Permalink

   امان از قضاوت های عجولانه یه عده( بسیار کم ) اهل حاشیه!!!!

   Reply
 • آوریل 24, 2017 at 3:00 ب.ظ
  Permalink

  با این توضیح در بیانیه فعلا مهمترین موضوع کمک به این دانشجوی نخبه است و بقیه مسائل و اختلاف نظرها و مچ گیریها هیچ کمکی به این جوان هم وطن نمی کنه پس هرکس که در هرجا چه اینجا در کانادا یا هرجای دیگه دنیا هر کمکی که می تونه انجام بده که الان وقتشه

  Reply
 • آوریل 25, 2017 at 6:55 ب.ظ
  Permalink

  مجرمهاي واقعي رو با اول اسم و فاميلشون و با عكس شطرنجي نشون ميدن تا آبرشون نره ولي بنده خدا اين دانشجوي نخبه رو با تمام جزيات نشون ميدن و تازه هم جرمش ثابت نشده

  Reply
  • آوریل 27, 2017 at 11:54 ب.ظ
   Permalink

   در کانادا با اسم کامل معرفی می کنند ولی قید می کنند متهم است . تا وقتی دادگاه کسی را محکوم نکند. تفاوت اساسی کانادا با ایران در ازادی اطلاع رسانی و حق شهروندان برای ازادی اطلاعات و بیان است . چرا بخشی از ایرانیها می خواهند مشکلات و بحران های درون جامعه مهاجر مان را زیر فرش پنهان کننند.
   امیدواریم که دانشجوی متهم تبریه شوند ولی در هر حال این موضوع در پرونده ایشان چه در کانادا و چه در مرز امریکا باقی خواهد ماند . حتی در صورت شهروند شدن هم چند سال پرونده ایشان به تاخیر می افتد . بنابراین بجای گول زدن خودمان ، واقعیت را بپذیریم و در کنار هموطنانی که بهر دلیل با قانون در کانادا مشکل پیدا می کنند ، در چارچوب فوانین کانادا بایستیم. فراموش نکنیم اگر به عنوان مهاجر کار خوبی کنیم ان یک وظیفه است ولی اگر کار بدی بکنیم ، اثرات منفی ان فراتر از ابعاد شخصی و حوزه کاری -درسی خواهد بود .

   Reply
   • آوریل 28, 2017 at 4:14 ق.ظ
    Permalink

    بسيار عالي . واقعا گردو زير خاك كردن تا كي … با سكوت و زير بار نرفتن مسوليت فقط اين اتفاقها ابعادش گسترش پيدا ميكنه .
    سوال اينجاست توي كشور كانادا چرا بعضي هنوز مي خوان مثل ايران خفه كنن هر سوال رو … تجربه نشون داده هر كس كه دعوت به سكوت مي كنه بيش ترين احساس گناه رو دارد. اميدوارم هم وطن هامون تو اونجا بتونن دست از اين داستان بي مورد حفظ آبرو با سكوت دور باشن .
    پليس خارج از كشور خيلي جدي بر خورد مي كنه و مثل پليس ايران نيست بياد يه مصالحه بين طرفين بكنه و بره . بسيار بايد دقيق بود يا پليس رو در گير نكرد يا ديگه بسپاريد دست سرنوشت .
    ياحق

    Reply
 • آوریل 28, 2017 at 3:04 ب.ظ
  Permalink

  اینکه بگیم فلان شخص چون ایرانییه و هموطن ما و مستثناش کنیم از مجازات کاری که قانون جرم اعلام کرده اشتباه محضه. به نظر من هر کسی باید مسئولیت اشتباهاتش رو بپذیره. به امید روزیکه این دانشجو تبرئه بشه.

  Reply
 • می 1, 2017 at 11:04 ق.ظ
  Permalink

  با سلام
  1- سایت جام جم آنلاین این خبر را به نقل از سایت “”رکنا”” گذاشته است پس مسئولیت مستقیم در این محتوا ندارد.
  2- تصویر این شخص در سایت جام جم آنلاین شطرنجی شده و قابل تشخیص نیست. اما در خبر شما عکسی با چهره کامل و بدون پوشش کار شده پس مشخص است که منبع شما جام جم آنلاین نبوده است.
  3- در خبر جام جم آنلاین نام این شخص بصورت کامل آورده نشده و فقط به حروف اول نام و نام خانوادگی وی اکتفا شده زیرا فعلا متهم است ولی مجرم نیست پس زمانی که وقوع جرم ثابت نگردید نباید نام کامل او اعلام گردد.

  Reply

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *