تأخیر در بازگشت دانشجویان ایرانی از کشورهای کانادا و آمریکا

معاون دانشجویی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

تأخیر در بازگشت دانشجویان ایرانی از کشورهای کانادا و آمریکا

معاون دانشجویی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشجویان ایرانی که در دانشگاه‌های کشورهای کانادا و امریکا تحصیل می‌کند با تأخیر به کشور برمی گردند.

مجتبی صدیقی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: اکثر دانشجویان ایرانی که در کشورهای خارجی مشغول تحصیل هستند به موقع به کشور برمی گردند و تنها عده‌ای بنا بر دلایل شخصی در بازگشت به کشور تأخیر دارند.
صدیقی درباره مدت تأخیر بازگشت دانشجویان ایرانی از کشورهای کانادا و امریکا ادامه داد: این تأخیر ممکن است ۶ ماه، یکسال و حتی ۳ سال باشد که دلایل آن هم تحصیل در دوره فوق دکتری و یا تحصیل همسر است.
وی گفت: دانشجویان ایرانی که در کشورهای بلوک شرق مشغول تحصیل هستند سریع و به موقع به کشور بر می‌گردند، اما دانشجویانی که در کشورهای غربی به ویژه کشورهای کانادا و آمریکا تحصیل می‌کنند با تأخیر به کشور بر می‌گردند که در حدود ۱۵ درصد هستند.
وی با اشاره به اینکه آمار اعزام دانشجو در این چند سال اخیر خیلی کاهش یافته است گفت: طی چند سال گذشته اعزام دانشجوی ایرانی به کشورهای خارجی برای ادامه تحصیل به صورت میهمان دائم نبوده است و به جای آن تعداد دانشجویانی که برای دوره‌های کوتاه فرصت مطالعاتی به خارج اعزام می‌شوند افزایش یافته است.
صدیقی افزود: پارسال هزار و ۵۸۸ نفر از دانشجویان ایرانی از طریق دوره‌های فرصت مطالعاتی به دانشگاه‌های خارج اعزام شدند که امیدواریم امسال به ۲ هزار نفر برسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *