تحریک احساسات انسانی به سلامت قضاوت و دمکراسی کمک نمی کند. قاتل ستایش را در شهری بغیر از ورامین محاکمه کنید . .

تحریک احساسات انسانی به سلامت قضاوت و دمکراسی کمک نمی کند
قاتل ستایش را در شهری بغیر از ورامین محاکمه کنید .
.

سعید سلطانپور

جنایت یک جوان 17 ساله علیه ستایش دختر 6 ساله در شهرورامین به هیچ وجهی قابل توجیه نیست .
عدالت در انتقام گیری سریع نیست . عدالت اجتماعی و رویه قضایی سالم در این حکم می کند که متهم جوان در شهری بغیر از ورامین که افکار عمومی بشدت علیه وی ( به حق ) بر انگیخته شده است ، برگزار شود . بعید هست هیچ وکیل مدافعی و یا قاضی حاضر شود بر خلاف افکارعمومی حرف بزند و نظر بدهد .

در یک دادرسی سالم و عادلانه حق متهم از داشتن وکیل مدافع ، عدم بد رفتاری در زمان بازداشت ، تقاضای تجدید نظر و ارسال پرونده به دادگاه بالاتر یک اصل اساسی است . با مجازات سریع و اعدام متهم ، ستایش زنده نمی شود .
زیرا سابقه روند اعدام های سریع در ایران نشان داده است که مجازات ها کاهش پیدا نمی کند .

سیاسی کردن قضیه متاسفانه انچنان که دامن زده می شود ، نه به عدالت خواهی و نه به سلامت قوه قضاییه کمکی نخواهد کرد. عجله در مجازات تنها راه را برای کسانی که به شیوه خلخالی برای اعدام های قاطغ برای مبارزه با ناهنجارهای اجتماعی ( مانند مواد مخدر و قتل ) بازتر می کند .
جامعه ایران باید از این فضا فاصله بگیرد. دادستان ، خانواده ستایش باید تقاضای اشد مجازات را داشته باشند ولی دورزدن مسیر دادرسی ، کوتاه کردن ان تنها چند دل را خنک می کند .

نمی شود دختر داشت و یک ان دختر خودش را بجای ستایش نگذاشت . حادثه ای که امیدوارم برای هیچ پذر ومادری در دنیا اتفاق نیفتد .

عده ای از افغان ها ، ایرانیها را ملتی نژاد پرست می دانند در حالیکه ااین اتهام بزرگی است . بسیاری از ایرانی ها هم در سوگ ستایش نشینتند . نمی شود دخترداشت و یک ان دختر خودش را بجای ستایش نگذاشت . حادثه ای که امیدوارم برای هیچ پذر ومادری در دنیا اتفاق نیفتد .

جنایت و نژآد پرستی ملیت نمی شناسد در همه کشورها هم ادم جنایتکار و هم نژاد پرست وجود دارند ولی نمی شود یک ملت و یا کشوری را متهم کرد .
دو نمونه از کانادا را که از نزدیک پوشش خبری دادم را نقل می کنم تا یک مقایسه شود که چگونه خانواده دخترکان بی گناه باید با دادگاهی روبرو شوند که هم طولانی می شود که حضور درا ن دردناک هست و هم اینکه کانادا اعدام ندارد .

HOLLY JONES  هولی جونز
HOLLY JONES هولی جونز

در تورنتو کانادا در ماه مه سال 2003 یک برنامه نویس کامپیوتری 35 ساله Michael Briere, 35 دختر 10 ساله همیشه شاد همسایه شان ، هولی جونز Holly Jones را بعداز دیدن فیلم های سکسی به خانه برد و به وی تجاوز کرد و بعد وی را کشت .
مایکل بیر بعد این دختررا قطعه قطعه کرد و در دریاچه لیک شور تورنتو در چمدان رها کرده بود. پلیس بعداز 40 روز توانست قاتل را دستگیر کند . در این 40 روز تورنتو در سنگینی این جنایت فرورفته بود.

 مایکل برییر - قاتل هولی جونز دختر 10 ساله تورنتویی
مایکل برییر – قاتل هولی جونز دختر 10 ساله تورنتویی

با دستگیری مایکل ، همسر سابقش گفت که وی عاشق فیلم های ترسناک و فیلم های سکسی بود مایکل در 21 جون 2003 دستگیر شد .
در ماه مه 2004 وی در دادگاه اولیه اتهام قتل را قبول کرد .
در ماه جون 2004 وی به حبس ابد محکوم شد که می توانست در سال 2008 تقاضای بخشودگی کند .

در کانادا حداقل 200 نفر هستند که متجاوزجنسی هستند و براساس قانون تنها اسم و محله سکونت انها در سایت پلیس منتشر می شود .

2004 – Cecilia Zhang سیسیلیا ژانگ 9 ساله

Cecilia_popsicle

در 19 اکتبر 2003 سیلیسا ژآنگ دخترک کوچولوی خندان از آتاق خوابش در نورث یورک تورنتو ربوده شد .

جنازه وی چند ماه بعد در 27 مارچ 2004 در جنگل در شهر می ساساگا یپدا شد .

مین چنMIN CHEN دانشنجوی 21 ساله اهل شانگهای که از 2001 در کانادا سال اخردبیرستان را می خواند در دستگیر شد . وی در جولای 2004 دستگیر شد . و در 9 ماه مه 2006 در دادگاه قتل را پذیرفت . وی به زندان ابد محکوم شد که بعداز 15 سال یعنی در سال 2019 می تواند تقاضا ی عفو بکند . بعد از ازادی وی به چین اخراج خواهد شد .

مین چن MIN CHEN فاتل سیسلیا 9 ساله -تورنتو
مین چن MIN CHEN
فاتل سیسلیا 9 ساله -تورنتو

مین چن، مادرش یک افسر پلیس شانگهای و پدرش از مدیران هواپیمایی دولتی چین بود در این دو سال نه دیپلم گرفته بود ونه انگلیسی را تمام کرده بود . وی برای اینکه بتواند در کانادا بماند می خواست 25 هزار دلار هزینه ازدواج صوری را از طریق ربودن دختر صاحب خانه قبلی ( پدر سیسیلیا ژآنگ ) تامین کند . وی در هنگام ربودن سیسلیا حوله ای روی سر وی می اندازد و برای اینکه وی سر و صدا نکند سرش را به دیوار می زند . وقتی سیسلیا در صندوق عقب قرار می دهد وی دیگر مرده بود .

البته مثال های دیگری هم هست که فعلا به ان نمی پردازم .
در زندان ها رسمی هست که خود زندانیها ، افرادی را که تجاوز جنسی کرده باشند حتما تجاوز می کنند . مگر اینکه وی در سل خود همیشه بماند .یا مانند قاتل و متجاوز جنسی پل برنادو در زندان حداکثر امنیتی کینکستون که تصمیم گرفت در سل جدا تنهایی زندانی باشد . شنیده هایی از اینکه نگهبانان زندان هم چیدمان زندانی را طوری قرار می دهند که حتما این اتفاق بیفتد که عدالت ازنظر انها اجرا شود ، شنیده می شود .

اعدام آری یا نه ؟
.
EDAM
آیا می شود مخالف اعدام بود ولی در این مورد خواهان اعدام جانیان شد، ؟

آیا می شود در مورد اجرای اعدام زیر 18 سال به حکومت ایران اعتراض کرد ولی در مورد قاتل ستایش خواهان اعدام زیر 18 سال شد . ؟
دمکراسی یک مجموعه هست که قضاوت و دادگستری ان هم باید قانونمند باشد . یعنی حق هیج متهمی نباید ضایع شود و اتهام جرم باید در دادگاه و گذراندان دوره بازپرسی قانونی از زمان دستگیری تا بازجویی و دادگاه ، بدون هیچ تردیدی ثابت شود . و از همه مهمتر مجازات با جرم منتناسب باشد .

سخنی با برادران و خواهران افغان

متاسفانه با مسله ستایش ، عده ای از افغان ها در فضای مجازی شروع به اظهار نظرهای تحریک امیز و نه چندان واقعی کرده اند . چگونه مردم ایران باید پاسخگوی اشتباه یک نوجوان در یک شهر اطراف پایتخت شوند . نوجوانی که نه وابسته حکومتی بوده است و نه اقا زاده ؟ مقامات محلی و پلیس و هم محله ای ها با خانواده ستایش همدردی کرده اند .

جنایت و نژاد پرستی مرز و ملیت ندارد .

ولی براستی ان بخش از افغانها که همه ایرانی ها را به افغان ستیزی متهم می کنند ، می دانند که نفرت پراکنی می کنند که قبل از هر چیز به ضرر میلیونها افغان مهاجر در ایران که از نظر اجتماعی و سیاسی اسیب پذیرتر در جامعه میزبان هستند ، تمام می شود .
از سوی دیگر این عزیزان بد نیست اول تکلیف خودشان را با طالبان که زن ستیزی اش و قوانین ضد اسلامی و غیر انسانی اش را روشن کنند . نمی شود طالبان بیش از نیمی از افغانستان را در کنترل خود داشته باشد و از حمایت بخش های عمده ای از مردم افغان و رهبران سیاسی اجتماعی و دینی افغانستان برخوردار نباشند . در جایی که هنوز طالبان پیامک دختر و پسر را با ضربات شلاق جواب می دهد . سنگسار می کند و زنان باید صورت و بدن خود را کاملا بپوشانند .
فراموش نکنید این نیروهای ایرانی بودند که خط اول طالبان در کابل را در حمله ائتلاف همراه با نیروهای شمال شکستند.
.
هنوز ازدواج دختران خردسال در بسیاری از نقاط افغانستان رواج دارد .
. از همه دردناک تر رسمی بودن سو استفاده و ازار جنسی از پسران خردسال در برخی از مناطق افغانستان هست که حتی غیر قانونی هم نیست .

همین چند ماه پیش بود که فرخنده در جهل زن ستیزان در کابل به خون غلتید
فراموش نکنید این نیروهای ایرانی بودند که خط اول طالبان در کابل را در حمله ائتلاف همراه با نیروهای شمال شکستند
فراموش نکنید آمار جرم و نوع خشونت جنایت برخی از مهاجران افغان د رایران حتی دربین افغانها ، بی تاثیر در ترویج غیر انسانی نفرت پراکنی برخی از ایرانیها ، نبوده است .

شکی نیست که دوملت ایران و افغانستان ریشه های تاریخی و فرهنگی بسیاری دارند ولی همانطور که کسی از افغانها پاسخ جنایت طالبان و القاعده را که در افغانستان رشد و گسترش پیدا کرد را طلب نکرده است، شما هم به تحریکات غیر واقعی و ضد ایرانی دامن نزنید . به نفع دوملت نیست .
.
هنوز فشارهای رسانه ای به اهالی خاورمیانه در کانادا بخاطر قتل 3 دختر جوان گیتی 13 ساله و سحر 17 ساله و زینب 18 ساله و مادرشان رونا امیر محمد 50 ساله مظلومانه توسط پدر و پسر 18 ساله و مادر افغانشان که هرسه را با اتوموبیل به توی دریا انداختند کشته شدند ، هنوز از جون 2009 تمام نشده است .
shafia-trial-2012-honour-killing
جرم این 4 زن این بود که از شیوه غالب زندگی دختران در کانادا ، هواداری و یا همراهی می کردند

ایا جنایت اسرهنگ محمد شفیع و پسرش حامد و مادرشان توبا محمد یحیی ، را می شود به همه ملت افغانستان گسترش داد . متهم کردن یک ملت بخاطر جنایت و یا حماقت یک نفر شیوه نژاد پرستانه و نفرت پراکنان هست .

سرهنگ شفیعه - پسرش حامد و همسر دومش توبا به اتهام قتل 3 خواهر و زن دوم سرهنک
سرهنگ شفیعه – پسرش حامد و همسر دومش توبا
به اتهام قتل 3 خواهر و زن دوم سرهنک

بهانه ای که این خانواده سنگدل برای حمله راستها به مسلمانان منجمله افغانها دادند کم نبود .

پ لطفا پیاده شوید باهم راه برویم . آب را گل الود نکنیم .

در شرایط سخت ، غلبه بر احساسات خود بخشی از عقلانی گری و نهادینه کردن مسیرراه سخت ملتها در چالشهای دنیای مدرن هست .
درکنار خانواده ستایش می ایستیم . برای اجرای عدالت پیگیر خواهیم بود ولی انتقام گیری نمی کنیم . درسی خوبی که از زندگی در تبعید و مهاجرت یاد گرفته ایم .

بای ذنب قتلت – به کدامین گناه کشته شدند .؟ در قتلهای اجتماعی تنها قاتل مقصر نیست همه به اندازه ای از پدر و مادر و جامعه و دولت مسولیت دارند .. از زیر بارمسولیت خودمان فرار نکنیم .

17 آوریل 2016-
29 فروردین 95

سعید سلطانپور
بخش بین المللی
انجمن خبرنگاران و نویسندگان قومی آمریکای شمالی

اخبار ایرانیان کانادا IRANIAN CANADIAN NEWS

One thought on “تحریک احساسات انسانی به سلامت قضاوت و دمکراسی کمک نمی کند. قاتل ستایش را در شهری بغیر از ورامین محاکمه کنید . .

 • آوریل 18, 2016 at 9:55 ب.ظ
  Permalink

  آتش و یخ

  افغان ها بزرگترین دشمنان ایران هستند 1
  نمی دونم تا حالا سری به پیج رسمی خبرگزاری حاجیه خانم بی بی سی در فیسبوک زدید یا نه؟بهتون پیشنهاد می دم سر بزنید
  مقادیر متنابهی ناسزا خطاب به ملت ایران از طرف ملت شریف افغانستان می بینید که اولش مثل من ممکنه آمپر بترکانید از اینکه ما دخترهای فلان فلان شده ایرانی را…بعله و ما پسرهای ایرانی را ….بعله

  توی تمام عمرم ملتی(چه مرد و چه زنش) به این بی ادبی و بی فرهنگی ندیده م , ذات حقیقی شون رو وقتی میرن اونور آب نشون میدن وقتی توی ایران هستند چقدر دیدم ایرانی ها دلشون می سوزه که اینها آواره ن و بهشون کار می دن نمونه ش عموی خودم اما ; تشریف که می برن اونور ایرانی ها هر روز می زدنشون و فحششون می دادن و برای مدرسه رفتن ازشون پول می گرفتن و نژادپرست های ایرانی و …. برای مظلوم نماییهاشون اصلا دل نسوزونید …
  در ضمن ادمین اگه نسبت به کشورت غیرت داری نظرمو چاپ کن

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *