ترامپ : امیدوار است ظرف یک ماه با مکزیک و کانادا بر سر پیمان ” نفتا ” مذاکره کند

وب سایت کاخ سفید : ترامپ مصمم به تجدید مذاکرات نفتا هست .

اخبار ایرانیان کانادا-IRCA NEWS- چهارشنبه 25 ژانویه 2017- 6 بهمن 95

Trump NAFTA talks ‘at appropriate time’

President Trump is committed to renegotiating (the North American Free Trade Agreement.) If our partners refuse a renegotiation that gives American workers a fair deal, then the president will give notice of the United States’ intent to withdraw from NAFTA

سعید سلطانپور – ترامپ اعلام کرد که د ر یک ماه آینده امیدوار است که با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا و ریس جمهوری مکزیک گفتگو کند . سخنگوی وی گفت اگر آنها خودشان نیایند ما حتما مذاکرات نفتا را  در فرصت  مناسب شروع خواهیم کرد .

اما در وب سایت کاخ سفید چند ساعت بعد نوشته شد ما مذاکرات را به نفع کارگران آمریکایی اغاز خواهیم کرد . باید مقررات به نفع کارگران امریکایی باشد .

 

نفتا در زمان برایان مالرونی نخست وزیر محافظه کار کانادا و جورج بوش در سال   1992  امضا شد . وی سال 1993 در انتخابات بازنده شد . 1992

دیوید مک ناتون سفیر کانادا در آمریکا گفت: این مساله روشن است که تیم ترامپ نسبت به کسری تجاری با مکزیک و کانادا نگران است.  بعد از نفتا بسیار ی از کارخانجات و شرکتهای بزرگ امریکایی و کانادایی به مکزیک برای نیروی کار ارزان تر نقل مکان کردند .  بسیاری از کارخانجات اتوموبیل سازی در مکزیک تولیدات خود را شروع کردند .  یکی از معضلات تجاری بین کاناداو امریکا مسله صادرات چوب به امریکا هست که امریکا به قیمت ان بدلیل حمایت دولت کانادا اعتراض دارد .

کارشناسان تجاری و دانشگاهی ها بر این باورند که کانادا و مکزیک نیز به دنبال گرفتن امتیازات سختی از آمریکا هستند و بسیار سخت است که تعرفه صفر در چارچوب پیمان نفتا، تغییر کند. هرگونه مذاکره مجدد درباره این پیمان شاید چند سال به طول بینجامد.

Nafta

نکته جالب این است که برایان مالرونی در سالهای اخر کارش مبلغ 300 هزار رشوه ازیک تاجر المانی برای پیش پرداخت خرید تسلیحات گرفته بود و انرا اعلام نکرد.   چند سال بعد هم تحقیقات در این مورد انجام شد. مالرونی گفت که فراموش کرده بود انرا در فرم مالیاتی اعلام کند و البته هیچ مجازاتی هم برای وی صورت نگرفت . در زمان مالرونی 60 موسسات دولتی  مانند هواپیمایی کانادا و شرکت نفتی پترو کانادا به بخش خصوص واگذارشد .

وی همچنان یکی از افراد پشت پرده حزب محافظه کار هست . هر چند هارپر سعی داشت فاصله اش را با مالرونی حفظ کند

ریس جمهور مکزیک کارلوس سالیناس بعداز امضای نفتا و تحولات سیاسی مکزیک که به قدرت 90 ساله حزب حاکم پایان داد از کشور خارج شد . وی مدتی در کانادا ماندولی بعدا در سال 1996 به ایرلند رفت . در ان دوران هم در مورد فساد مالی وی در رسانه های کانادا مطالب زیادی منتشر شد . بعدها همسرش  به خاطر برداشت 80 میلیون دلار از حسابی در سویس دستگیرکرد . حقوق ریس جمهور مکزیک سالی 200 هزار دلار می باشد .

جورج بوش پدر هم از صاحبان نفتی تگزاس و از خانواده های ثروتمند و جنگ طلب جمهوری خواه هستند .

اینکه نفتا واقعا به نفع کارگران شده باشد نیاز به بررسی ها  و نظرات اقتصاددانان دارد نه حرفهای سیاستمداران . کانادا و امریکا بزرگترین شریک تجاری محسوب می شوند روزانه 50 هزار تریلی و کامیون بین دو کشور تردد می کنند .   اینکه ترامپ تصور می کند می تواند کارخانجات را دوباره به امریکا برگرداند در فلسفه اقتصاد ازاد که خود ترامپ به ان باور و از این طریق هم میلیاردر شده است . ، جایگاهی ندارد .  به عنوان مثال کارگر خودروسازی جی ام با بازنشتسگی ساعتی در حدود 70 دلار برای شرکت هزینه دارد . در حالیکه در مکزیک  دستمزد کارگر ماهر ساعتی 2.90 دلار امریکا ( سال 2015 ) می باشد

مثلا شرکت قطعات سازی مگنا ( در شهر ارورا ) 29 کارخانه قطعات اتوموبیل در مکزیک با 24500 کارگر دارد . در حالیکه در کانادا حداقل حقوق در این کارخانه که دارای اتحادیه می باشند در حدود 15 دلار کانادا می باشد .

ترامپ ساخت  هتلهایش را به چینی ها واگذار کرده بود که بسیار ارزان تر از شرکتهای امریکایی بودند .

Back row, left to right: Mexican President Carlos Salinas de Gortari, U.S. President George H. W. Bush, and Canadian Prime Minister Brian Mulroney, at the initialing of the draft North American Free Trade Agreement in October 1992. In front are Mexican Secretary of Commerce and Industrial Development Jaime Serra Puche, United States Trade Representative Carla Hills, and Canadian Minister of International Trade Michael Wilson.

https://goo.gl/1wpkhV

IRANIAN CANADA NEWS 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *