جاستین ترودو از پاپ خواستار معذرت خواهی بخاطر جنایات کلیسا علیه کودکان بومی کانادا شد

جاستین ترودو از پاپ برای سفر به کانادا دعوت کرد

جاستین ترودو از پاپ خواستار معذرت خواهی بخاطر جنایات کلیسا علیه کودکان بومی کانادا شد. پاپ فرانسیس در این مورد قول رسیدگی داد.

ایرکانیوز – اخبار ایرانیان کانادا _Irca News- سه شنبه 30 مه 2017- 10 خرداد 96

Trudeau says Pope working on request for residential schools apology

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در جریان کنفرانس سران جی 7 که در ایتالیا بسر می برد ، به واتیگان و دیدار خصوصی با پاپ فرانسیس رفت . در این دیدار همسر وی نیز جاستین را همراهی می کرد .

این دیدار نیم ساعت به طول کشید . بر اساس سخنان ترودو وی از پاپ خواسته است که در مورد نقش کلیسای کاتولیک در مدارس علیه فرزندان بومیان کانادا که دران ازار های فیزیکی و جنسی زیادی اتفاق افتاده بود ، معذرت خواهی کند . این یکی از پیشنهادات کمیسیون حقیقت و مصالحه کانادا در گزارشی در سال 2015، دور نگه داشتن کودکان بومی از والدینشان را ‘نسل کشی فرهنگی’ توصیف کرده بود. در مورد دوران سیاه کلیسا و مقامات دولتی در دهه های پیش در انتاریو و کانادا می باشد .   هزاران کودک بومی بزور از خانواده هایشان جدا ودر مدارس دولتی توسط کلیساها مورد شست وشوی مغزی در مورد دین وفرهنگ سفید پوستی قرار گرفتند . هنوز اثار این جنایت بشری در فرهنگ زدایی بومیان کانادا  در بازماندگان ان وجود دارد .

بودجه این مدارس برای مدت بیش از یک قرن توسط دولت تامین می شد اما بسیاری از آن ها از سوی کلیساها و عمدتا کلیساهای کاتولیک اداره می شدند.
این کمیسیون برای مصالحه با بومیان، 94 پیشنهاد مطرح کرده بود که یکی از آن ها عذرخواهی رسمی پاپ از بازماندگان و نوادگان آنان بود، به دلیل آنچه این کمیسیون’نقش کلیسا در سوء استفاده روانی، فرهنگی، عاطفی، جسمی و جنسی’ عنوان کرد.
حدود 30 درصد از کودکان بومی کانادا که تعدادشان بالغ بر 150 هزار نفر می شده است،
 جاستین ترودو نخست گفت  که درخصوص مسائل آب و هوایی نیز با پاپ صحبت کرده است. هرچند ترودو معذرت خواهی را بدست نیاورد ولی به قولش در مورد طرح مسله به پاپ عمل کرد . پاپ هم درخواست وی را رد نکرده است و گفته که رسیدگی خواهد کرد . معذرت خواهی بار مالی نیز برای واتیکان برای غرامت به بازماندگان  فرهنگ کشی خواهد داشت .
pope trudeau pedar
وی گفت با پاپ فرانسیس درباره اهمیت مبانی علمی صیانت از کره زمین و وظیفه اخلاقی کشورها در این زمینه برای ساختن آینده ای بهتر برای همه مردم رایزنی کرده است.
جاستین ترودو در زمان کودکی همراه با پدرش پیرترودو نیز با پاپ زان پل دوم  ملاقات داشته است
AppleMark
پاپ به جاستین ترودو و همسرش سوفی اچازه داد که از داخل قصر واتیکان و اثار نقاشی های هنری روی دیوار دیدار داشته باشند .

pope trudeau1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *