جامعه ایرانی کانادایی و عدم درک دمکراسی قانونمند کانادایی – حق مدنی شهروی و وظیفه پلیس

جامعه ایرانی کانادایی و عدم درک دمکراسی قانونمند کانادایی – حق مدنی شهروی و وظیفه پلیس – نگاهی به تجمعات عاشورای تورنتو

Iranian Canadian community , lack of understanding of Canada Democracy – civil right and Police Duty

سعید سلطانپور – ریچموندهیل Saeed Soltanpour

سومین سال مراسم عاشورا در خیابان یانگ در روز یکشنبه اول اکتبر 2017 برابر با 9 مهر 96 برگزار شد .
مانند دوسال گذشته حرکت عده ای جوان ایرانی که در کانادا بزرگ شده اند، در جامعه ایرانی با عکس العمل های مثبت و منفی روبروشد.
یکی از برگزار کنندکان این مراسم علی جوان 30 ساله ای که در10 سالگی همراه با خانواده به کانادا مهاجرت کرده است و دیگری هم ماتیوس اسوری ایرانی تبار بود که در اخر مراسم امسال سروده خود را در وصف امام حسین به فارسی و انگلیسی خواند.
علی همانی بود که در مراسم کنگره ایرانیان در مورد عاشورای 2016 با تاخیر چند ماهه از عقایدش و باورهاش به صورت خیلی مدنی و ارام صحبت کرد .
متاسفانه در فضای مجازی برخی از نژاد پرستان ایرانی کانادایی از هرگونه توهین و اتهام به برگزار کنند گان و حامیان این مراسم که بین 2 تا 3 هزار نفر براورد می شدند ، کوتاهی نکردند .
چرا حضور قانونی و مدنی یک گروه مذهبی شیعه در خیابان که با مجوز و هماهنگی پلیس تورنتو در این 3 سال بدون هیچ شعار سیاسی برگزارشده است باعث خشم جریان سیاسی برانداز ، طرفدار تحریم های ایران شده است . جریانی که علیرغم تبلیغات وسیع در  نشریه  مروج خشونت  شهروند  تورنتو  ( نسرین الماسی – حسن زرهی – فرح طاهری ) تنها توانست جمعیتی بالغ بر 80 نفر از ائتلاف نا متجانس ضد اسلام طیف مختلف گروه های کمونیستی – جدایی طلبان و سلطنت طلبان را بخود جذب کند .
براستی تعریف دمکراسی چیست ؟ چرا فکر میکینم اگر “من ” با عقیده ای و جریانی مخالف هستم انها حق ابراز بیان و نظراتشان و حضور قانونی مدنیشان را ندارند ؟ مگر مستبدین بغیر از این می گویند تیم و گروه ” من ” باید پوشش خبری داشته باشند و دیگران نه .
مگر رای در انتخابات ( صندوق رای ) و یا حضور خیابانی یکی ازشاخص های اصلی دمکراسی در کانادا و کشورهای ازاد جهان نیست ؟ یک طرف چند هزار نفر و طرف دیگر چند ده نفر –
د ر دمکراسی کانادا بحث حقانیت مطرح نیست بحث رای مردم و حقوق مدنی همه که از ازادی یکسان برای ابراز نظرات و حق رای در یک انتخابات ازاد می باشد . در کانادا عمدتا 50 درصد مردم در انتخابات فدرال و دولتی شرکت می کنند و عمدتا دو حزب قوی تر لیبرال و محافظه کار بخاطر پشتوانه مالی و سیاسی به طور ادواری برنده می شوند . ما ایرانی ها تجریه هردو حزب را داریم . هم محافظه کاران هارپر و هم ترودوی لیبرال را . آیا واقعا صدا و درخواست های ی همه مردم کانادا در چنین احزابی تامین می شود ؟ پاسخ نه است . ولی همه فرصت دارند در طی انتخابات و قبل و بعد از ان نظرات وبرنامه های حزبی خود را به مردم از طریق رسانه ها منتقل کنند – مردمی که در انتخابات شرکت می کنند با رایشان دولت د راتاوا را برای 4 سال انتخاب می کنند. من سیاست جدی را د رکانادا یاد گرفته ام . رهبر بازنده و حزب بازنده بلافاصله با توجه به نتیجه ارای اولیه به رهبر حزب رقیب تبریک می گوید و عمدتا هم خودش استعفا می کند چون نتوانسته است حزبش را و برنامه حزبش ( حتی اگر بهترین برای کاناداییها ) باشد را به مردم معرفی کند و حمایت انها را بدست اورد .
پس چگونه است این جریان خشونت طلب که در حمایت پلیس تورنتو از حق ازادی بیان خود استفاده می کند و مسلما اکثریت جامعه ایرانی هم با انها مخالف هستند دمکراسی کانادایی را برنمی تابد . با خشونت کلامی و د رمواردی با خشونت فیزیکی می خواهد نظرات خودش را به دیگر اقشار جامعه ایرانی تحمیل کند . – عدم حمایت از تجمعات چند نفری انها در این سالهای دراز تبعید – مهاجرت اجباری – اختیاری با توجه به جمعیت 300 هزار نفری ایرانی ها ی کاناداروشن است
از تجمع مذهبی عاشورا در این 3 سال – جمعیت ضد مذهبی های ایرانی تبار با مسلمانان ایرانی تبار سال اول 30 نفر به 700 نفر – سال 2016 50 نفر در برابر 1500 نفر و سال 2017 800 نفر در برابر حداقل 2000 نفر یک نمونه عینی از استقبال افکار عمومی از جریانات مختلف هست
( بحث من در این مقاله اینکه کدام طرف تکاملی هست و کدام طرف ضد تکاملی و یا نیروی حق و ناحق نیست )
یا نمونه جمع اوری 16 هزار امضای اینترنتی برای تحقق قول انتخاباتی عمل نشده جاستین ترودو برای برقراری ارتباط کانادا با ایران در مجلس کانادا به همت کنگره فعلی ایرانیان کانادا و مجید جوهری نماینده لیبرال ریچموندهیل در برابر 600 امضا اینترنتی مخالفان برقراری ارتباط سیاسی با حمایت پیتر کنت نماینده محافظه کار ضد ایرانی تورن هیل در سپتامبر 2016 نشان از توازن قوای دو طرف دارد .

NETANYAHU-KENTmajid jowhari-rh
تورنتو و کانادا شاهد برگزاری مراسم مختلف از به صلیب کشیدن عیسی مسیح در محله ایتالیایی ها تا مراسم عزاداری شیعیان پاکستانی در دان تاون تورنتو و کارناوال همجنس گرایان نیمه برهنه وکارناوال کارابین به حضور میلیونی سیاهان مراسم _ سیک های هندی  در دان تان تورنتو با حضور 20 هزار نفر در تابستان ،برای سالهای زیادی درگذشته در جهان شهر زیبا و امن تورنتو وجود داشته است . زیبایی تورنتو و کانادا به ازادی همه هست . این که من و شما از چیزی خوشمان نممی اید حق قانونی و طبیعی ما هست ولی توسل به خشونت کلامی و ترویج نفرت نقض قوانین انتاریو و کانادا هست -اگر دوستانی و یا رسانه های فارسی زبان کم کاری کرده اند و در این سالها اطلاعات کافی برای اموزش دمکراسی کانادایی تلاش نکرده اند و یا نخواسته اند دمکراسی کانادایی را بپذیرند ، این یک مشکل برای این افراد هست . دمکراسی کانادا با تکیه بر قانونمندی و حمایت قانون از همه اقلیتها و تفکرات سیاسی و مذهبی و پشتیبانی پلیس در تورنتو و دیگر شهرهابه اعتبار جهانی و تقویت کانادا با تنوع های قومی خود افزوده است.

 

یکی اززیبایی های دمکراسی کانادا ،مدیریت درست و حضورپلیس در حفاظت از حضور پرسروصدا ی جریانات سیاسی که به دلیل عدم تحلیل سیاسی درست ، دانش سیاسی بروز شده ، و جدای از مردم دانست ، حضورمثبت پلیس اسب سوار تورنتو د رجریان عاشورا ی 2017 در عقب این جریان بدلیل اهمیت پلیس به حفظ نظم و امنیت شهروندان باید دانست . ولی اگر این جریانات رشد سیاسی کرده بودند و تظاهرات مدنی غیر خشونت امیز برگزا ر می کردند چه دلیلی به حضور پلیس اسب سوار از محل مالیات شهروندان برای مراسم ایرانیها باشد . .

IMG_0061
یکی از دلایل رشد تورنتو و کانادا برای مهاجران و سرمایه گذاری بزرگ انسانی – مالی در همین نقطه قوت کانادا هست . نیروهایی که بخواهند جلوی مسیر تنوع قومی فکر ی کانادا بایستندعلیرغم همه پسوند و پیشوندهای دمکرات و انقلابی که برخود بگزارند در تاریخچه جامعه ایرانی کانادا و کانادا د رعمل اب به اسیاب نژاد پرستان و راست گراهای ضد مهاجر می ریزند . با وجود ریس جمهور نژاد پرست با رفتار کودکانه در کاخ سفید ، موج های نژاد پرستی به کانادا هم خواهد رسید و وخود این افراد به عنوان مهاجر مخالف سیستم کانادا قربانی خواهند بود.
مقایسه اماری و سنی بین دو گروه ضد مسلمانان مخالف عاشورا و حامیان ان پیامهای جدی به افراد و جریانات سیاسی دارد .
سن 80 نفر ضد مذهبی مخالف عاشور بالای 50 سال متولد قبل از انقلاب بود که هرسال هم به سن ان هاافزوده تر میIMG_0030 شود در حالیکه در بین چند هزار نفر حامی عاشورا درصد نوجوانان – جوانان و زنانی که بعداز انقلاب 57 و حتی جنگ متولد شده بودند بسیار چشمگیربود جوانان و نوجوانانیی که انگلیسی زبان اولشان محسوب می شود و مسایل سیاسی ایران را از با تفکر جوان کانادایی نگاه میکنند و خواستار مرگ و نابودی بر خلاف گروه اول نیستند ..

 

ashura5ashura1
زمان ان رسیده است که این جریانات فیلم های این مراسم را بازبیینی کنند و به این سوال پاسخ بدهند چرا هیچ کدام از نسل جوان متولد بعد از انقلاب به انها د رازادی کامل کانادا ملحق نشده است . چرا انها نتوانسته اند پیامشان و تجربه تلخ از انقلاب و جنگ بی حاصل خانمان سوز ایران و عراق و سرکوب نیروهای سیاسی مخالف را به این نسل منتقل کنند . اشکال از پیام هست یا پیام رسان ؟

ashura6ashura3ashura 2
با متهم کردن دیگران بدون اینکه قابل استناد د ر محاکم قضایی کانادا باشد ، تنها می توان به خود فریبی ادامه داد.تحلیل درست از شرایط درست لازم است که این دوستان از ان عاجز بوده اند . اگر نمونه ای در این 30 سال مهاجرت دارند برای اطلاع و تصحیح ما منتشر کنند .
در کانادا خشونت راه حل نیست . دمکراسی برای همه هست . چیزی که باید در ایران هم برای مردم ایران باشد . شما نمی توانید حکومت ایران را برای نبود ازادی و دمکراسی محکوم کنید ولی خودتان بعداز سالها زندگی در امنیت و لیبرال دمکراسی سرمایه داری غرب همان تفکر و رفتار را داشته باشید . این رفتار ضد تکاملی هست و به ضد خودش تبدیل می شود . تثبیت عاشورا در خیابان یانگ و افزوده شدن حامیان ان در برابر تقلیل و پذیریش مخالفان بهترین سند شکست رفتارهای جدا از مردم و تحلیل های نادرست طبقاتی سیاسی اجتماعی هست.
ان دسته از نژاد پرستان ایرانی هم که بعداز چند سال حضور در کانادا و شهروند شدن ، خودشان را بدون اینکه در سیاست و اجتماع کانادا درگیر کنند ، از بقیه رنگین پوستان محق تر و نژاد برتر می دانند لطفا به ادارات و دانشگاهها و بیمارستانها و کارخانجات سری بزنید که متوجه شوید ایرانیها تنها بخش کوچکی ازچند ملیتی کانادا هستند ومتخصصین و افراد تحصیلکره نخبه دیگر ملیتها هم که از ایرانیها کمتر نیستند و شاید بالاتر هم باشند ، وجود دارند .
کانادا متعلق به همه هست از بومی کانادا تا سفید و رنگین پوست . خودتان را ازار ندهید . فر د نمی تواند یک سیستم را تغییر بدهد . خودتان را اصلاح کنید .

بجای شعار مرگ سعی کنید پیام زندگی و وحدت جامعه ایرانی برای رشد همه ایرانیها منجمله خود شما که در حال انقراض هستید ، بدهید رمز ماندگاریتان این است . .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *