دانشجوی ایرانی دانشگاه مموریال با وثیقه از زندان سنت جان ازاد شد

دانشجوی ایرانی دانشگاه مموریال مسیح  الله بخشی که باتهام هل دادن یک همکلاسی اش دستگیرشده بود امروز با وثیقه از زندان سنت جان -استان نیو فانلند کانادا ازاد شد 

اخبار ایرانیان کانادا_irca News- دوشنبه 1 ماه مه 2017 – 11 اردی بهشت 96

مسیح الله بخشی با ضمانت 8 هزار دلاری ازاد شد و بایستی هفته ای 3 بار خود را به پلیس معرفی کند .  وی حق وارد شدن به دانشگاه را بدلیل حضور دانشجوی ظرف مقابل ندارد و باید پاسپورت خود را تحویل پلیس بدهد .

براساس گزارش استاد راهنمای این دانشجو ، وی از شاگردان درس خوان رشته دکتری بوده است که متاسفانه بدلیل فشارهای مهاچرتی و درسی دچار بیماری روحی و روانی شده بود و روز 7 اوریل در پیاده روی  در تپه های کنار دریا ، متهم شده بود .که همکلاسی اش را  هل داده است که باعث مجروح شدن سطحی وی شده بود . هر چند که فرد مجروح شده شکایتی نداشته است ولی پلیس در کانادا براساس قوانین عمل می کند و هیچ چشم پوشی ندارد بخصوص اگر متهم از مناطق خاورمیانه باشد که بخششی از سوی پلیس در کار نخواهد بود .

در هرحال متاسفانه سایت چام چم  به اشتباه مسله را منعکس کرده بود که واکنش هایی را در پی داشت .برخی از دوستان این دانشجو هم معتقد بودند که نام و عکس ایشان باید برداشته شود که در سنت رسانه ای کانادا مرسوم نیست .

اتهام تا در دادگاه ثابت نشود ، در حد اتهام باقی مانده است و افراد مبرا هستند ولی ننوشتن نام تنها پاک کردن صورت مسله هست زیرا اولا این حادثه هیچ گاه از کامپیوتر های پلیس کانادا و پلیس مرزی امریکا پاک نمی شود .  .  از سوی دیگر حتی اگر این دانشجو و یا هرفرد دیگری که سرو کارش با قانون قبل از شهروندشدن بیفتد پرونده اش طولانی تر از 3 سال  خواهد بود . ولی مهم ان است که وکیل خوبی برای این دانشجوی ایرانی گرفته شود که بتواند سریع تر این موضوع را با گذاشتن تعهد نامه ( اگر شکایت شاکی نیست ) peace bond حل و فصل کنند . متاسفانه نشان می دهد دوستان ایرانی در شهر سنت جان در این مورد بسیار ضعیف عمل کردند و وی مدت 20 روز در زندان مانده است و باید زودتر با وثیقه ازاد می شد ه است

بنابراین بجای توصیه و یا نکوهش کردن برای انتشار خبر بهتر است با بجران های جامعه ایرانی در کانادا بهتر و بر اساس سیستم قضایی و اجتماعی کانادا عمل شود .

Iranian Canada news

آیرکا نیوز

https://goo.gl/hsd8G3

2 thoughts on “دانشجوی ایرانی دانشگاه مموریال با وثیقه از زندان سنت جان ازاد شد

 • ژوئن 8, 2020 at 2:18 ب.ظ
  Permalink

  سلام و عرض ادب .ایشان از جوان های بسیار درس خوان و نخبه هستند و با اشنایی کامل و نزدیکی که با ایشان داریم چنین صحبت هایی مطلقا با شخصیتشون مطابقت نداره و خواهشمندم از مدیر سایت که عکس و اسم این نخبه ایرانی برداشته بشه …لطفا هر چه سریعتر

  Reply
 • ژوئن 8, 2020 at 2:25 ب.ظ
  Permalink

  بیانیه توضیحی عضو هیت علمی دانشگاه مموریال در مورد دستگیری دانشجوی ایرانی تبار در شهر “سنت جان ” کانادا

   آوریل 22, 2017 Freelance Journalist  15 Comments

  بیانیه توضیحی عضو هیت علمی دانشگاه مموریال در مورد دستگیری دانشجوی ایرانی تبار در شهر “سنت جان ” کانادا

  اخبار ایرانیان کانادا _irca News- شنبه 22 اوریل 2017 – 3 اردی بهشت 96

    Statement by a faculty member of Memorial University on Phd student Massih AllahBakhshi   

  بنام خدا
  با سلام،
  درپی انتشار خبر کذب و ناقص با عنوان ” دستگیری دانشجوی ایرانی به خاطر اقدام شیطانی با دختر دانشجو در تپه های شهر سنت جان کانادا ” که موجب جریحه دار شدن قلبهای هموطنان داخل و خارج از کشور گردید،

  اینجانب عضو هیات علمی دانشگاه مموریال کانادا و استاد راهنمای دانشجوی دوره دکتری آقای مسیح الله بخشی وظیفه اخلاقی و وجدانی خود دیدم تا ضمن ارایه برخی اطلاعات در خصوص حادثه اتفاق افتاده، نهایت تاسف خود را از دروغ پردازی و بی بند و باری برخی رسانه نماها به اطلاع عموم رسانده و گامی هر چند کوچک در اعاده حیثیت این عزیز هموطن بردارم. بر خلاف سیاه نمایی زشت رسانه ای منتشر شده، مسیح الله بخشی دانشجویی نخبه، با اخلاق، با آبرو، متخصص، سر بزیر، مهربان، سخت کوش و با احساس مسوولیت فوق العاده بوده و در یکسال گذشته به عنوان دانشجوی دکتری اینجانب با دریافت بالاترین بورس تحصیلی از دولت کانادا در یکی از دشوارترین و پیچیده ترین پروژه های پژوهشی مهندسی در دانشگاه مموریال کانادا مشغول به تحصیل بوده است. انتشار وجود دختر دانشجو در حادثه بوجود آمده و موضوع آزار و اذیت کذب محض بوده و در این اتفاق دانشجو مسیح الله بخشی به همراه یکی دیگر از دانشجویان پسر بوده که صمیمی ترین دوست وی نیز میباشد و به هیچ عنوان هیچ نزاع و درگیری در بین نبوده است.

   

  بروز افسردگی بویژه در میان دانشجویان دکتری خارج از کشور بدلیل سختی های کار و تحصیل در غربت و دور از خانواده چیزتازه ای نیست و این مشکلی بوده که ظاهرا مسیح الله بخشی مدتی با آن درگیر بوده و تلاش میکرده است تا مانع اثرات منفی آن بر روی تحصیل و زندگی وی شود. در چنین شرایط روحی گاهی اتفاقات کوچکی مانند تغییرات دارویی یا تغییر شرایط زندگی میتواند منجر به بروز رفتارهای لحظه ای کاملا غیر ارادی و گاه خطرناک شود که متاسفانه در این مورد در یک شرایط زمانی و مکانی نا مناسب واقع شده و منجر به سقوط این دو دانشجوی عزیزاز لبه پرتگاه گردیده که به لطف خدا بطور معجزه آسایی از این حادثه نجات پیدا کرده اند که به جز چند خراش سطحی اتفاقی برای هیچ کدام از ایشان نیفتاده است.

  لذا موضوع اقدام عاقلانه و عامدانه به قتل به شکلی که منتشر شده به هیچ عنوان صحت نداشته بطوریکه دانشجوی آسیب دیده بارها به پلیس و مراجع قضایی اعلام نموده که شکایتی از مسیح الله بخشی نداشته و خود مستمرا پیگیر آزادی این دانشجوی هموطن میباشد. علی ای حال قوانین امنیتی و قضایی کشورکانادا همانند هر کشور دیگری ایجاب میکند که تمامی حواشی مساله بوجود آمده را با دقت تمام تحت بررسی قرار دهد که البته تلاشهای ایشان و نیز پیگیریهای شبانه روزی مسوولین دانشگاه مموریال در حمایت از این دانشجوی عزیز جای کمال قدردانی را دارد. لذا اینجانب در درجه اول به تمام کسانی که دانسته یا نا دانسته با انتشار اخبار کذب و ناقص و عکس نامبرده منجر به خدشه دار شدن آبروی این هم وطن عزیز گردیده اند توصیه مینمایم توبه نموده و برای جبران مافات و باز گرداندن اعتبار وی با انتشار این نامه تمام تلاش خود را بکار بندند. در درجه دوم به خانواده عزیز، دوستان و آشنایان آقای مسیح الله بخشی، این دانشجوی نخبه و با اخلاق ایرانی عرض میدارم که مسیح عزیزی است که مایه مباحات و سربلندی هر ایرانی است و نه مایه سر افکندگی. بنده به پدر و مادر محترم و رنجدیده مسیح به خاطر تربیت فرزندی با اخلاق، پر تلاش، و سر به زیر تبریک عرض مینمایم و ایشان را در این کوران حوادث دنیا به صبردعوت نموده یاد آور میشوم که این شرایط برای هر کسی ممکن است پیش آید. به امید روزی که بزودی مسیح به آغوش خانواده بازگردد و تلاشهای خالصانه و پر ثمر خویش را در زندگی از سر گیرد.
  با احترام
  ح.ش
  عضو ایرانی هیات علمی دانشگاه مموریال کانادا
  20 آوریل 2017
  سنت جونز – نیوفاندلند – کانادا

   

  Reply

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *