دولت برای تحویل خاوری ،موافقتنامه بین‌المللی با کانادا امضا کند- نماینده شهرضا

حیدرپورعضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:
دولت برای عودت خاوری، موافقتنامه بین‌المللی با کانادا امضا کند
ایرکانیوز به نقل از صدا و سیما- 31 ژانویه 2016- 11 بهمن 94

به نقل از خبرگزاری خانه ملت، عوض حیدرپور درخصوص تاثیر برقراری و بهبود ارتباط بین ایران و کانادا بر استرداد خاوری گفت: برای چنین اقداماتی باید قراردادهای دوجانبه بین کشورها با عنوان مبادله متهمان و مجرمان منعقد شده باشد که بین ایران و کانادا چنین قراردادی وجود ندارد تا بتوانیم از این طریق خاوری را به کشور برگردانیم.

نماینده مردم شهررضا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش کشور کانادا برای بهبود روابط با ایران اظهار داشت: نمی توان برای تلاش کانادا، پیش شرطی برای عودت خاوری در نظر گرفت، چنین کاری در عرف دیپلماسی وجود ندارد و از سوی دیگر متهمان زیادی در کشورهای مختلف وجود دارند که برای استرداد آنها باید از راه قانون جلو رفت.
KHAVARI

این نماینده پیشنهاد داد: بهترین کار این است که دولت با کانادا یک توافقنامه دوجانبه برای مبادله متهمان منعقد و آن را برای تصویب به مجلس ارسال کند تا با طی شدن مراحل قانونی، فضا و فرصتی برای پیگیری پرونده خاوری و بازگرداندن او ایجاد شود.

حیدرپور در خصوص تمایل دولت کانادا برای عودت خاوری تاکید کرد: از آنجا که احتمال دارد کانادا هم به مجرمانی در ایران داشته باشد که خواهان استرداد آنها باشد، تصور می کنم این کشور نیز با چنین توافقی، موافق باشد هر چند چنین توافقنامه هایی در عرف دیپلماتیک پذیرفته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برجام تاثیر بسزایی در تمایل کانادا برای برقراری ارتباط با ایران داشت، گفت: امیدواریم بر اساس تلاش های قوه قضاییه و پلیس بین الملل مجوزات لازم برای عودت خاوری و روشن شدن نقاط ابهام پرونده اختلاس 3000 میلیارد تومانی مشخص شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *