دولت لیبرال ترودو ، به درخواست ناتینیاهو ، ایران را در لیست تروریستی 2017 نگهداشت

دولت لیبرال ترودو ، به درخواست ناتینیاهو ، ایران را در لیست تروریستی  2017نگهداشت

دو نماینده ایرانی تبار حزب لیبرال  مجید جوهری  ( ریچموند هیل ) که در سفر پارلمانی به بلا روس می باشد و علی احساسی ( ویلودیل – تورنتو  ) و خانم الیسیوف( ریچموندهیل شمالی ) در مورد تغییر موضع ترودو هنوز اعلام نظر نکرده اند . 

  JUSTN TRUDEAU LIBERAL KEPT IRAN IN TERRORIST LIST BY NETANYAH REQUEST FOLLOWING HARPER  

ایرکانیوز -iRCA NEWS- اخبار ایرانیان کانادا _ سه شنبه 4 جولای 2017 – 13 تیر 96

تزودو ناتینیاهو
ترودو ناتینیاهو

پایگاه خبری «وایس» vice نوشت دولت لییرال جاستین ترودو و وزیر امور خارجه وی کریستیا فری لند  نام ایران را در فهرست «دولت‌های حامی تروریسم» حفظ کرده است.

: وزارت خارجه کانادا در بیانیه‌ای اخیراً اعلام کرده که پس از انجام بررسی‌های لازم به این نتیجه رسیده که نام ایران و سوریه را در فهرست کشورهای حامی «تروریسم» حفظ کند.

وزارت خارجه کانادا سال 2012 در زمان هارپر  مجافظه کاردر استانه  سفر ناتینیاهو  نخست وزیر اسراییل به کانادا  ایران را درلیست تروریستی قرار داد و سازمان مجاهدین خلق را از لیست تروریستی خارچ کرد.

قوانین کانادا، وزارت خارجه این کشور را ملزم می‌کند هر دو سال این فهرست را بررسی کرده و تعیین کند که آیا هنوز «دلایل منطقی» برای باقی ماندن نام کشورها در فهرست مورد نظر وجود دارند یا خیر.

وزارت خارجه کانادا در بیانیه‌ای به تاریخ 20 ژوئن 2017 نتایج این بررسی برای سال 2016 را اعلام کرده و نوشته پس از اتمام بررسی‌ها بر روی این این فهرست به این نتیجه رسیده که نام ایران و سوریه را کماکان جزو «دولت‌های خارجی حامی تروریسم» حفظ کند.   جاستین ترودو در جون 2015 در جریانات انتخابات قول داده بود که رابطه با ایران را از سربگیرد . وی در حالی که دولت اکثریتی را در دست دارد و در غیاب رهبری حزب محافظه کار می توانست قانون  تروریست بودن ایران را لغو کند ، نه تنها اینکار را نکرد بلکه وزیر امورخارجه استفان دیون را که خواهان از سر گیری ارتباط با ایران بود را با یک وزیر جوان و بی تجریه کریستا فری لند که ضدر روس هست تعویض کرد .

جامعه ایرانی حداقل در پیروزی 5 نماینده لیبرال در کانادا منجمله دو تا در تورنتو و ریچموندهیل  نقش پررنگی داشتند .  چاستین ترودو روابط بسیار گرمی با ناتییناهو  و رابطه سود اوری 19 میلیارد دلار ی با عربستان سعودی  که یکی از حامیان اصلی تروریسم و داعش در منطقه بود ، دارد .
ترودو چند ماه پیش به اسراییل سفر کرد .
دادگاه تجدید نظر استان «انتاریو» روز دوشنبه به استناد همین نتیجه‌گیری وزارت خارجه کانادا حکم به قابل مصادره بودن 1.7 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در کانادا به نفع یک امریکایی که در سال 2002 در انفجار حماس در دانشگاه در اسراییل کشته شده بود ، رای داد .
پایگاه خبری «وایس» هم روز سه‌شنبه با اشاره به اینکه دولت کانادا نام ایران را در فهرست «دولت‌های حامی تروریسم» حفظ کرده نوشته است: «باقی ماندن نام ایران در فهرست حامیان تروریسم، راه را برای برقراری مجدد روابط دیپلماتیک ایران و کانادا ناهموار می‌کند.»
دو نماینده ایرانی تبار حزب لیبرال  مجید جوهری ( ریچموند هیل ) که در سفر پارلمانی به بلا روس می باشد و علی احساسی ( ویلودیل – تورنتو  ) و خانم الیوف ( ریچموندهیل شمالی ) در مورد تغییر موضع ترودو هنوز اعلام نظر نکرده اند .

The Canadian government opted last month to continue listing Iran as a state supportive of terrorism, which will continue to keep relationships between Ottawa and Tehran virtually non-existent.

Being included on the list is an unenviable position for a foreign state, as those listed on it — currently just Iran and Syria — do not enjoy immunity when it comes to terrorism-related crimes. Normally, under international law, the courts of one state cannot allow legal action against another nation.

Iran has openly supported Hamas and Hizbollah in recent years.

The decision to keep Iran on that list was announced on Friday ahead of the Canada Day long weekend. The government must review the list every two years.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *