رابطه بین زندگی در نزدیکی اتوبان و ترافیک با افزایش درصد فراموشی

آلاینده های هوا، به ویژه آنهایی که با ترافیک خودرو پیوند خورده اند، برای سلامت انسان مضر هستند. اما تیمی از پژوهشگران مرکز سلامت عمومی کانادا چگونگی تاثیر این آلاینده ها بر مغز را مورد بررسی قرار داده اند

اخبار ایرانیان کانادا -irca News- چهارشنبه 18 ژانویه 2017 -29 دی 95

به نقل از سی بی سی

Dementia risk linked to living close to high-traffic roads

Air pollutants could be a factor, but hypothesis remains unproven

اگر در نزدیکی یک یک خیابان یا بزرگراه اصلی و شلوغ زندگی می کنید، بهتر است توجه ویژه ای به این مطلب داشته باشید. مطالعه ای جدید پیوند بین آغاز زوال عقل و نزدیکی محل اقامت به ترافیک بزرگراه را نشان داده است.

 آلاینده های هوا، به ویژه آنهایی که با ترافیک خودرو پیوند خورده اند، برای سلامت انسان مضر هستند. اما تیمی از پژوهشگران مرکز سلامت عمومی کانادا چگونگی تاثیر این آلاینده ها بر مغز را مورد بررسی قرار داده اند. در این مطالعه، پژوهشگران شرایط هفت میلیون بزرگسال که در بازه سنی 20 تا 85 سال قرار داشتند را دنبال کردند. این افراد بین سال های 2002 تا 2012 در شهر اونتاریو ساکن بوده اند.

با استفاده از کد پستی، پژوهشگران قادر به شناسایی افرادی بودند که نزدیک به جاده های اصلی زندگی می کردند. تیم پژوهشی سپس این داده ها را با سوابق پزشکی هر فرد مقایسه کرد و به طور ویژه در پی سه بیماری عصبی – بیماری پارکینسون، بیماری ام‌اس و زوال عقل بود.

پژوهشگران ارتباطی بین زندگی کردن در نزدیکی یک بزرگراه و احتمال ابتلای یک فرد به بیماری پارکینسون یا ام‌اس نیافتند، احتمالا به دلیل این که احتمال ابتلا به این بیماری ها بسیار کم است. اما پژوهشگران رابطه ای بین زندگی در نزدیکی بزرگراه و احتمال ابتلا به زوال عقل مشاهده کردند.

ری کوپس یکی از مولفان این مطالعه و اعضای تیم پژوهشی وی دریافتند که زندگی در فاصله 50 متری از یک بزرگراه احتمال ابتلا به زوال عقل در یک فرد را به میزان چهار درصد افزایش می دهد. این احتمال با افزایش فاصله محل اقامت از بزرگراه کاهش می یافت. احتمال ابتلا به زوال عقل در میان افرادی که تا فاصله 100 متری از یک بزرگراه ساکن بودند، چهار درصد بیشتر بود. این احتمال برای افرادی که در بازه 101 تا 200 متر از یک بزرگراه زندگی می کردند به دو درصد کاهش می یافت. در فواصل بیشتر از 200 متر نیز افزایش خطر ابتلا به زوال عقل قابل اغماض بود.

ارتباط بین خطر ابتلا به زوال عقل و نزدیکی محل سکونت به یک بزرگراه حتی پس از آن که پژوهشگران عواملی مانند تحصیلات، شاخص توده بدنی، سیگار کشیدن یا وضعیت اجتماعی‌اقتصادی را نیز مد نظر قرار دادند، همچنان قوی بود.

در گام بعدی، پژوهشگران امیدوارند آلاینده ویژه ای که مسئول این پیوند است، یا این که آیا صدا نیز در این زمینه نقش ایفا می کند را مشخص سازند.

In Wednesday’s issue of The Lancet, Dr. Ray Copes and his team said they had found that living close to heavy traffic was associated with a higher incidence of dementia, but not Parkinson’s or multiple sclerosis (MS).

The study can’t prove cause and effect.

Fine particles from vehicle pollution can be absorbed into the lungs and are associated with inflammation linked to the onset of cardiac and respiratory diseases, Copes noted. It’s plausible that air pollutants could also affect the central nervous system and cause dementia, but that hypothesis hasn’t been proven.

“Our study suggests that there is a link between exposure to traffic pollution and risk of dementia,” Copes said in an interview. “Obviously other factors are important as well, but there’s likely a role for traffic pollution as one of the factors in developing dementia.”

Between 2001 and 2012, more than 243,000 incident cases of dementia were identified.

For those living within 50 metres of Ontario’s 400 series highways or other major arterial roads in cities, the dementia risk increased by seven per cent, which Copes called modest but significant, given how common the disease is.

ترجمه از عصر ایران

https://goo.gl/3hiYkLIranian Canada News

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *