راب فورد شهردار سابق پرحاشیه و عضو شورای شهر تورنتو براثر سرطان در گذشت

راب فورد شهردار سابق در سن 46 سالگی ، بعداز 16 ماه مبارزه با سرطان درگذشت
ایرکانیوز- سعید سلطانپور – سه شنبه 22 مارچ 2016 برابر با 3 فروردین 95

راب فورد عضو شورای شهر تورنتو از منطقه اتو بیکوک در سال 2010 توانست رقیب خود جورج اسمیترمن را با اختلاف زیادی شکست دهد .
راب فورد یک و نیم سال بعداز شهردار شدنش ، فیلم کراک کشیدنش به رسانه ها کشید . روزنامه تورنتو استار ماه ها روی این موضوع تمرکز کرد .
راب فورد هیچ گاه استعفا نکرد . به این دلیل نام تورنتو در تمامی دنیا بر سرزبانها افتاد . وی با چند سومالیایی تبار کانادایی مواد کشیده بود . پلیس تورنتو یک میلیون دلار هزینه تعقیب و مراقبت راب فورد برای جمع اوری مدرک علیه وی شد . ولی سرانجام وی را دستگیر نکرد .
یکی از افرادی که بخاطر بدست اوردن فیلم کراک راب فورد از موادفروشها ، دستگیر شد یک ایرانی کانادایی بود
ریس روابط عمومی راب فورد هم یک جوان ایرانی کانادا یی بنام امین مسعودی بود که در سال 2015 بالاتر از 100 هزار دستمزد گرفته بود . امین مسعودی تا اخرین لحظه با راب فورد ماند . یکی از افراد تیم راب فورد هم کیا نجاتیان بود .
amin mashoud i -rob ford
Amin Massoudi with Rob Ford. Photo via Sun News.

کیا نجاتیان در اواخر ماه مه سال 2013 راب فورد را ترک کرد

کیا نجاتیان
کیا نجاتیان

البته راب فورد که با قول مبارزه با فساد در شهرداری و حسابرسی در بودجه شهردار شده بود ، توانست جمع اوری زباله بخش غربی یانگ رابا 10 میلیون دلار ارزان تربه بخش خصوصی واگذار کند . وی مالیات 60 دلاری ماشین های تورنتو را لغو کرد . فورد با افزایش مالیات مخالف بود . وی قصد داشت که ساعات کار کتابخانه ها را برای حفظ بودجه کاهش بدهد که مخالفت زیادی را در سراسر کانادا منجمله نویسنده مشهور کانادا مارگارت ارت ود را به همراه داشت که از ا ن عقب نشینی کرد .

وی طرفدار خط مترو ی زیرزمینی اگلینتون به اسکاربورو بود که با مخالفت روبرو شد.

راب فوزد دراوایل مدیریتش مدیر و اعضای هیت مدیره خانه های دولتی -شهرداری ( مترو هاژینگ ) را که سالها بود در این پست بود و میلیونها دلار در ان ریخت و پاش صورت می گرفت را اخراج کرد . این حرکت و دولتی کردن جمع اوری زباله با واکنش اتحادیه و رسانه هایی مانند تاتورنتو استار ر روبرو شد و تا اخرین ماه ها راب فور د ادامه داشت . راب فورد که حاضر به استعفا نبود از قدرتش به غنوان شهردار توسط اعضای انجمن شهر خلع شد و تنها به عنوان شهردار باقی ماند. روزانه تا 50 دوربین و خبرنگار در دفتر وی برای پوشش خبری از صبح تا شب حصور داشتند .

پلیس تورنتو یک میلیون دلار هزینه تعقیب و مراقبت راب فورد برای جمع اوری مدرک علیه وی شد . ولی سرانجام وی را دستگیر نکرد .

راب فورد در انتخابات شهرداری تورنتو در 2014 در برابر جان توری ( محافظه کار ) و اولیویا چاو ( ان دی پی ) قرار گرفت و در نظر سنجی ها از ان دو رقیب جلو تر بود .
وی یک ماه قبل از رای گیری به بیماری سرطان مبتلا شد و مجبور شد برای مداوا از دور رقابت خارج شود .
برادر وی داگ فورذ به جای وی برای نامزدی شهرداری ثبت نام کرد و با درصد کمی به جان توری که حمایت حزب لییرال و ورزای دولت انتاریو را برخلاف سنت همیشگی سیاسی استانی را داشت ، باخت .
راب فورد براحتی در حالیکه در بیمارستان بود از حوزه انتخاباتی خود به عنوان عضو شورای شهر انتخاب شد .

راب فورد معالجاتش بالاو پایین داشت ولی این روزهای اخر مداوا جواب نداشت . بطوریکه برای بجث در مورد بودجه شهرداری 2016 وی علیرغم بیماری به شهرداری امد ولی نتوانست در جلسه بر خلاف جان توری صحبت کند .

راب فورد سیاست شهرداری تورنتو را عوض کرد . شهرداری را تا حدودی در مورد پول مردم پاسخگو کرد ولی همچنان شهرداری تورنتو با نزدیک 30 هزار کارمند یکی بزرگترین کارفرمای کانادا بعداز دولت فدرال محسوب می شود که اکثریت بودجه را که از مالیات خانه ها تامین می شود را در بر می گیرد .
از راب فورد 2 فرزند و همسرش باقی مانده اند . پدروی نماینده مجلس انتاریو بود .

دوبار با راب فورد مصاحبه در سال 2010 در جریان انتخابات شهردارتلویزیونی کرده بودم .

saeed soltanpour with Rob FOrd سعید سلطانپور با راب فورد
saeed soltanpour with Rob FOrd
سعید سلطانپور با راب فورد

saeed-rob ford-sep2010

سعید سلطانپور با راب فورد ( شهردار سابق تورنتو ) عضو شورای شهر
اخبار ایرانیان کانادا Iranian Canadian News

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *