رای مجلس انتاریو به پایان ا‌عتصاب ۱۲ هزار استاد و کارمندان ۲۴ کالج انتاریو Ontario college strike ends as back-to-work legislation passed

رای مجلس انتاریو به پایان ا‌عتصاب ۱۲ هزار استاد و کارمندان ۲۴ کالج انتاریو

Ontario college strike ends as back-to-work legislation passed

Thousands of college students expected to return to class Tuesday

ایرکانیوز- اخبار ایرانیان کانادا – irca News- یکشنبه 19 نوامبر 2017 – 28 آبان 96

سعید سلطانپور – مجلس انتاریو در نشست فوق العاده روز یکشنبه دور سوم لایجه غیر قانونی کردن اعتصاب 12 هزار استاد و استاد یار 24 کالج انتاریو را را تضویب کرد . این طرح 39 به 18 تصویب شد .  رضا مریدی وزیر سابق اموزش عالی انتاریو و نماینده لیبرال از شهر ریچموندهیل به این لایجه همراه با حزب لیبرال و محافظه کار رای مثبت داد . حزب ان دی پی به این لایجه رای نه داد . بر اساس این لایجه استادان و استادیاران و کارمندان اعتصابی به محل کار خود در روز دوشنبه 19 نوامبر 2017 بازخواهند گشت . 500 هزار دانشجو که در میان انها  هزاران  ایرانی تبار وجود دارند ، از روز سه شنبه به کلاسهای درس بازخواهند گشت . بر اساس بیانیه کالج ها ، تعطیلات زمستانی و کریسمس دانشجویان برای جبران درسهای عقب افتاده کوتاه خواهد بود . دانشجویان بین المللی در این میان ضرر مالی زیادی را متقبل شده اند .

اعتصاب 5 هفته ادامه داشت .  استادان اعتصابی طرح دولت را با 80 درصد رای در روز چهارشنبه رد کردند . با افزایش حقوق به مبلغ 2 درصد برای دو سال موافقت شد ولی کمیسیون نظارت بر کالج ها که مسولیت مذاکره از طرف دولت لیبرال کاتلین وین  را بر عهده دارد با تقاضای اتحادیه برای حفظ شغل ها و استخدام استادان تمام وقت بجای استادان پاره وقت قرار دادی به بهانه کم بود پول مخالفت کرد . دولت روز 5 شنبه طرح 6 صفحه ای برای پایان دادن به اعتضاب را به مجلس برد که با مخالفت حزب ان دی پی روبرو شد و مجبور شد روند قانونی سه دور طرح لایحه در مجلس را طی کند .حزب محافظه کار  نیز از طرح لیبرالها حمایت کرده بود .  به این دلیل نمایندگان روز شنبه و یکشنبه در مجلس حضور پیدا کردند .

این‌یک‌شکست برای استادان واتحادیه کارمندان دولت انتاریو  OPSEU محسوب میشود . در مدت 5 هفته هیچ حقوقی به این افراد تعلق نمی گیرد تنها اتحادیه مبلغ خیلی کمی پول تو چییبی به اعتضابیون می دهد .

یکی از اشتباهات محاسبه اتحادیه آپ سی یو در مورد طولانی شدن اعتصاب این بود که هر چند نیم میلیون دانشجو بلاتکلیف بودند بسیاری از این دانشچویان علاقه ای به شرکت د رانتخابات ندارند .  بر خلاف عجله ای که خانم دب ماتیو  معاون  کاتلین وین ریس دولت لیبرال انتاریو در سال گذشته برای توافق دو ساله با معلمان مدارس و دبیرستانها که بار مالی 200 میلیون دلاری برای دولت داشت ، داشتند . انها عجله ای برای دخالت در این مورد نداشتند .

کاتلین وین - دب ماتیو
کاتلین وین – دب ماتیو

در مورد مدارس و دبیرستانها انها هم رای دهننده نیستند ولی درصد بالایی از پدران و مادران در صورت اعتصاب معلمان با مشکلات جدی نگهداری بچه ها در خانه روبرو می شدند که نارضایتی شدیدی علیه دولت لیبرال بوجود می اورد. یا این کار عملا دولت لیبرال وین اتحادیه معلمان را در کنار خود دارد در حالیکه اتحادیه اپ سی یو در انتخابات 2018 علیه انها خواهد بود .

MPP who vote YES

Anderson Arnott Bailey Barrett Berardinetti Bradley Chan Chiarelli Cho Clark Coe Del Duca Dong Fedeli Flynn Fraser Hardeman Hillier Jaczek Jones Kiwala Lalonde MacCharles Matthews Mauro McGarry McMahon McNaughton Miller (Parry Sound-Muskoka) Reza Moridi  -Nicholls Pettapiece Rinaldi Sandals Vernile Walker Wilson Wynne Yakabuski NAYS / CONTRE – 18

MPP who voted NO

Armstrong Bisson DiNovo Fife Forster French Gates Gélinas Gretzky Horwath MacLaren Mantha Miller (Hamilton East-Stoney Creek) Natyshak Sattler Tabuns Taylor Vanthof The Bill passed. Le projet de loi est adopté.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *