زمان داروهای ژنریک ارزان تر برای همه مردم کانادا

زمان خرید ارزان تر داروهای ژنریک توسط دولتهای استانی و دارو برای همه کانادایی ها
.
ایرکانیوز به نقل از تورنتو استار- 17 فوریه 2016 برابر با 28 بهمن 94
دکتر رضا عطاران – می نویسد
زبان آلمانی پر از اسم های غیر قابل مقایسه است، مانند ” این صورتی هست که سیلی می خواهد ”
Backpfeifengesicht
احتمالا د رفکر من و شما وقتی که مارتین شکریل ، ریس داروسازی قیمت قرصی را که ارزان بود را یک شبه 750 دلار اعلا م کرد ، ضرب المثل آلمانی بود .
البته در کانادا از این شرکتهای داروسازی کم نیستند یکی کمپانی والینت هست که یک شبه داروهای ژنریک را قیمتش را تا 2500 برابر بالا برد . VALEANT
سازمان نظارت بر قیمت گذاری داروهای ژنریک کانادا اخیرا گزارشی را منتشر کرده است . بر اسا س گزارش ، قیمت داروهای ژنریک بطور متوسط از 19 تا 31 درصد گران تر ازآمریکا – اروپا و استرلیا و نیوزیلند هست
با توجه به هزینه سالانه 5.4 میلیار دلاری داروهای ژنریک در کانادا ، این رقم می تواند بین 1 میلیارد دلار تا 1.67 میلیار د دلار صرفه جویی شود . یعنی هر کانادایی 28 تا 49 دلار از جیبیش می رود .
ازانجا که استان های کانادا بجای مذاکره و چانه زنی ، هر قیمتی را که شرکتهای داروسازی تعیین می کنند را می پذیرند .
اگر قیمت داروی اصلی یک دلار باشد انتاریو 25 سنت برای داروی ژنریک می پردازد . هیچ رقابتی هم در
میان نیست .
سخه Apotex آموکسی سیلین، یک آنتی بیوتیک های اساسی است که همه ما انرا استفاه کرده ایم . ژنریک ساخت شرکت داروسازی اپو تکس رادولت نیوزیلند 0.039 $ به ازای هر 500 میلی گرم کپسول می پردازد، اما انتاریو 0.342 $ می پردازد 8 برابر بیشتر.
انرا به انتاریو 13 برابر بالاتر می فروشد Apotex آملودیپین، یک قرص 10 میلی گرم فشار خون را نیوزیلند 0.027 $ می پردازد ا انتاریو $ 0.359 می پردازد .
در حالیکه داروی ساخت انتاریو باید در کانادا ارزان تر از نیوزیلند باشد نه گرانتر . مخارج صادرات را ندارد .. تعداد درخواست انتاریو هم بیشتر از نیوزیلند هست . یعنی باید تخفیف بیشتری بگیرد .
ما باید برای خرید دارو از رقابت د ربازار داروسازی استفاده کنیم . دولت امریکا در مهد سرمایه داری و ازادی قیمت گذاری ، از این شیوه برای خرید استفاده می کند
در حال حاضر، یک فرصت سیاسی طلایی وجود دارد برای حل این مشکل، دکتر اریک هاسکینز، وزیر بهداشت انتاریو و دکتر جین فیلپات وزیر بهداشت فدرال. هر دو به عنوان پزشکان در فقیرترین بخش های آفریقا کار کره اند .
. هردوی انها با محدودیت بودجه اشنا هتسند . انها در خط اول تجدید احیای توافق بهداشت ملی بین استانها و دولت فدرال هستند که در دولت هارپر دچار مشکل شد .
یک گروه کاری جدید وزرای بهداشت کانادا برای دسترسی همگانی تر و منصفانه، دسترس مقرون به صرفه به داروهای مناسب تشکیل شده اند . دسترسی به این توافق سخت هست نه بخاطر اینکه اپوتکس با ان مخالف هست بلکه بخاطر ان 10 درصد از مردم کانادا که بعلت فقر دسترسی به دارو ندارند . ( در حدود 3 میلیون نفر در کانادا قدرت خرید دارو ندارند -پزشک مجانی هست – دارو در بیمارستان برای بیماران بستری شده مجانی هست ولی برای افرادی که بیمه خصوصی ندارند ، گران هست )
بلکه انها نمی خواهند وارد حریم بازار بیمه خصوصی شوند که دیگر کانادایی به ان وابسته هستند.

generic
چشم انداز وزیران بهداشت ، سزاوار حمایت از نخست وزیر وروسای دولتهای استانی کانادا هست . صرفه جویی میلیار دی از تخفیفی که از خرید دارو در بازار رقابتی مناقصه ای می شود بدست اورد را صرف خرید دارو برای فقیرها کنند . انوقت همه ما کانادایی می شویم .
پروفسور امیر عطاران – حقوقدان – پزشک – استاد حقوق و استاد پزشکی دانشگاه اتاوا -امیر عطاران برای حقوق بشر و علیه شکنجه و تبعبض علیه کانادایی ها و غیر کانادایی ها فعالیت می کند . تلاشهایی زیادی برای برداشتن امیر عطاران را از پست خود بدلیل افشاگری هایش شد که موفق نبوده است .
دکتر عطاران موضوع شکنجه زندانی های افغان که توسط ارتش کانادا دستگیر شده بودند ولی توسط نیروهای افغان در 2007 شکنجه شده بودند را با پیگیری به رسانه ها و مجلس کشاند . بر اساس این پیگیری سرانجام دولت کانادا در زمان وزرات پیتر مک کی وزیر دفاع وقت هارپر ، قراردادی با افغانستان امضا کرد که به موجب ان کانادایی ها زندانی ها را بعداز اننقال به بازداشتگاه های امنیتی افغانستان را نظارت خواهند کند که مورد شکنجه قرار نگیرند .
ترجمه : سعید سلطانپور
انجمن خبرنگاران و نویسندگان قومی آمریکا ی شمالی ( کانادا )
.

اخبار ایرانیان کانادا Iranian Canadian News
www.irca.news

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *