زیان های ایرانی ها در افت بازار مسکن تورنتو – کانادا – ضرر 70 هزار دلاری لغو قولنامه خانه

  زیان های ایرانی ها در افت بازار مسکن تورنتو – کانادا  ضرر 70 هزار دلاری لغو قولنامه خانه

   financial lost during housing Market in Toronto – Canada

ایرکانیوز- Irca news- چهارشنبه 23 اگوست 2017 – 1 شهریور 96

 سعید سلطانپور – در اوج قیمت خانه ها در تورنتو و انتاریو که ایرانیها همه سر میز ناها و شام از سودهای اسان و کلان در خرید و فروش مسکن ، صحبت بود ، اقای ” میم ” هم که 20 سال سابقه حضور در کانادا دارد را تشویق کرد که خانه دومی برای سرمایه گذاری بخرد . خانه اول این خانواده سالهای قبل در ارزانی خریده شده و تقریبا وامی از ان باقی نمانده است .

خانه ای را د رشهر مارکهام در حوالی خیابان واردن و های وی 7 که محل تمرکز چینی ها هست را به قیمت حدود یک میلیون و 300 هزار دلار از طریق یک مشاور املاک کم تجربه در زمان اوج بازار و قبل از وضع قوانین جدید  قولنامه می کند . قولنامه بدون شرط بازرسی خانه و بدون تایید وام توسط بانک . این پدیده ای بود که در ان دوران ، رایج بود و برخی از مشاورین املاک هم خریداران را برای بدست اوردن خانه مورد علاقه شان ، تشویق به برداشتن شرطها می کردند .

داغی بازار و افزایش روزانه قیمت خانه ها بر اثر بازی دلالها و سود جویان از یک سو ، بی عملی  دولت لیبرال انتاریو  خانم کاتلین وین که چشمانش را بر روند غیر اقتصادی و غیر عادی رشد خانه ، بسته بود ،از سوی دیگر ، سود جویی بانکها وموسسات خصوصی مانند هوم تراست که بدون پشتوانه مالی کافی و برخلاف دستورات بانک مرکزی و یدون تحقیق جدی در مورد سندهای ارائه شده به بانک در مورد  درامد خریداران ، هجوم سرمایه های  کلان و نه چندان معلوم چینی ها و ایرانی ها ،  تعداد ایرانیها یی را که بدون در نظر گرفتن ریسک بازار که توسط کارشنان اقتصادی و تنها به واسطه حرف های سر سفره ای و تقریبا غیر مستند ، برای پولدارشدن کوتاه مدت ، افزایش داد .

چند هفته پیش موعد نهایی کردن قرارداد خانه شد ( کلوزینگ  -closing ) –  مشاور وام با توجه به شرایط جدید بازار و سخت ترشدن وام ، دستمزد خودشان را برای گرفتن وام چند برابر کردند . اقای میم چاره ای نداشت جز پذیرش خواست انها . تا اینکه ارزیاب بانک برای قیمت گذاری خانه امد .

ارزیاب خانه ، اعلام کرد که خانه بیش از اندازه ( قارچ – Mold) دارد . بر اساس قانون ارزیابها موظفند که خانه های مذکور را اطلاع بدهند . بانک از دادن وام خودداری می کند .

هزینه پاکسازی قارچ از خانه ها بالا هست با ضافه اینکه بدلیل اینکه خانه می توانسته محل رشد ماری جوانا بوده باشد و یا عدم بازکردن پنجره ها برای جریان هوا و یا نداشتن هواکش در حمام ها  یا نم داشتن زیر زمین ، در طولانی مدت باعث گسترش قارچ شود .

مثلا برای صدور برگه عدم وجود باکتری قارچ در خانه رقمی برابر 4 هزار دلار درخواست می کنند .

بالاخره اقای میم با تلاش زیاد و وکیل با پرداخت 70 هزار دلار می تواند قولنامه خانه را فسخ کند .

اقای میم تنها فردی نیست که در این بازار ضرر مالی کرده است ، خبرهایی که متاسفانه بطور صحیح در رسانه های جامعه ایرانی در کانادا برای کسب تجریه ، جایی نوشته نمی شود .

شکی نیست که قیمت خانه مجددا رشد می کند. در حال حاضر قیمت پایه خانه ها همان مبنای سال 2016 می باشد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *