سازمان عفو زندانیان کانادا ، تروریست عامل بزرگترین کشتار تاریخ کانادا را عفو مشروط کرد .

27 ژانویه 2016- 7 بهمن 94 irca.news
سعید سلطانپور- تلویزیون راه حل
ایندرجیت سینگ ریات Inderjit Singh Reyat
که در سال 1985 بمبی که هواپیمای هندی پرواز 182 را از مونترال به مقصد لندن و دهلی را بر فرازآبهای ایرلند منفجر کرد ه بود ، را ساخت ، از زندان ازاد شد . در این انفجار 329 کشته شدند . از این عده 268 نفر کانادایی بودند . این انفجا ر در جون 23- 1985 اتفاق افتاد .
وزیر امنیت کانادا رالف گودل بلافاصله بعداز اعتراضات اعلام کرد که سازمان عفوزندانیان بر اساس قانون عمل کرده است و ایندرجیت سینگ ریات را که دوسوم از زندانش را تحمل کره بود را با شرایط سنگینی از زندان آزاد کرده است . و ایندرجیت سینگ ریات تهدیدی برای امنیت کانادایی ها نیست .ریاض عضو گروه شبه نظامی سیک بابار خالسا هست . این عملیات به تلافی عملیات ارتش هند در حمله به معبد طلایی سیک ها انجام شد. خانم ایندیرا گاندی نخست وزیر هند نیز به همین دلیل ترور شد .
Sikh militant groupBabbar Khalsa

خانواده های کشته شدگان انفجار می گویند ازادی ایندرجیت سینگ ریات که هیچ گاه همکارانش را که عضو گروه افراطی سیک که برای استقلال خالستان در هند مبارزه می کنند ، را در دادگاه معرفی نکرد . وی هیچگاه نیز از عملکرد خودش اظهار تاسف نکرده است . بنابراین ازادی وی پیام اشتباهی به تروریست ها و خشونت گراها می دهد . بسیاری از کامیونیتی سیک های در برییتیش کلمبیا و کانادا عملیات ترور را محکوم کرده بودند .

ایندرجیت سینگ ریات در یک حرکت دیگر و بمب گذاری در چمدان باعث قتل دو باربر فرودگاه در ژاپن شد .
ایندرجیت سینگ ریات تنها فردی بود که در این عملیات تروریستی در دادگاه محکوم شد. این محکومیت هم بدلیل اینکه ریات در دادگاه اولیه دروغ گفته بود و خانمی که به نفع وی شهادت داده بود ، بعداز سالها علیه وی درنزد پلیس شهادت داد و باعث شد که دادگاه جدیدی تشکیل شود . . ایندرجیت سینگ ریات در سال 2003 به اتهام قتل به 15 سال زندان محکوم شد . وی امروز از زندان ازاد شد .

airindia investigation
قربانیان این حادثه تلاش زیادی کردند که حقیقت را اشکار کنند ولی موفق نشدند . در سال 2006 کمیسیون حقیقت یاب به ریاست قاضی دادگاه عالی تشکیل شد . در این کمیسیون مشخص شد که بدلیل عدم هماهنگی و اختلاف بین پلیس فدرال کانادا وسازمان امنیت کانادا در دهه 1980 ، اطلاعات شان و خطر این جریان افراطی تروریستی را به یکدیگر و سازمانهای مربوطه حتی بعداز انفحار هم منتقل نکرده بودند . و این دوسازمان تلاشی برای جلوگیری از این فاجعه انجام نداده بودند .

یbanay yadbod dar canada بنای یادبود در تورنتو و ونکووربرای این قربانیان تاسیس شده است .
مسلما عدالت برای خانواده قربانیان انجام نشده است . این ضعف سیستم قضایی در کانادا هست .
از سوی دیگر باید به نکته مهم نیز اشاره کرد وقتی در سیستمی شکنجه نباشد ، بالطبع اعتراف گرفتن کار بسیار فنی و سختی هست . این نمونه هایی هست که برای ما ایرانی ها ، باید اموزنده باشد . یک مجموعه هست . شاید بی عدالتی در این گونه بهتر از عدالتی باشد که زیر شکنجه بدست بیاید . جای بحث این مقوله در جوامعی مانند ایران و هند بسیار ضرروی هست . چگونه می توان تعادل بین حق خواهی – عدالت و قانون و دمکراسی را برقرار کرد . ؟
پاسخ این سوالا ت را باید در خشونت دولتی ، عدم گفتگو ، افراطی گری و عدم باور به جان انسان جسنجو کرد .
تورنتو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *