شایعه پراکنی و خبر دروغ نشریه شهروند تورنتو

شایعه پراکنی و خبر دروغ نشریه شهروند تورنتو
ضرروت معذرت خواهی نشریه شهروند تورنتو بخاطر جعل خبرو تهمت علیه مجید جوهری نماینده فدرال مردم ریچموند هیل

بخش سیاسی -اخبار ایرانیان کانادا -irca news- پنج شنبه 24 نوامبر 2016- 4 آبان 95

False News and Defamation by Shahrvand publication against MP Majid Jowhari , Richmond Hill MP
Shahrvand Publication has to apologize to Jowhari and Iranian Canadian Community.

نشریه شهروند در شماره 1622 – 24 نوامبر 2016 برابر با 4 آذر 95 در صفحه شمازه 6 و سایت نشریه شهروند، مطلبی با عنوان ” درخواست یک خط هواپیمایی ایران برای پرواز مستقیم به کانادا ” چاپ کرده است . .
ایکاش خانم نسرین الماسی و آقای حسن زرهی ر صداقت و باورمندی به اصول رسانه ای داشته باشند و منبع این گزارش را برای خوانندگان خود منتشر کنند .
شهروند از چه منبع خبری دریافته است این هیذت ایرانی درخواست پرواز مستقیم یک هواپیمایی ایران به کانادا را در مذاکراتش با سازمان بین المللی هوانوردی را مطرح کرده اند .
اگر چنین خبری صحت داشت سازمانهای اطلاعاتی کانادا به خبرنگارانی در نشریاتی مانند نشنال پست کانادا انرا درز می دادند . چرا چنین خبری در هیچ رسانه اصلی کانادایی منتشر نشده است ؟
اصل خبر دیدار با هیت ایرانی توسط مجید جوهری اطلاع رسانی شده است . ولی اینکه شهروند چگونه با جعل خبر و تیتر وعکس جوهری با این گروه پارلمانی به خوانندگان چنین القا می کند که این تقاضا در دیداراین گروه با مجید جوهری مطرح شده است ، عمل زشت و برعلیه جامعه ایرانی در کانادا هست.
در روزنامه نگاری به این گونه خبرها ، خبر خاکستری گفته می شود که در نشریات دست چندمی در یک جای دنیا مطلبی با اهداف خاص سیاسی چاپ و منتشر می شود و سپس رسانه های اصلی با نقل ان خبر ، بزرگنمایی کرده و خبر دروغ ویا نادرستی را به مخاطبان خود انتقال می دهند . کاری که قرار است شهروند با چاپ این خبر خاکستری برای از ما بهتران به عنوان ” یک رسانه در جامعه ایران ” شود.

با آشنایی به شیوه صفحه بندی شهروند ، باید گفت تنظیم این خبر با شیوه تهیه خبر خانم فرح طاهری ، خانم نسرین الماسی وآقای حسن زرهی نبوده است . پس چه کسی این شایعه را تنظیم و به عنوان خبر به شهروند منتقل کرده که دران منتشر شده است .
هرچند خانم نسرین الماسی واقای حسن زرهی از نظر حقوقی در کانادا مسول دروغپردازی و تهمت هستند .

آیا داشتن هواپیماهای نو و سالم و ایمن حق مردم ایران که شما مدعی مبارزه برای زندگی بهتر انان هستید ، نیست . پس چگونه نسرین الماسی و حسن زرهی حاضرند خبر جعل کنند .
نشریه شهروند تورنتو می تواند به عنوان رسانه سیاسی با جمهوری اسلامی مبارزه کند ولی نمی تواند به هیچ وجه به جان شهروندان ایرانی را که بدلیل تحریم ها در سقوط هواپیماها کشته می شوند ،بی اعتنا باشد واز مسولیت چنین عملی شانه خالی کند .
نشریه شهروند و خانم نسرین الماسی و اقای حسن زرهی هم باید از مجید جوهری و هم از جامعه ایرانی بخاطر شایعه پراکنی و انتشار خبر دروغ برای اهداف سیاسی خاص معذرت خواهی کنند .
بارکج به مقصد نمی رسد .
خبر پراکنی دروغ توهین به مخاطبان خودتان و شعور رسانه ای شهروند و جامعه ایرانی کانادایی هست .

jowhari-iran mp -mahan 2

درخواست یک خط هواپیمایی ایران برای پرواز مستقیم به کانادا
نوامبر 24, 2016 | جلد, خبر/ گزارش |
شهروند ـ هفته گذشته یک هیئت از سوی دولت جمهوری اسلامی متشکل از یوناتن بت کلیا، نماینده آشوریان در مجلس شورای جمهوری اسلامی، علیم یارمحمدی، نماینده زاهدان، مهرداد بائوج لاهوتی، نماینده لنگرود و علی بحرینی، دبیر کمیسیون عمران مجلس، برای دیدار با خانم فانک لیو، دبیر کل “ایکائو” که مقر اصلی آن در مونتریال است، به کانادا سفر کردند. این هیئت را که یوناتن بت کلیا سرپرستی می کرد، حسنعلی شهبازی لر، نماینده دائمی ایران در سازمان ایکائو همراهی می کرد.
سازمان بین‌المللی هوانوردی ICAO یکی از زیرمجموعه های سازمان ملل است که۱۹۱ کشور عضو آن هستند.
این سفر به منظور راه اندازی خط هوایی ماهان است که توسط آمریکا به اتهام حمل و نقل سلاح برای نیروهای جهادی حزب الله و ارتش سوریه و همچنین خدمات رسانی به نیروهای قدس سپاه پاسداران، تحت تحریم قرار دارد.
اگرچه هواپیمایی ماهان یک شرکت خصوصی است، اما سهامدار اصلی آن یکی از افراد وابسته به سپاه است.
این هیئت همچنین در سفر به تورنتو با مجید جوهری نماینده ایرانی تبار مجلس فدرال که پیش از این با بردن طوماری که از سوی کنگره ایرانیان تهیه شده بود، به پارلمان کانادا، خواهان عادی سازی روابط بین کانادا و ایران شده بود، ملاقات کرد.
گفتنی ست مجید جوهری برای عادی سازی روابط اقتصادی ـ سیاسی کانادا با جمهوری اسلامی تلاش زیادی می کند، که همین مسئله از سوی برخی از ایرانی ـ کانادایی ها، روزنامه نگاران کانادایی و حتی هم حزبی هایش مورد انتقاد قرار گرفته است که در این فعالیت ها به جای فشار بر روی دولت ایران فشار را روی حزب خودش و دولت کانادا با چشم پوشی از مسئله ی نقض حقوق بشر در ایران گذاشته است. البته علاوه بر مسئله نقض آشکار حقوق بشر توسط نظام جمهوری اسلامی، مناسبات اقتصادی ناسالم و غیرشفاف در نظام جمهوری اسلامی که می تواند تبعات سوئی برای جامعه کانادا و بخصوص ایرانی ـ کانادایی ها در بر داشته باشد، نیز موجب نگرانی بسیارانی در کانادا شده است.

از راست به چپ:حسنعلی شهبازی لر، نماینده دائمی جمهوری اسلامی در سازمان بین المللی هوانوردی؛ یوناتن بت کلیا نماینده جامعه آشوریان و کلدانیان در مجلس اسلامی – سرپرست هیئت؛مجید جوهری، نماینده پارلمان کانادا،علیم یارمحمدی، نماینده زاهدان، مهرداد بائوج لاهوتی، نماینده لنگرود؛ علی بحرینی، دبیر کمیسیون عمران مجلس
اشاره به ایرانی کانادایی هایی ست که نظام قضایی جمهوری اسلامی از آنان گروگانگیری می کند و از آنها به عنوان اهرم فشار برای پیشبرد مقاصد سیاسی خود استفاده می کند و نه تنها این که با تعیین وثیقه های نجومی از نظر اقتصادی و مالی موجبات آزار و اذیت ایرانیان و خانواده هایشان را فراهم می آورد. تازه ترین خبر در مورد این گونه اخاذی ها برمی گردد به رئیس قوه قضاییه صادق آملی لاریجانی که مبلغ ۲۵۰ میلیارد از وثیقه ها و ضمانت های مالی مردم را به ۶۳ حساب بانکی شخصی خود واریز کرده که سود ماهانه ی حاصله از آن ۲۰ میلیارد تومان است.
و اما هواپیمایی ماهان یک شرکت خصوصی است که در سال ۱۳۷۱ با دو فروند هواپیمای مسافربری تأسیس شد و سهامدار اصلی آن حسین مرعشی، پسرعموی عفت مرعشی، همسر اکبر هاشمی رفسنجانی و عضو هیئت موسس خیریه مولی الموحدین است. او در خصوص راه اندازی ماهان ایر چنین گفته است:
در دورانی که استاندار کرمان بودم متوجه کمبود امکانات هوایی شدم. یک روز در دفتر کار خودم نشسته بودم، که یکی از دوستان از دوبی تماس گرفت و گفت یک آقای مصری به نام ابراهیم کامل، چهار هواپیما دارد و می‌خواهد در ایران شرکت هواپیمایی تأسیس کند و سؤال کرد آیا شما آمادگی دارید این کار را در کرمان انجام دهید و من هم بدون درنگ و تأمل موافقت خودم را اعلام کردم. فوری به رئیس فرودگاه کرمان دستور لازم را دادم و فردای آن روز در سالن فرودگاه ما با طرف مصری نشستیم و مذاکره کردیم و قرار گذاشتیم یک شرکت مشترک به صورت پنجاه پنجاه تشکیل دهیم، به شرط آنکه سهم ایران را او تأمین مالی کند و از ما طلبکار باشد تا از درآمد شرکت آن را بردارد. یک ربع بیشتر مذاکره طول نکشید و در نهایت هم به توافق رسیدیم. بعد مطلع شدیم که دولت ایران در زمان شاه چند وام به دولت مصر داده بود که دولت مصر نتوانسته وام‌ها را به ایران بازپرداخت کند آقای کامل به ما گفتند اگر شما بتوانید موافقت طرف ایران را بگیرید، من هم موافقت طرف مصر را می‌گیرم تا این هواپیماها را به جای طلب به ایران بدهیم. من فوراً با دکتر نواب در وزارت اقتصاد تماس گرفتم و ایشان هم موضوع طلب ایران از مصر را تأیید کرد. دکتر نواب قبول کرد به جای طلب ایران هواپیما را از آقای کامل تحویل بگیریم. ایشان رفتند موافق دولت مصر را گرفتند ما هم اینجا به آقای دکتر نوربخش گزارش دادیم و آقای هاشمی را هم در جریان گذاشتم. در نهایت با استفاده از این امکان، مؤسسه مولی الموحدین مابه ازای ریالی را به دولت پرداخت کرد…”

گفتنی ست که در سال ۲۰۱۵ آمریکا یک شرکت عراقی و یک شرکت اماراتی را به خاطر کمک به شرکت هواپیمایی ماهان تحریم کرد به گفته وزارت دارایی آمریکا شرکت ناصر ایرلاینز به هواپیمایی ماهان برای خرید ۹ هواپیمای ایرباس کمک کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *