شیرینی جشن یکصد و پنجاهمین سال کانادا با تلخی ادامه تبعیض علیه جامعه ایرانی در کانادا

شیرینی یکصد و پنجاهمین سال ز کانادا با تلخی ادامه تبعیض علیه جامعه ایرانی

SWEETNESS OF CANADA 150TH ANNIVERSARY COMES WITH BITTERNESS OF DISCRIMINATION AGAINST IRANIAN COMMUNITY BY HARPER- TRUDEAU

اول جون 2017- 11 تیر 96

سعید سلطانپور -روز شنبه اول جولای 2017 یکصد و پناهمین سال کنفدراسیون کانادا را در حالی جشن می گیریم
که جامعه ایرانی در کانادا علیرغم قول انتخاباتی ژوئن 2015 جاستین ترودو رهبر حزب لیبرال و نخست وزیر فعلی کانادا ، همچنان مورد تبعیض سیسماتیک رژیم محافظه کاران کانادا  قرار دارد .
تبعیض بسیار روشن و ساده است در 150 مین سال کانادا چرا جامعه 300 هزار نفری ایرانی که عمدتا شهروندان کانادا هم محسوب میشوند باید برای خدمات کنسولی خود  صدها کیلومتر راه  به واشنگتن و انکارا بروند؟

 

saeed- trdueau

کانادا یکی از کشورهای قانونمند و با امنیت برای زندگی در جهان می باشد . هرچند ریشه های عمیق نژاد پرستی از بومیان گرفته تا اقلیتهای قومی و شهروندی و درجه بندی شده  و پلیس بصورت نانوشته وجود دارد ، ولی بخاطر تلاشهای فعالین اجتماعی و حقوق بشری ،  مسیر درستی را در پاسخ دادن به رفع تبعیض را در پیش گرفته است.  کانادا بطور رسمی دو تاریخ دارد یکی تاریخ کانادایی انگلیسی تبار و دیگری کانادای فرانسوی تبار و البته دو تاریخ غیر رسمی یکی تاریخ بومیان این سرزمین که کم و بیش به رسمیت شناخته شده است ولی هنوز در شرایط کشورهای محروم زندگی می کننند . و اخرین تاریخ ، تاریخ  اقلیتهای مهاجر رنگین پوست از سیک های هند دز قرن گذشته ، در چینی ها که خط راه اهن کانادا را ساختند  ، مهاجرت یهودیان در جنگ جهانی دوم بر اثر نسل کشی نازی ها  که بقول  اداره مهاجرت نخست وزیر مکنزی  کینگ که یک نفر یهودی هم زیادی هست

‘None is too many’: Memorial for Jews turned away from Canada in 1939

، تا ایتالیایی ها که تا دهه 70 در تورنتو نمی توانستند چند نفر در خیابان تجمع کنند و به زبان خود حرف بزنند .  تا 40 هزار تامیل های سری لانکا که در اثر جنگ داخلی با کشتی خود را به کانادا رساندند و ایرانیها که از سال 1357 با مهاجرت تعدادی از نفتی ها به البرتا شروع شدو الان  به مرزغیر رسمی  300 هزار نفر رسیده است .

به عنوان مثال ذر بخش بانکی بسیاری از کارمندان بانگها از اقلیت ها هستند . مدیران شعبه ها تک و توکی از اقلیت ها هستند در رده های بالای بانکی اکثرا سفید ها هستند که کنترل مالی کانادا را در دست دارند .

در حوزه سیاست هم تعدادی از نمایندگان رنگین پوست و یا ملیتهای مختلف در مجلس حضور دارند ولی سیاست های کلان در دست سفید های انگلیسی تبار هست .  و هنوز تمامی مدیران و سیاستمداران و حتی برای شهروندی کانادا با ید قسم وفاداری و خدمت به ملکه الیزابت پادشاه انگلیس بخورند . امتناع از ان می تواند تبعات قانونی داشته باشد هرچند سالهاست که اجرایی نمی شود مثلا 100 سال پیش در خیابان یانگ دو نفر را به جرم خیانت به ملکه اعدام کردند ولی قانون ان نیز لغو نشده است . راه طولانی در تعیین فرماندارکل کانادا در انتخابات توسط مردم کانادا وچو د دارد .
اگر کانادا یک کشور خوب برای زندگی است دلیل انرا باید در تلاشهای  سیاستمداران با درایت سیاسی و مستقل کانادایی مانند پیر ترودو  دانست که  هزاران  نفر از  اسیایی ها  عمدتا فرقه اسماعیلیه اخراجی از اوگاندا  توسط دیکتاتور عیدی امین را با تصویب  یک قانون ظرف 48 ساعت  در مجلس  در سال 1972  به کانادا اورد . این گروه یکی از موفق ترین مهاجران در زمینه های تجاری در کانادا محسوب می شوند . ساختن موزه هنرهای اسلامی  60 میلیون دلاری اقاخان د رتورنتو یکی از خدمات این گروه به کشور کانادا می باشد .  ترودوی پدر با بازکردن درب مهاجرت کانادا از   کانادای گمنام  سرزمین یخزده  دهه 70  را به کانادایی با شهرت جهانی در مهاجرت پذیری و تنوع ملیتها  در دهه 2000 تبدیل کرد .

trudeau-and-fidel-castro-arrival-in-havana-1976-mandatory

2- رهبر حزب ان دی پی  تامی داگلاس  Tommy Douglas   اولین دولت سوسیالیست د ر امریکای شمالی د راستان ساسکاچوان  که بهداشت رایگان را در سال 1962 برای همه به ارمغان اورد. طرح وی شرط حمایت  ان دی پی در مجلس فدرال از دولت  لیبرال پیر لستر پیرسون      Lester B . Pearsonبود که در سال 1966 تصویب کرد .    که اگر بهداشت عمومی و رایگان کانادا نبود ما چیزی در اندازه ها ی مکزیک و کشورهای در حال رشد بودیم . دعوای میلیارد دلاری جمهوری خواهان با تیم اوبا بر سر سرنوشت دهها میلیون امریکایی بر سر بهداشت نیمه عمومی در سال 2017 تقاوت  عمده سیاست  کانادا و امریکا هست

 

ـامی داگلاس - اولین رهبر حزب سوسیالیست ان دی پی
ـامی داگلاس – اولین رهبر حزب سوسیالیست ان دی پی
پیرسون نخست وزیر سابق کانادا
پیرسون نخست وزیر سابق کانادا

3-  ژان کریتین لیبرال که جلوی بوش ایستاد و حاضر نشد در اشغال عراق مشارکت کند . کاری که باعث خشم کاخ سفید شد ولی نتیجه حرکت درست ضد جنگ ان با گذشت زمان ، مشخص تر شده است .

chritien

 

4- برایان مالرونی  نخست وزیر محافظه کارطراح قرارداد ازاد تجاری بین کانادا – امریکا و مکزیک . قراردادی که امریکا و ترامپ بر سر ان دبه در اورده است .

مالرونی - بوش پدر و ریس جمهور مکزیک که بعدا به کانادا پناهنده شد
مالرونی – بوش پدر و ریس جمهور  فاسد مکزیک که بعدا به کانادا پناهنده شد

متاسفانه  هرروز که می گذرد بدلیل نفوذ لابی های شرکتهای بیمه و نفتی و اسلحه سازی و داروسازی  بر دولت کانادا ( چه محافظه کار چه لیبرال ) و استانی ، کانادا از مسیر تعادل و عدالت اجتماعی اقتصادی خارج می شود .
با ادامه سیاست جذب میلیونرهای مهاجردر زمان محافظه کاران هارپر که در عمل چین سهم عمده انرا پر کرده است ، و دولت ترودو هم آنرا ادامه داده است . وزیر اقتصاد کانادا  و  برییتیش کلمبیا و انتاریو در حالی چشمان خود را بر تسلط اژدهای سرخ بر زمین های کانادا بسته بودند که بی عملی انها در طی 3 سال  به عدم  حفاظت از اینده میلیونها نسل جوان  کانادایی انجامید .   نسل هایی که به دلیل سرازیر شدن پولهای نه چندان پاک از چین و ایران به کانادا بخصوص در شهرهایی مهاچر پذیر مانند  تورنتو و  شهرهای اطراف ان و شهر ونکورو ، قمیت مسکن مانند بادکنک به وضعیت بی سابقه ای رسیده است .  قمیت خانه نسبت به سال 2010 بیش از200 درصد رشد داشته است .  این در حالیست که دولت می توانست به سادگی با درخواست از بانکها برای ارسال قرارداد فروش خانه به اداره مالیات ، خرید و فروش و سود حاصله و مالیات انرا محاسبه کند ،
بیل مونرو  وزیر اقتصاد ترودو و ساکن تورنتو همچنان در مورد عدم دخالت دولت ترودو به بهانه اقتصاد ازاد ، اصرار دارد در حالیکه کانادا با این جهت گیری اقتصادی به نفع میلیونرها ، شاید توانسه است کمی رشد اقتصادی خود را که بستگی عمده ای به ساخت و سازدر انتاریو دارد را بیشتر کند ولی  عملا مسیر همسیایه جنوبی مان امریکا را طی کرده است که د ران اختلاف طبقاتی و نژادی و فقر  شدید تر می شود . هر جا که فقر و اختلاف طبقاتی شدید شود دران ناعدالتی ، نا هنجاری های اجتماعی ،فساد مالی و سیاسی در ان عمیق تر می شود .

در سال 2016 دولت کانادا 25 هزار پناهنده سوری را که تعداد 10 هزار نفر انها توسط مردم حمایت مالی شده بودند را به کانادا اورد این در حالی است که حداقل 4 میلیون نفر سوری بدلیل دخالت های خارجی ها در سوریه ،اوار ه شده اند .   در سال 2017 بر خلاف دوران پیر ترودو که مهاجران کم درامد و پناهندگان و دانشجویان ورودی اولیه کانادا بودند الان میلیونرها بجای این اقشار جا گرفته اند .  برخلاف انچه که دولت و یا طرفداران وارادات سرمایه ادعا می کنند ورود این سرمایه ها ضرروتا به نفع اقتصاد و ایجاد کار نبوده است . دولت می تواند فرم های مالیاتی این افراد را منتشر کند تا مشخص شود که ایا این افراد بیشتر از سیستم کانادا بهره مند شده اند تا مردم و اقتصاد کانادا ؟

بسیاری از مهاجران با سرمایه های اندک با تحصیلات بالا ، مجبور هستند  برای خودشان شغل ایجاد می کنند و با تلاش ایجاد شغل و افزایش ارزش افزوده به اقتصاد کانادا می شوند . نگاهی به صاحبان کسب و کار در خیابان یانگ و مجموعه های تجاری موید این نظر می باشد .

هزینه تحصیل دانشگاه ها بالاتر رفته است ، دانشچوبان با بدهی های سنگین از دانشگاه ها فارغ التحصیل میشوند در حالیکه برای درصد زیادی شغل مناسب با رشته تحصیلی دربازار کار وجود ندارد .

در بخش بهداشت نوبت متخصصین برای پایین نگاه داشنن هزینه های سنگین سیستم قدیمی پزشکی مانند استان انتاریو ، چندین ماه طول می کشد . این بخش در ده سال اینده مشکلات جدی خواهد داشت .

در بخش حمل ونقل در تورنتو تنها چند کیلومتر خط متروی جدیدی در این 30 سال ساخته شده است . ترافیک هر روز نفس گیر تر و رانندگان را کم تحمل تر می کند .در بخش جاده سازی در انتاریو ، در بخش اتوبان بیش از چندین کیلیومتر در شمال تورنتو امتداد 400 و 404 ساخته نشده است . در خود تورنتو که هیچ بزرگراهی در این 30 سال ساخته نشده است .

جمعیت این شهرها بدلیل مهاجرت افزایش سریع می یابد ولی تاسیسات زیربنایی و حمل و نقل عمومی ، در حد کلان شهرهای اروپایی نیست .

تعداد کسانی که باید قراردادی کار کنند هر روز ه زیادتر می شود و افراد حقوق چندانی که در دهه گذشته داشتند را از دست میدهند

دوران طلایی   کانادا بر خلاف انچه که ترودی جوان از طبقه متوسط سخن می گوید ، هر روز کمرنگ تر می شود برای جامعه ایرانی با خلف وعده ترودو که به وعده اش عمل نکرده است و همچنان صادرات به ایران حتی دارو د رگمرگ کانادا تعریف شده و ازاد نیست و می تواند مشکل ساز باشد در حالیکه در زمان گذشته برای هر صادراتی تنها باید از وزارت امور خارجه تقاضا می شد و انها مجوز انرا بعد از بررسی لازم صادر می کردند .

جامعه ایرانی باید در صحنه های مختلف اجتماعی سیاسی اقتصادی فرهنگی کانادا حضور منظم تر و بیشتری داشته باشد . هر چند توزیع خدمات متقابل ایرانیها با بخش علم در کانادا کم نیست بطور مثال همین هفته گذشته 32 دانشچوی رشته دکترا از دانشگاه پلی تکنیک مونترال در بین 172 نفر ایرانی تبار بودند . در همه دانشگا ه ها ایرانیها حضور دارند ولی برای تبادل علمی مجدودیت های زیادی با توجه به تحریم ها و نداشتن بخش کنسولی در تهران و اتاوا وجود دارد که به ضرر ایرانی ها تمام می شود . بنظر نمی اید جاستین ترودو مانند پدرش مستقل باشد .

Saeed Soltanpour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *