شهادت وریر دادگستری سابق لیبرال ، اینده سیاسی ترودو را تیره کرد ـJody Wilson testimony threw Trudeau under Bus

شهادت وریر دادگستری سابق لیبرال ، اینده سیاسی ترودو را تیره کرد    ـJody Wilson testimony Threw Trudeau under Bus

ایرکانیوز- چهارشنبه 27 فوریه 2019- 7اسفند 97

 

سعیدسلطانپور-عصر چهارشنبه ساعت 330 ّبعداز ظهر خانم جودی ویلسون وزیر سابق دادگستری لیبرال کانادا در کمیته دادگستری مجلس اتاوا حضور پیدا کرد . مراسم شهادت و پرسش و پاسخ نمایندگان کمیته که اکثریت آن در دست لیبرالها هست ، بطور مستقیم پخش شد .

trudeau -wilsonjody wilsonali ehsassi ـJody Wilson testimony put Trudeau under Bus

جاستین ترودو زیر فشار فزاینده سیاسی احزاب محافظه کار و ان دی پی روز دوسنبه محبور شد به خانم جودی ویلسون اجازه بدهد که در کمییته دادگستری در پرونده فساد مالی شرکت مهندسی اس ان سی شرکت کرده و جزییات بیشتری در مورد پرونده را به نمایندگان کمیته بدهد .  حودی ویلسون 35 دقیقه به طور مختصر و مشخص به 11 مورد از ملاقات و فشارهای سیاسی دفتر نخست وزیر ومسول ادارات و وزیر اقتصاد پل مونرو ، از دسامبر2018  تا زمان برکناری اش از پست وزارت دادگستری  صحبت کرد .  هرچند ویلسون اظهار کرد که نخست وزیر لیبرال -ترودو – بطور مستقیم به وی در مورد رسیدن توافق دادستانی  ، برای رسیدن توافق برای چلوگیری از مجاکمه مدیران شرکت اس ان سی به اتهام رشوه 140 میلیون دلاری در پروژه یک میلیارد دلاری در لیبی به سران دولت قذافی ، حرفی نزده است . ولی وی مکرر گفت که دفتر نخست وزیر با وی و ریس دفتر ویلسون ،به وی فشار سیاسی وارد کردند که تصمیمش را تغییر بدهد  وی گفت به عنوان وزیر دادگستری نمی توانسته در نظر دادستان ، برای عدم توافق با شرکت اس ان سی ،دخالت کند و برای وی استقلال قوه قضا و دادگستری کانادا مهم است . و برای این موضوع پافشاری کرده است .

در این میان متاسفانه چند عضو لیبرال کمیته منجمله علی احساسی ، سعی کردند با طرح سوالات حاشیه ای ، اعتبار خانم ویلسون را زیر سوال ببرند. مثلایکی از نمایندگان زن لیبرال چند بار پرسید چرابه ترودو موضوع را نگفتی . ویلسون گفت ، گفتم باضافه اینکه  همه مسایل را به دلیل اینکه پرونده در دادگاه است نمی توانم بگویم . در مورد استعفا و بحث های درون کابینه نیز وی از طرف ترودو ، اجازه صحبت داده نشده بود . انها می گفتند اگر به ترودو اعتماد نداشته است پس چرا پست وزارت کهته سربازان را قبول کرده است .

ali ehsassi ـJody Wilson testimony put Trudeau under Bus

و استعفای وی بنوعی بر علیه ترودو طراحی شده است . علی احساسی که وکیل حقوقی هست ، در حالیکه باید از حقوق شهروندان کانادایی و عدالت خواهی و روشن شدن حقایق و مبارزه با نفوذ سیاسی در قوه قضاییه کانادا حمایت کند عملا با شیوه سوالات تحریک کننده ، سعی کرد که تناقض ویلسون را نشان بدهد . احساسی با طرح مسله اقتصادی و نفع توافق در پرونده برای کبک ،یکی از ابزارهای توافق یاد کند ولی فراموش کرده است که اگر قرار است بخاطر تهدید شرکت اس ان سی در انتقال دفتر مرکزی شرکت از کبک به جای دیگر ، چشم بر روی فساد مالی و رشوه خواری بین المللی و نیز در مناقصات ساختمانی  بیمارستان مونترال بسته شود ،و عدالت مورد معامله قرار بگیرد و قضییه سیاست در عدالت دخالت کند . پس چرا در مورد دستگیری مدیر شرکت ارتباطاتی چینی هواوی و تلاش برای استرداد به آمریکا ، که هم از نظر سیاسی و هم اقتصادی به رابطه کانادا و جین لطمه زده است ، دولت می گوید دادگستری کانادا مستقل است . . خانم ویلسون در حدود 4 ساعت با آرامش و تسلط کامل ، به سوالات نمایندگاان احزاب جواب داد .

اندره شی یر ،  رهبر حزب محافظه کار بعداز جلسه ، در مصاحبه با خبرنگاران ، خواستار استعفای ترودو شد . وی از پلیس کانادا خواست که در مورد نقش دفتر نخست وزیر ، در نفوذ سیاسی و اجرای عدالت در قوه قضاییه تحقیق کند .

andre shcre

جگمیت سینگ رهبر حزب ان دی پی ، خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب عمومی شد . وی گفت اظهارات خانم ویلسون کاملا منظقی بود و قابل پذیرش بود . وی گفت ,مایکل ورمیت ریس کارمندان دولت که قبلا در کمیته شرکت کرده بود و گفته بود که هیچ دخالتی در پرونده نشده است . ، حالا باید دوباره به کمیته خواسته شود ، و به سوالات جدیدتری پاسخ بدهد .  Michael Wernick says he never rebuked the former justice minister over her speeches.michael_wernick

 ریس رسانه ای جاستین ترودو هفته گذشته استعفا کرد .

این یک ضربه جدی به اعتبار سیاسی جاستین ترودو و دولت لیبرال بود . بعید هست که ترودو بتواند در انتخابات 2019 ، پیروز شود .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *