مجید جوهری نماینده مردم ریچموند هیل و طناب پوسیده کنگره ایرانیان

سعید سلطانپور

Majod Jowhari and Iranian Canadian congress collaboration positive but not practical

چرا نباید مجید جوهری به طناب پوسیده گروه سیاسی “کنگره ایرانیان کانادا ” اعتماد کند ؟
من در مورد کنگره و حرکت حاه طلبانه شان د رمورد طومار اینترنتی و ( بیانیه بازگشایی سفارت ) قبلا نوشته ام . هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. چرا؟
1- سازمان اسراییلی کانادایی سی ایر جی ای – اخر سال تعدادی از جوانان یهودی کانادایی را به اسراییل با هزینه خودش برده و در انجا روز دوم در مورد ایران صحبت کرده اند . . این دوره سه روزه بوده است . واقعا از برنامه ریزی درازمدت شان چیز یاد می گیرم و باید الگو جوامع اقلیتی دیگر مانند ایرانیها قرار بگیرند .
 
مجید جوهری خط درستی را در پیش گرفته است ولی ، اگر نتوانند گشایش کنسولگری را برقرار کند ، که با توجه به سخنان روزجمعه 15 دسامبر نخست وزیر ترودو در تورنتو استار که به این زودی ها منتظر بازگشایی وتجدید ارتباط نباشید ،، با توجه به تلاشهاو لابی گری رضا مریدی ، هماهنگ کننده جریان ضد جامعه ایرانی در کانادا ، جریان تحریم از راست تا اپورتونیست های چپ نما و همسو با لابی اسراییل د رکانادا فرصت بهتری در سال 2017 نخواهد بود . زیرا jمحافظه کاران در ماه مه رهبر جدیدشان را که بی شک بازهم ضد ایرانی خواهد بود انتخاب خواهند کرد و حملات گسترده و سازمان یافته تری را سازماندهی خواهند کرد .
 
سفیر وقت اسراییل هم در سفر با ترودو در یک هواپیما با نمایندگان گروه سی ای جی ای در مراسم ختم پرز 11 ساعت در رفت و11 ساعت هم در برگشت فرصت مخ زنی ترودو را که شهامت نه گفتن به لابی اسرایل را ندارد ،، داشته اند .
حالا این کنگره که تازه به گروه های قبلی برتری دارند ، همانقدر که ما از وضعیت دسته بندی ها و وزنه های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی جامعه ایرانی باخبر هستیم مقامات احزاب هم تا حدود زیادی به جامعه ایرانی اشراف اطلاعاتی دارند .
مثلا با ماهی یکبار جمع شدن کنگره در یک کافه برای عرق خوری به سبک کافه نادری در عصر اینترنت و داده ای گسترده و دوتا دوتا باهم حرف زدن سخت خواهد بود که در رجامعه ایرانی جدی گرفته شوند و یا توسط سیاستمداران کانادایی جدی گرفته شوند
بدلیل ضعف جامعه ایرانی از پولدارهایش مانند اتاق بازرگانی کانادا و ایران که 8 سال بوده جلسه نداشته است تا کنگره فعلی که از 15 ماه مه 2016 هیت مدیره یک دست انتخاب شده است ، تنها یک پتیشین در ماه سپتامبر مخفیانه راه اندازی کرده است .
 
 
ان د ی پی هم که رهبر ندارد و در عمل هم علاقه ای جدی به حمایت از ایرانی ها د رکانادا علیرغم تمامی ژست های چپ توماس مالکر ندارد. حتی اگر کنگره سیاوش نجفی را به مهمانی شام کنگره دعوت کند و وی قبل از رهبر ان دی پی انتاریو سخنرانی کند . کسی که تا کنون قدم جدی برای جامعه ایرانی در کانادا برنداشته است . ( حداقل اطلاع رسانی نشده است )
 
در امریکا هم با سوگند ترامپ در 20 ژآنویه و رابطه نه چندان گرم ترودو -ترامپ شرایط بازهم برای برقراری ارتباط و یا کنگره بهتر نخواهد شد .
 
حالا این کنگره فعلی که تازه به گروه های قبلی برتری دارند و اقلا طرفدار تحریم و وطن فروش نیستند ، ماهی یکبار در یک کافه عرق خوری می کنند ، همه دوتا دوتا باهم حرف می زنند ، می خواهند هم د رجامعه ایرانی جدی گرفته شوند و یا توسطسیاستمداران کانادایی جدی گرفته شوند .
یک مهمانی شام گذاشته اند 400 نفر بوده اند . نفری 96 دلار هزینه شام شده است بلیط 150 دلاری . سیاستمدارها که دعوت شده بودند که پول نداده اند . چقدر تواستند پول برای کنگره جمع کنند هنوز اعلام نشده است .
. برای پیروز شدن در یک مبارزه سیاسی ، شجاعت و دانش سیاسی و کارتیمی و ارتباط گسترده با اقشار مختلف جامعه ایرانی شروط اصلی هستند نمی شود با حریفی مانند لابی اسراییل در کانادا مبارزه سیاسی بدون پشتوانه مردمی -پولی – و رسانه و مقالات انگلیسی کرد . در حالیکه برخی از اعضای هیت مدیره کنگره وقتی اسم اسراییل بیاید پشت لبشان تب خال می زند که نکند برای برنامه انتخاباتی اینده شان مشکل ساز شود . درحالیکه بر خلاف انچه که بیرون نشان می دهند ، یک برنامه ریزی درست می تواوند بخشی قابل ملاحظه ای از یهودیان کاناا را در کنار جامعه ایرانی قرار دهد ؟ انها تاکنون تنها دروغهای رضا مریدی و گروه رجوی و رضا پهلوی را شنیده اند . تعادل قوا به نفع لابی اسراییل ذر کانادا نیست . یک بار انردر جلسه ای مفصل توضیح داده ام .
سیاست ماراتن هست هرکس به اخر خط برسدبرنده است نه  انانکه زیاد شعار میدهند و یا شعارهای تند می دهند ، در این 24 سال حضور در کانادا خیلی از این ادمها را دیده ایم که می ایند و می روند . جامعه ایرانی خواهد ماند انها که درکنار جامعه ایرانی که مظلوم واقع شده و حقش پایمال و مورد تبعیض قرار گرفته است ، همواره نامشان به نیکی برده خواهد شد.
انها هم که می خواهند تجارب گذشتگان را تکرار کنند ، پشیمانی حلالشان باد .
 
امیدوارم که تحلیلم اشتباه در بیاید .
ریچموندهیل – 31 دسامبر 2016- 11 دی 95

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *