معذرت خواهی بعض الود جاستین ترودو از بومیان اینو و اینو ویت ( نیو فانلند ) کانادا بخاطر ستم و رنج مدارس کلیسا- دولت – Tearful Justin Trudeau apologizes to N.L. Indigenous residential school survivors ‘

معذرت خواهی بعض الود  جاستین ترودو  از بومیان اینو  و اینو ویت ( نیو فانلند ) کانادا بخاطر ستم و رنج انان در مدارس کلیسا- دولت –

Tearful Justin Trudeau apologizes to N.L. Indigenous residential school survivors

‘The treatment of Indigenous children in residential schools is a dark and shameful chapter in our country’

ایرکانیوز_ irca News- اخبار ایرانیان کانادا – شنبه 25 نوامبر 2017 – 4 آذر 96

سعید سلطانپور – نخست وزیر لیبرال کانادا جاستین تردو به خاطر درد و رنجی که به دانش‌آموزان مدارس شبانه‌روزی نیوفوندلند وارد شده عذر خواهی کرد. جایستن ترودو این سخنان را در منطقه گوس بی ( (خلیج غاز) – هپی ولی ( دره  شاد )  استان نیوفانلند  در حالی که بعض گلویش را گرفته بود بیان کرد .  ترودو گفت که این روش استعمار گرانه و ستمگرانه ای بوده است . و یکی از برگهای سیاه تاریخ کانادا محسوب می شود .

بیش از 150 هزار کودک بومی ( سرخ پوست کانادایی )  در سالهای 1949 تا 1979 ( انقلاب ایران 1357)  از خانواده هایشان بزور گرفته شده و د رمدارس تحت کنترل دولت و کلیسا مجبور به  اموزش مسیحیت و زبان انگلیسی شدند . . 3 هزار کودک در این مدارس که توسط کلیسا و دولت وقت اداره می شد جان سپردند . به تعداد زیادی توسط کشیشان تجاوز جنسی شد و تعداد زیادی مورد ازار و خشونت فیزیکی قرار گرفته بودند . قبلا دولت محافظه کار هارپر در سال 2008 در پارلمان ار انها معذرت خواهی کرده بود . ولی بومیان اینو و اینویت جزوی از این گروه محسوب نشده بودند . امسال ترودو در منطقه خود مختار بومیان در شمال کانادا  ( نو نو وات ) از انها معذرت حواهی کرد . وی در این مراسم بعضش ترکید . دولت اینونو می گوید افراد بومی و قربانیان می توانند این معذرت خواهی را بپذیرند ولی ما نمی توانیم .

دولت لیبرال سال 2016 به توافق 50 میلیون دلار ی با 1000 نفر از قربانیان که اکنون در سن کهولت می باشند امضا کرده است .  نخست وزیر نیوفانلند ولابرادور Premier Dwight Ball دوایت بال نیز گفت این استان بزدوی معذرت خواهی رسمی را اعلام خواهد کرد .  بومیان قبایل Innu, Inuit اینو و اینویت در لابرادور ساکن هستند. 

Canadian PM Justin Trudeau has issued a formal apology to former residential school students in Newfoundland and Labrador.

Some 150,000 indigenous children over more than 100 years were separated from their families and forced to have a state-run education.

More than 3,000 children died while at the schools and others suffered physical, emotional or sexual abuse.

Survivors of five schools in the Atlantic province were left out of a previous 2008 national apology.

با استفاده از خبرگزاری ها

Saeed Soltanpour /Iranian Canada News

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *