نابسامانی جدی در سیستم تشخیص بیماری انتاریو Ontario health care system not functional properly

نابسامانی جدی در سیستم تشخیص بیماری انتاریو و طولانی بودن و پرخرج بودن هزینه درمان برای دولت -بیمار
ایرکانیوز-اخبار ایرانیان کانادا  – یکشنبه 11 جون 2017 – 21 خرداد 96
 
Ontario health care system not functional properly
 سعید سلطانپور – نشریه شهروند دوباره یک مصاحبه رپرتاژاگهی با رضا مریدی وزیر لیبرال انجام داده است – یعنی 14 سال دولت لیبرال د رانتاریو قدرت را در دست داشته است و ما 200 میلیارد دلار بدهی داریم یک کلمه از وی سوال نشد ه است . یا یک کلمه در مورد دهها موردمرگ و میر در بیمارستانها سوال نشده است .
نمونه اخیر ان که اقای ” ب ” استاد دانشگاه در انتاریو – از نابغه های المپیایی ایران 4 ماه بوده که شکم درد داشته است دکتر عمومی خانوادگی وی در تشخیص و یا معرفی وی به متخص تعلل میکند . هفته گذشته بالاخره به یک شهر رفتند که ازمایشات را سریع تر و نتیجه را زودتر اعلام می کند . نتیجه ازمایش بد بود . سرطان لوزالمعده پیشرفته این استاد جوان و مراکز درمانی سرطان که برای مداوا زمان بر هستند . زمانی که لحظه ها در مرگ و زندگی به شمار می ایند . 
2– ارشیا تبریزی وکیل جوان یک سالی بود که دل درد داشته است دکترمعالجش وی را قرص تجویز می کرده است . بعداز یک سال نزد یک دکتر ایرانی می رود وی می گوید برو و عکس بینداز. داستان وی را می دانید که دو سال با سرطان دست و پنجه نرم کرد و علیرغم هزینه های زیاد معالجه د رتگزاس که از عهده هر کسی بر نمی اید ، وی در چند ماه پیش در گذشت .
3- خانم اقدس ساکن می سی ساگا براثر سرطان رحم در بیمارستان شاهزاده مارگارت بستری و عمل و شیمی درمانی می شود . بعدازطی مداوا وی به خانه فرستاده می شود .برای یک سال از وی هیج معاینه مجددی نمی کنند . حال وی وخیم می شود به بیمارستان می سی ساگا می برند . بیمارستان قبول نمی کند می گویند چون سرطان در مارگارت انجام شده انها مسول ادامه ان هستند . بعداز چند روز وی در سال 2015 فوت کرد.
 
4- سعید نزد دکتر خانوادگی برای زانو دردش می رود. خانم دکتر ایرانی هست وی سعید را به نزد دکتر متخصص می فرستد . یک متخصص انرا رماتیسم تشخیص می دهد . بعد ا وی را به نزد دکتر متخصص ایرانی تبار اقای …. می فرسد .. به وی می گوید با زدن امپول که 800 دلار پول ان هست مشکل زانوی وی حل می شود . دکتر امپول را می زند .بعد هم برای ام ار ای اعزام می شود . یک سال می گذرد درد زانوهای بیمار دردناک تر و شدید تر می شود . پیگیری می کند اقای دکتر فراموش گرد ه بود که ام ار ای را رسیدگی کند . اکنون باید دو زانوی وی عمل جراجی شود که چند ماه در نوبت باید قرار بگیرد . در ضمن بعلت اینکه مایعی در بین زانوها نیست ، وی نباید از نردبان و یا پله بالا برود زیرا احتمال در رفتن کشک هست .
و از این نمونه ها کم نیست . از انجا که بهداشت باصطلاح مجانی است ولی پول ان از محل مالیات کسانی که کار قانونی می کنند و به دولت مالیات می دهند می باشد متاسفانه تقریبا حسا ب و کتاب در هزینه ها و نسخه نوشتن ها و عکس برداری ها و متخصصین نیست . از سال 2016 دولت انتاریو به پزشگان گفته است که تا حد ممکن از اعزام بیما ربه متخصصین خودداری کننند .
وضعیت اتاق عمل بیمارستان ها نیز که چندی پیش گزارشش در تورنتو استار منتشر شد . بسیاری از ساعات روز خالی است . اخر های هفته نیز تعطیل است .
سیستم بهداشتی انتاریو متعلق به همه هست همه باید نسبت به ان احساس مسولیت کنیم . این سیستم در ده سال اینده هم هزنیه بر و هم نا کارا خواهد شد .و زمینه برای دو درمان بهداشت خصوصی و عمومی ( پولدارها وکم درامد ها ) را فراهم خواهد کرد .
دکتر اریک هاسکین وزیر بهداشت کاتلین وین که در ازای حمایت از وی در کنگره رهبری حزب در 2013 باعث پیروزی وی بر رقیبش شد و سکان دار بودجه 34 میلیارد دلاری بهداشت انتاریو شد، چند سالی است که با اتحادیه پزشکان در حال مذاکره و چالش برای توافق بر سر دستمزد ها می باشد . نکته ای که مهم است مردم از این مذاکرات بی خبرند. دولت ها بدلیل سیاسی بودن سعی می کنند مسایل را پشت پرده حل کنند .
ایکاش نشریات جامعه ایرانی از مشکلات ایرانیها هم می نوشتند تا هم بتوان نسبت به اصلاح ان تلاش کرد و هم اینکه سیاستمداران  فرصت طلب و کم حافظه  در استانه انتخابات انتاریو ، همه چیز را گل و گلاب به تصویر بکشند و از طریق نشریات با چند صد دلار افکار عمومی را به سخره بگیرند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *