ناتو خواهان بازگشت ارتش کانادا به افغانستان ، تکرار تجربه شکست خورده سیاسی نظامی

سازمان نظامی ناتو خواستار بازگشت نیروهای کانادایی به اففانستان است . سیاست شکست خورده نظامی سیاسی 25 میلیارد دلاری 

ایرکانیوز- iRCA NEWS- اخبار ایرانیان کانادا – یکشنبه 11 جون 2017 – ۲۱ خرداد ۱۳۹۶

ATO wants Canadians back in Afghanistan: Canada Defence on  Minister Sajjan. do we  Repeat the multi billion $  failure mission

وزیر دفاع کانادا در حالی از خواسته ناتو مبنی بر اعزام مستشاران بیشتری برای آموزش نظامیان افغان خبر داده که مشاور سابق امنیت ملی کانادا بازگشت نظامیان این کشور به افغانستان را محتمل می‌داند.

ماموریت نظامی کانادا در افغانستان سه سال پیش  با پیشتگار حزب ان دی پی و خواست اکثریت مردم کانادا پایان یافته است.

یکی از مقامات دفاعی در ادامه افزود: این درخواست آمریکا از طریق ناتو مطرح شد و می‌تواند شامل نیروهایی برای آموزش نظامیان افغان باشد.

ساجین تصریح کرد کانادا تمام جوانب برای  پشتیبانی از افغانستان را بررسی می‌کند، اما با این حال احتمال حضور نیروهای صلح‌بان کانادایی در افغانستان را تکذیب کرد، زیرا ماموریت نظامی در افغانستان، در چهارچوب ماموریت‌های سازمان ملل نیست.

وزیر دفاع کانادا روز گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: ما درخواستی مبنی بر آموزش نیروهای افغان دریافت کرده‌ایم.harjit-singh-sajjan

وزیر دفاع کانادا قبلا در افغانستان در نیروهای کانادا خدمت کرده است وی در کنفرانسی در هند گفته بود وی مسول خسارات سنگین به طالبان بوده است که بعدا مجبور به معذرت خواهی رسمی شد .   وی در ادامه تصریح کرد: همچنان به افغانستان متعهد هستیم و پشتیبانی مالی برای توسعه این کشور و یا برای حقوق نیروهای امنیتی در افغانستان را فراهم کرده‌ایم.

کانادا از سال 2014 تا 2017،  227 میلیون دلار در طرح‌های توسعه بین‌المللی در افغانستان هزینه کرده است و برای صرف 330 میلیون دلار برای  ارتش و پلیس ملی افغانستان از سال 2015 تا 2018 نیز متعهد شده است.

در حالی ساجین احتمال حضور نیروهای حافظ صلح کانادایی در افغانستان را رد می‌کند که وی در ماه آگوست اعلام کرده بود که کانادا 600 نظامی و 450 میلیون دلار برای سه سال ماموریت صلح‌بانی اختصاص داده است.

وی دلیل تاخیر در شروع عملیات را رهبری جدید سازمان ملل و رئیس جمهور آمریکا عنوان کرده بود.

«ریچارد فادن» یکی از کارمندان ارشد وزارت دفاع کانادا و مشاور سابق امنیت ملی نخست وزیر کانادا اما معتقد است که با توجه به تلفات نیروهای کانادایی در افغانستان و هزینه مالی در این کشور، احتمال بازگشت به افغانستان وجود دارد.

فادن در ادامه گفت: شرایط افغانستان در چند سال اخیر وخیم‌تر شده است.

وی افزود: اگر بخواهیم برای برقراری صلح در جهان در جایی مشارکت داشته باشیم، فکر می‌کنم افغانستان جای مناسبی باشد.

«تام لاسون» ژنرال بازنشسته کانادایی و رئیس سابق ستاد ارتش کانادا نیز اظهار داشت حضور نیروهای نظامی کانادایی در افغانستان را به برخی کشورهای آفریقایی مانند مالی و یا جمهوری دموکراتیک کنگو ترجیح می‌دهد، زیرا اعزام نیرو به این کشورها خطرات زیادی را برای نظامیان این کشور به همراه خواهند داشت.

لاسون تصریح کرد: اگر اعزام نیرو به افغانستان ما را بیرون از آفریقا نگه دارد، به عنوان رئیس سابق ستاد ارتش این کشور از این اعزام بسیار خرسند خواهم شد.

وی در ادامه افزود: افغانستان جایی است که کانادایی‌ها در آن خون ریخته‌اند و هزینه‌های زیادی کرده‌اند و ما به سرمایه‌گذاری در این کشور ادامه خواهیم داد.

بر اساس آمار رسانه‌های کانادایی، در طی 12 سال حضور کانادا در افغانستان، 158 نظامی این کشور کشته شدند. و مبلغی بیش از 25 میلیارد دلار هزینه شده است .  علاوه بر این نظامیان، یک دیپلمات ، یک خبرنگار و دو غیر نظامی کانادایی نیز در افغانستان کشته شدند. تعداد 80 نظامی از جنگ برگشته نیز د راین سالها خودکشی کرده اند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *