هارپر محافظه‌کار و ترودوی لیبرال و جامعه ایرانی کانادایی Harper Trudeau Iranian Canadian community

مقاله من در ایران استار – هارپر محافظه‌کار و ترودوی لیبرال و جامعه ایرانی کانادایی Harper Trudeau Iranian Canadian community
دوسال از دولت ترودو گذشت ، هارپر محافظه کار و ترودوی لیبرال و جامعه ایرانی کانادایی
ایرکانیوز_ irca News- اخبار ایرانیان کانادا -جمعه 27 اکتبر 2017- 5 ابان 96
سعید سلطانپور – ریچموندهیل – کانادا
rahehaltv@gmail.com
harper trudeau
19 اکتبر 2015 ، حزب لیبرال کانادا به رهبری جاستین ترودوی جوان و کم تجربه توانست به طور شگفت انگیزی هارپر محافظه کار را شکست دهد و اکثریت مجلس را برای 4 سال تا سال 2019 از ان خود کند . تا چند روز قبل از رای گیری ، لیبرال ها انتطار برنده شدن اکثریتی را نداشتند . این در حالی بود که تعداد رای دهندگان محافظه کار از تعداد رای دهندگان لیبرال تنها کمتر بود ولی بخاطر شیوه کهنه انتخابات ، اکثریت به لیبرالها رسد . تردودو که قول داده بود در سیستم انتخاباتی اصلاحات انجام بدهد اولین قول انتخاباتی که وفانکرد همین اصلاحات رای بودلیبرالها 184 کرسی با 39.5 % – رای 6,943,276
و محافظه کاران با 39.1.%- – 5613614 رای
تنها 99 کرسی بدست اوردند . تعداد کرسی های مجلس کانادا 338 می باشد کل ارای شرکت کنندگان 17592778 رای بود . یعنی 5 میلیون رای کانادایی ها تنها در 3 حزب دیگر 56 کرسی نصیبشان شد .
در کانادا رهبران احزاب نمی توانند تاثیر چندان و تغییر عمده در روند اقتصادی کشوربدهند زیرا سیستم اقتصادی سرمایه داری و اقتصا د ازاد هست . کشور از محل مالیات ها اداره می شود . تفاوت بین هارپر و تردود در مالیات می باشد . هارپر و محافظه کاران معتقدند که مالیات کمتر ( منظورشان سرمایه های بزرگ ) و تمرکز – صرفه جویی روی هزینه های اجرایی هست و تعادل بودجه ( دخل و خرج دولت ) . ترودو هم با شعار مالیات برای سرمایه های بزرگ و کاهش برای سرمایه های کوچک – طبقه متوسط – کسانی که 100 هزار دلار در امد دارند – وارد میدان انتخاباتی شده بود .هردو حزب از سال قبل برای کم درامدها و بچه دارها کمک های مالی اعلام کرده بودند . کمک هایی که بدلیل نداشتن پول کافی در همه دولتها مجبور به قرض گرفتن و یا کسری بودجه می شوند . مثلا الان کسری بودجه لیبرال ها نزدیک به 30 میلیارد دلار هست .
ترودو بیل مونرو ی میلیونر را که گرایش های محافظه کارانه دارد به عنوان وزیر اقتصاد خود معرفی کرد که این روزها بخاطر عدم اعلام میلیونها دلار سهامش در خارج از کانادا که به مجلس تحت فشار سیاسی محافظه کاران قرار گرفته است .
دو سال اول دولت گذشت تنها قول انتخاباتی که لیبرالها به ان تحقق بخشیدند برگرداندن قانون سی 24 هارپر که مدت شهروندی را از 3 سال به 5 سال تغییر داده بود و نیز پس گرفتن شهروندی از شهرونندانی که اقدام تروریستی کرده باشند،
هرچند این قانون در مجلس انتصابی سنا که حکم شورای نگهبان را د رکانادا بطور سیاسی زیرکانه اجرا می کند و به کسی هم پاسخگو نیست ، مدتها معطل شد زیرا اکثریت سنا با محافظه کاران بود .
علت باخت هارپر را باید در اشتباه محاسبه اش ، در موضوع اثرات روانی خلع شهروندی دانست ، این موضوع در جامعه ایرانی کانادایی نیز نگرانیهای زیادی را ایجاد کرد . هارپر بدون اینکه با مردم کانادا و جوامع اقلیتی مشورت کند این قانون را تصویب کرد . قانونی که شلیک به پای نخست وزیر محافظه کار بود که به از دست دادن قدرت و استعفای خودش انجامید .یعنی نه هارپر به حرف کانادایی ها گوش می داد و نه ترودو برنامه ای مدون در دست دارد . مثال ان هم برگزاری جلسات عمومی در موارد مختلف برای اموزش نمایندگان تازه کار و بیرون از حلقه تصمیم گیری سیاسی دفتر نخست وزیر ترودو و نیز گرفتن ایده از مردم برای بهبود افکار عمومی .
جامعه ایرانی کانادایی و بد قولی انتخاباتی ترودو
ترودو در یک حرکت که در 23 جون 2015 اعلام کرد که در صورت پیروزی با ایران ارتباط دیپلماتیک برقرار خواهد کرد . محافظه کاران علیه وی موضع گرفتند و تبلیغات شدیدی راه انداختند . جامعه ایرانی کانادایی ، بخاطر بسته شدن سفارت ایران و کانادا در یک حرکت غیر دیپلماتیک توسط هارپر در سپتامبر 2012 و تشدید تحریم های اقتصادی که برروی جامعه ایرانی کانادایی 300 هزار نفری تاثیر داشت ، در یک گوشه رینگ سیاسی گیر افتاد . اینکه در انور اقیانوس در زادگاه مان که بسیاری از ما مجبور به ترک ان شده ایم چه می گذرد مسلما دل نگرانی های بسیاری از ایرانیها در کانادا هست . ولی نکته ای که من روی ان تاکید دارم و بسیاری از مسایل را روشن می کند، این حقیقت تلخ هست که چه د رموقع بستتن بخش ویزای سفارت کانادا د رتهران در مه 2012 و چه قطع ارتباط با جامعه ایرانی کانادایی مشورتی نشده بود ، اطلاع رسانی هم نشده بود . بعداز سوپرایزشدن ایرانیها و تحلیل گران سیاسی و سیاستمداران کانادا از حرکت ضد ایرانی هارپر که تنها با تایید ناتینیاهو در جهان روبرو شده بود ،یک ماه هارپر و جیسون کنی با 7 نفر از جامعه ایرانی منجمله نازنین افشین جم همسر وزیرجنگ محافظه کار پیتر مک کی از حامیان تحریم ها و قطع رابطه ملاقات داشت . ملاقاتی که علیرغم مخالفت حداقل دو تن از حاضرین در مورد قطع ارتباط ، به مفهوم تاییدیه جامعه ایرانی از اقدام هارپر نوشته شد .
در اعلام برقراری ارتباط ایران و کاناد توسط ترودو ا نیز با هیچ ایرانی کانادایی مشورت نشده بود مشاور نظامی ترودو در مهمانی خصوصی حتی نام نماینده ایرانی ریچموندهیل را نمی شناخت . از زمانی که لیبرالها به قدرت رسیده اند ، بعداز یکسال به همت مجید جوهری، وزیر امور خارجه ( سابق ) کانادا استفان دین در یک جلسه با جمعی از ایرانیها در تورنتو ملاقات کرد اکتبر 2016 . دیان از طرفداران برقراری ارتباط با ایران در عین حال طرح حقوق بشر در گفتگو های دیپیلماتیک بود . در یک حرکت اشتباه ، ترودو دیان را برکنار کرد و کریستیا فریلند بی تجربه را جانشین وی کرد که رابطه خوبی با ایران وروسیه ندارد . در تایید این مدعا باید گفت هنوز هیچ مقام وزارت امور خارجه کانادا و یا نخست وزیر با جامعه ایرانی در مورد روند پیشرفت مذاکرات برقراری اطلاع رسانی نکرده است. یک بار مجید جوهری در بنیاد پریا به سوالات پاسخ داد ولی دو نماینده دیگر در مناطق ایرانی ، یعنی علی احساسی ( ویلودیل ) – لئونا الیسف ( ریچموندهیل – اک ریجز) هیچگاه به درخواستهای ایرانیها ی حوزه انتخابیشان برای یک جلسه عمومی پاسخ علی تا این لحظه نداده اند .
اینکه موافق جمهوری اسلامی باشیم یا مخالف ان،موافق ارتباط و یا مخالف ان باشیم بحد کافی در این 30 ساله بحث شده است . یک واقعیت روشن است جامعه ایرانی کانادایی نه در بستن و نه در بازشدن سفارت خانه ها ایرانی نقش نداشته است ، در جریان هم قرار نگرفته است. .ما همواره در حاشیه بوده ایم . بیش از حد در مورد موفقیتهای جامعه اغراق می کنیم زیرا کمتر رسانه فارسی زبان در این موارد بدون سانسور و کارشناسانه می تواند بنویسد . . یک واقعیت تلخ وجود دارد ما راا در سیتسم تصمیم گیری سیاسی اقتصادی کانادا به حساب نمی اورند . تا انجا که من مطلع هستم بعد ا ز دوسال هنوز نخست وزیر لیبرال ترودو با دو نماینده ایرانی تبار مجید جوهری و علی احساسی ملاقات خصوصی نداشته است . در این تصویر اضافه کنید اختلافات بین این دو نماینده و مخالفت نماینده استانی لیبرال حامی تحریم و قطع رابطه ( رضا مریدی) – بخاطر تلاش های مجید جوهری در برقراری قول ارتباطی لیبرال منجمله تهیه امضا اینترنتی مجلس که 16 هزار امضا جمع کرد ومخالفان برقراری ارتباط منجمله نماینده لیبرال مذکور تنها 600 امضا جمع کرد
. شنیده ها حکایت از عدم ارتباط خوب دو نماینده ایرانی تبار با وزیر امو رخارجه ترودو فریلند و دیدار حرفه ای می باشد . قبلا این سوال را از دو نماینده ( احساسی و جوهری ) کرده بودم ولی تا کنون پاسخی در این مورد دریافت نشده است که صحت نظر من را تقویت می کند .
 
با توجه به حضور اندره شی یر رهبر حزب محافظه کار در مجلس ، با توجه به نشانه های شکست ترودو در نفتا و نزدیکی به انتخابات 2018 انتاریو و 2019 ، بعید بنظر می اید که ترودو دست به برقراری ارتباط با ایران بزند . مهم این هست که به ترودو و لیبرالها نشان داد که بدقولی کرده اند .و نمی توانند به جامعه ایرانی کانادایی پشت کنند . چه فرقی بین هارپر و ترودو برای جامعه ایرانی هست . هردو بی اعتنا یکی مانند هارپر عریان تر ، مانند ترودو رومانتیک تر . و.
ایرانیها حداقل در تضمین 5 کرسی مجلس سهم داشتند . علی احساسی ( ویلیودیل ) مجیدجوهری – ریچموندهیل – لئونا الیسوف ( ریچموندهیل – اک ریجز -اراوا و ونکور شمالی این را باید تمامی رهبران احزاب کانادا دریابند . چگونه ؟بدون رودروایسی باید به نمایندگان حوزه انتخابیه خود در هر جا که هستند بنویسید تلفن بزنید و نظرتان را موافق یا مخالف ابراز کنید .
 
ایرانیها میلیاردها دلار سرمایه دارند – کسانی که در کانادا ا به این ثروتها دست یافته اند . کسانی که از ایران پولها را منتقل کرده اند اورده اند ( از طریق تجارت یا رانت خواری یا مانند محمود خاوری 3.1 میلیو ا دلارباتهام رشوه خواری در پرونده 3 هزار میلیار د دلاری ،) تعدادی از متهمان سو استفاده مالی در کانادا بسر می برند از خاوری تا مهرگان امیر خسروی – سرمایه داران ایرانی چه ملی چه غیر ، خودشان اتحادی ندارند که بتوانند منافع خودشان را تامین کنند و در تصمیم گیری های سیاسی اقتصادی کاناددا تاثیر داشنه باشند . اتاق بازرگانی کانادا و ایران 15 سال هست که تحرکی نداشته است . حاشیه های فراوان ان باعث شده کمتر سرمایه داری جدب ان شود. وقتی خودمان را مقابسه کنیم با سیک های هندی یا اسماعیلیه و یا یهودیان کانادا – هندی ها و چینی ها متوجه می شویم . – چه برسد به اقشار دیگر جامعه ایرانی کانادایی – زمان ان رسیده است که هم توان واقعی خودمان را دریابیم و هم منافع و حقوق جامعه ایرانی کانادایی را بشناسیم و از ان دفاع کنیم سیاستمداران و دولتمردان می ایند و می روند و لی کامیونیتی ها و جوامع می مانند.ما نیاز به یک جامعه مدنی پویا با مشارکت حداکثری در کانادا داریم .
باید از الان روی جوانهای علاقه مند و با صلاحیت دانش سیاسی کانادا سرمایه گذاری کرد تا در انتخابات شهرداریها و شورای اموزش پرورش ( تراستی ) و انتخابات استان انتاریو در سال 2018 و برای انتخابات فدرال
مشارکت کنند . تجربه گذشته نشان داده است افرادی باید به مجلس فرستاد که کارنامه روشنی در دفاع از حقوق و منافع مردم بخصوص جامعه ایرانی در کانادا داشنه باشند ، ما نیاز به نمایندگان جوان در احزاب برای بردن اینکه صدای جامعه ایرانی از اقشار مختلف ان باشند نه اینکه صدای تبلیغاتی حزب به زبان فارسی در جامعه ایرانی برای رای و کمک مالی – تجربه ای که متاسفانه کارنامه روشنی برای ما نداشته است .
http://www.iranstar.com/fa/IranStar-Soltanpoor-Conservative-Harper-Liberal-Troudue-Iranian

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *