پرویز صیاد و در جا زدن در صمد دهه 50 در سال 95

خاطره ای از صیاد وباند سلطنت درتورنتو- منصورمنصور زاده – صاحب اولیه هفته نامه شهروند تورنتو- تاریخ شفاهی جامعه ایرانی در ریجموندهیل و تورنتوی کانادا – ان چه را که برخی از دوستان می خوانند ما در ان حضو ر داشته ایم و خاطره هست نه داستان . به بهانه انتقادات غیر حرفه ای صیاد از فرهادی
سعید سلطانپور ریچموند هیل -کانادا – سه شنبه 14 مارچ 2017- 26 اسفند 95
FARHADI
پرویز صیاد در زمان شاه هنرمند منتقد ان دوران د رچارچوب نظام سلطنتی بود . ولی متاسفانه بعداز جریان انقلاب و مهاجرت از ایران به لس انجلس ، از منتقد هنری به یک مبتذل سیاسی دیکتاتوری پهلوی تبدیل شد . یک نمونه از مسایلی که بسیاری از جامعه ایرانی در تورنتو و کانادا در سیاسی کاری و بی اطلاعی وی نمی دانند را خدمت شما عرض می کنم . در سال 2007 شهردار ریجموندهیل تصمیم گرفته بود برای رسیدن به جامعه ایرانی د ر شهر کوچک ریچموندهیل مراسم نوروز را برگزار کند . از من خواستند که به این مراسم بروم . در کل شاید-7 6نفر بودیم . اولین پیشنهاد من به عنوان بنیاد فرهنگی فروردین که چهارشنبه سوری ریچموندهیل را برگزار می کردیم حضور طیفهای مختلف ایرانی ها در این مشارکت بود. ی3-4 نفر نفر دیگر هم شهردار محافظه کاردیوبارو اضافه کرد… ریاست جلسه با شهردار و تصمیم گیرنده نهایی وی بود . اولین بحث را ما طرح کردیم که قبل از نوروز هم مانند کریسمس نباید باشد .و بهتر است که اخرهفته باشد . و اینکه باید ارزان باشد تا افشار کم درامد هم حضور داشته باشند . جناح سلطنت طلبتان می گفتند باید در هتل شرایتون باشد بعدا قیمت می شد بالای 50 دلار . شهردار با نظرما موافقت کرد . قرار شد در یک مرکز کامیونیتی باشد . تنها روزی که د رسالن های شهرداری ریچموندهیل باز بود روز شنبه 31 مارچ بود . تنها چیزی که مطرح نبود تقویم ایرانی بود . همه موافقت کردند در سالن ورزشی لنگ استاف LANG STAFF COMMUNITY CENTREمراسم با حضور بیش از 650 نفر با موزیک و شام صرف شد . همه اقشار مختلف هم بودند .
تااینکه فردای انروز مرحوم ایرج عباد از نشریه شهروند و از اسلام ستیزان نه منتقدان اسلام- مطلبی نوشت که مراسم عید نوروز ریچموندهیل توسط جمهوری اسلامی در روز 12 فروردین سالگرد جمهوری اسلامی برگزارشد.
دو نفر از سلطنت طلبها منصور منصور زاده صاحب اولیه نشریه شهروند به همراه یک نفر دیگر به نزد شهردار رفته بودند و این مطلب را گفته بودند همان روزشنبه پرویز صیاد مراسمی در سالن نورت یورک داشت و گویا طبقه بالکن بلیط های ان فروش نرفته بود. منصور زاده به صیاد گفته بوده است که طرفداران جمهوری اسلامی در ریجموندهیل مراسم نوروز گذاشته اند که با این مراسم مقابله کنند . . در جلسه بعدی در این مورد صحبت شد .ریس تاتر ریچموندهیل مایکل گریت که مسول برگزاری جلسات و ثبت ان بود ، گفت نظرت د راین مورد چیست که در این مورد شکایت کنیم گفتم اجازه بدهید با صیاد من تماس بگیرم هنرمند هست وباید اطلاع رسانی اشتباه بوی شده باشد . برای وی از طریق تلفن تماسش تماس گرفتم هم ای میل . از خانمی که مسول کارهای ایشان در کالیفرنیا بود صحبت کردم گفتم من مدارک صورت جلساات شهرداری را که همه به انکلیسی هست می فرستم . از ایشان می خواهیم که نظر اشتباهشان را اصلاح کنند . صیاد اگر اشتباه نکنم این بخش رااز وب لاگ یا سایتش ( یادم نمی اید ) برداشت . بعدا یک روان پریش که منبع نشریه مشکوک روشنگری است همین خبر را منتشر کردند و یک اصل قرار دادند . به منصور زاده هم گفتم قبول کرد ولی انقدر صداقت نداشت که انرا علنی بگوید . دوران هنوز مریدی کاملا د رحدمت سلطت طلبها و تروریستهای مجاهدین و لابی اسراییل قرار نگرفته بود و کمی با مردم ارتباط مردمی داشت . خاطره از این جماعت کم سواد ، خود محور کم نیست . یک چیز را این گروه متوجه نشده بودند که با افزایش جمعیت ایرانیها و نسل جدیدی ها نمایشنامه صمد و لیلی که برای نسل ما جذ ابیت و نوستالژی داشت و شاید دارد را ، ندارد ، صیاد درهمان صمد دهه 50 ماند و شاید صمد به جنگ می رود سال 60 اخرین کار وی در نوسازی با تحولات امروزی ایران باشد . هنرمندی که از مردم دورباشد و نتواند نو اوری داشته باشد محکوم به تکرار و عقب رفت است که بنوعی توقع بیجا از مردم را ایجاد می کند . دیو بارو یکی از حامیان لابی اسراییل در کاناد ا هست که در تابستان امسال هم یک سفر به اسراییل داشت . . دیوبارو و رضا مریدی بر اساس اطلاعات غلط و توهمات سیاسی باند رجوی مانند علی وکیلی – منصور زاده وصارمی ( زرورق ) هم به سیاستمداران شهر ریچموندهیل اطلاعات غلط دادند و هم خودشان را در مسیر ضدیت با اکثریت جامعه ایرانی قرار داده اند که هرروز نتایج آن اشکارتر می شود.
بنابراین ضدیت صیاد با فرهادی نه از موضع هنر است که از موضع بی اطلاعی سیاسی و بالا رفتن سن و نداشتن حرف جدید روی سن هست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *