کانادا خواستار احیای روابط دیپلماتیک با ایران

کانادا شیوه متفاوت با امریکا خواستار تجدید رابطه د با ایران

ایرکانیوز به نقل از پی ار آی – دوشنبه 2016 آوریل 11 · -22 فروردین 95

ماتیو بل – کانادا می خواهد فصل جدیدی در رابطه اش با ایران بوجود بیاورد . دولت کانادا شیوه بسیار متفاوت تر ی از دوستان خود در آمریکا در این مورد پیش گرفته است.

با توافق هسته ای ایران با میانجیگری دولت اوباما مقدار حملات منتقدان توافق در دوطرف کمتر نشده است .

باراک اوباما اخیرا تهران را برای عدم بهره وری از توافق هسته ای برای بهبود وضع اقتصاد ایرانیها با اقداماتی مانند آزمایش های موشکی مورد انتقاد قرار داد. رهبران ایران این تصور عادی شدن رابطه با امریکا را رد کرده اند .

اما یک رابطه نزدیک تر دقیقا همان چیزی است که جاستین ترودو در کانادا می خواهد

چهار سال پیش، یک داستان متفاوتی بود. دولت قبلی – توسط حزب محافظه کار به رهبری هارپر – به طور ناگهانی سفارت خود در تهران را بست و قطع روابط دیپلماتیک با ایران کرد .

در حال حاضر دولت لیبرال می گوید که می خواهد برای عادی سازی روابط با ایران است.

رهبران حزب محافظه کار در اتاوا چند دلیل برای قطع ناگهانی روابط با ایران در سال 2012.را بر می شمارند . آنها از فعالیت های هسته ای، کمک های مالی را به گروه هایی در خاورمیانه ( که دولت کانادا انها را تروریست می خواند ) و تهدید ات ایران علیه دولت اسرائیل ذکر می گند . .

ممکن است استدلالات مجکمی بنظر بیاید اما استفان دیون، وزیر خارجه جدید کانادا، می گوید که قطع ارتباط با ایران ت یک اشتباه بزرگ بود.

“قطع کانادا روابط با ایران هیچ پیامدهای مثبت برای هر کسی حال: نه برای کانادایی ها، نه برای مردم ایران، نه برای اسرائیل، و نه برای امنیت جهانی،” دیون ماه مارچ در دانشگاه اتاوا گفت

در حال حاضر،ارتباط رسمی کانادا با ایران ازطریق دیپلمات های ایتالیایی در ایران انجام شده است. دیون گفت این شیوه برای منافع کانادا معنی ندارد.

سوده قاسمی با نظر دیان موافق است. او یک حسابدار 32 ساله، متولد ایران که در تورنتو رندگی و کار می کند . قاسمی می گوید با بستن سفارت کانادا در تهران به طور موثر ایرانی کاناداییها و بستگان انها که هنوز در جمهوری اسلامی زندگی می کنند مجازات می شوند.

“مانند پدربزرگ و مادربزرگ من،” او می گوید. “آنها قبلا به کانادا آمدند ، یک بار، هنگامی که سفارت کانادا در ایران باز شد. اما آنها بدلیل اینکه نمی توانند به ترکیه سفر برای کارهای اداری سفارت سفر کنند ، نمی توانند به کانادا بیایند .”

در حدود 100،000 ایرانی در تورنتو زندگی می گنند .که در مراحل مختلف موج مهاجرت در دهه های گذشنه ، حتی قبل از انقلاب 57 در ایران شکل گرفته است . بسته شدن سفارت ایران در کانادا یک درد سربوده است.

هنگامی که ایرانیان در کانادا نیاز به مدارک رسمی برای سفر به ایران و یا انجام کسب و کار دارند ، نزدیک ترین محل واشنگتن دی سی است . سفارت پاکستان که حافظ منافع ایران د رامریکا هست . عملا پایگاه دیپلماتیک دولت ایران در ایالات متحده – پس از بسته شدن سفارت در اتاوا، کانادا است.

و برای ایرانیان، گرفتن ویزا ی ورود ایرانی ها (که پاسپورت کانادایی نداشته باشند ) آسان نیست. اما بیژن احمدی، ساخت و ساز کار 29 ساله املاک و متولد ایران، می گوید موضوع فقط نیاز کنسولی نیست .
“ایجاد دیالوگ و روابط دیپلماتیک بین ایران و کانادا، به این معنا نیست که این دو کشور دوستان یکدیگر هستند،” احمدی می گوید. “این فقط بدان معنی است که گفتگو میان این دو کشور وجود دارد. هر دوی آنها در واقع می تواند در مواضع خود در رابطه با مسائل مختلف با یکدیگر طرح کنند . ”

احمدی و دیگر همفکر ان کانادایی ایرانی می گویند این شیوه ای است که شما می توانید حقوق بشر در یک کشور با سابقه بسیار مثل ایران طرح کنید و هم برای تجارت نیز مناسب است .

احمدی و قاسمی هر دو از اعضای هیئت مدیره شبکه ای در تورنتو به نام کنگره ایرانی-کانادایی. است که تاکید کردند این نظرات شخصی شان است و نه موضع رسمی کنگره ایرانیان است.

ماهی یک بار ، گروه شب در یک بار برای نوشیدن و دورهم بودن و با یکدیگر اشنا شدن جمع می شوند . آرمان احمدی (تشابه فامیلی با بیژن احمدی ) یک کارمند بانک 34 ساله که به تازگی یک شهروند کانادایی شده است. درگردهمایی بار به من گفت که چگونه در مورد کسب و کار با ایران اشتباق دارد .

او گفت “نه فقط در بانکداری، بلکه در هر صنعت دیگر،” او گفت. “فرصت های عمده برای مشارکت کانادا در ایران وجود دارد.”

احمدی گفت: «ایران از سرمایه گذاری به مدت سه دهه محروم شده اند در حال حاضر پتانسیل عظیمی برای رشد وجود دارد.”

دیگر جوانان ایرانی در کانادا توافق دارند که فرصت های زیاد تجاری در ایران با دسترسی به سیستم مالی جهانی است .
اما همه اینقدر خوش بین نیستند

اردشیر زارع زاده ( از طرفداران تحریم و فعال حقوق بشر ) که در امور مهاجرت کار در تورنتو کار می کند . می گوید

“من یک فعال دانشجویی یودم که بدلیل نقش در قیام دانشجویی ایران در جولای 1999 12 بار دستگیر شد.م . دو سال در سلول انفرادی به سر بردم . هفت سال زندان محکوم شدم . و مجبور به فرار از ایران شدم . ”

زارع زاده گفت که داشتن یک گفتگو با ایران خوب است، اما او فکر می کند رژیم تهران است قادر به اصلاحات واقعی نیست. کانادا باید از این موضوع اگاه باشد و ساده اندیش نباشد .

زارع زاده گفت که می خواهد کانادا، آمریکا و بقیه جامعه بین المللی فشار بیشتر بر ایران برای ایجاد تغییرات اساسی در رفتار دولت با مردم ایران داشته باشد . وی دلواپس است که انجام تجارت و بهبود رابطه با ایران چراغ سبز به ایران باشد .

اخبار ایرانیان کانادا Iranian Canadian News

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *